Recepty

Ako pripraviť sirup a likér z bazy čiernej?

baza čiernaČierny bez je liečivá rastlina. V ľudovom liečiteľstve sa používajú z bazy čiernej kvety, kôra, listy, korene aj čierne plody. V septembri začínajú na kríkoch bazy čiernej dozrievať čierne plody, ktoré majú široké kuchynské využitie. Vyrábajú sa z nich sirupy, vína, likéry, marmelády alebo lekvár. Šťava z plodov bazy čiernej intenzívne farbí, preto sa používa aj na dofarbovanie niektorých kompótov. Baza sa tiež suší na čaj. Baza obsahujú mnoho zdraviu prospešných látok, vďaka čomu posilňuje imunitný systém, pomáha pri nachladnutí a migréne, a taktiež znižuje krvný tlak. Baza veľmi chutí vtákom, preto je potrebné vypraviť sa na ne včas, aby vám nepohltali všetku úrodu. Vyskúšajte recept na bazový sirup a bazový likér, ktorý vám ponúkam. Verím, že vám zachutia, rovnako ako mne a celej našej rodine.

Recept na sirup z bazy čiernej

Na prípravu sirupu z bazy čiernej si pripravíme tieto suroviny:

  • 1 kg bobuliek čiernej bazy,
  • 700 g kryštálového cukru (môžeme ho tiež nahradiť aj trstinovým cukrom),
  • 1 l vody,
  • šťava z 3 citrónov,
  • korenie podľa chuti (napríklad vanilka, škorica, klinčeky, badyán).

Postup prípravy sirupu z bázy krok po kroku

Príprava bazy čiernej na bazový sirup

likér z bazy čiernejBazu otrháme od strapcov a odstránime nedozreté bobuľky. Dávame pozor, nedozretá baza je mierne jedovatá a má silné laxatívne účinky, ktoré nezmiznú ani po tepelnej úprave. Zalejeme vodou a povaríme 20 minút.

Môžeme pridať aromatické korenie, prebijeme tým nepríjemnú vôňu bazy čiernej pri varení. Do sirupu sa hodí najmä vanilka, škorica, klinčeky alebo badián.

Cedenie vývaru z bazy čiernej

Uvarenú bazu scedíme cez husté plátno a vytlačíme šťavu. Baza intenzívne farbí, počítajte s tým, že plátno už nevyperiete.

Ak nemáte doma žiadne plátno, namiesto neho môžete cediť cez husté sito, nakoľko bazové kôstky sú veľmi malé.

Varenie sirupu z bazy čiernej

K baze pridáme cukor a zahrievame zmes do jeho úplného rozpustenia. V tejto fáze si rozmyslíme, či chceme bazový sirup do vody pre deti, alebo bazový likér pre dospelých.

Ak varíme sirup deťom do vody, pridáme šťavu z troch citrónov, premiešame a horúci sirup plníme do fliaš. Sterilizujeme po dobu 20 minút pri 80 ° C.

Likér z bazy čiernej

V prípade, že sme sa v predchádzajúcom kroku rozhodli, že chceme likér z bazy čiernej, vyššie uvedené doplníme v recepte na bazový sirup ešte o tieto suroviny:

  • 2dl silnej zrnkovej kávy,
  • rum Božkov.

Postup prípravy likéru z bázy krok po kroku

Príprava bazového likéru

likér z bazy čiernejPri príprave bazového likéru pre dospelých vynecháme citrón a pridáme 2 dl veľmi silnej zrnkovej kávy. Káva pomôže zraziť zemitú príchuť bazy.

Kávu samozrejme pred použitím prefiltrujeme. Do likéru možno pridať aj instantnú kávu, ale klasická mletá káva je oveľa lepšia a má výraznejšiu chuť.

Obohatenie o liehovinu

Do takto pripraveného základu vmiešame rum Božkov. Výborný je Božkov mandľový. Liehovinu pridávame v pomere 1:1, alebo podľa vašej chuti.

Likér by mal obsahovať aspoň 20% alkoholu, aby sa nekazil. Po pridaní menšieho množstva alkoholu, likér radšej uchovávajte v chladničke.

Tento likér má údajne priaznivé účinky na zažívanie, pri nachladnutí a posilňuje imunitný systém. Prajeme vám dobrú chuť.

Tipy

Bazový šťava je výborná do jablčných lekvárov.

Varovanie

Baza sa má spracovať ihneď po zbere, pretože veľmi ľahko plesnivie. Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button