Ako grilovať zeleninu?
Grilovaná zelenina už dávno nie je len prílohou ku grilovanému mäsu či údenine, ale funguje aj ako hlavný chod. Existuje mnoho spôsobov, ako zeleninu na grile pripraviť a stojí za to ich vyskúšať. Grilovanie bez poriadneho mäsa si ale predsa len nedokážete predstaviť? Nevadí! Veď zeleninu je možné pripravovať napríklad aj obalenú v slaninovým kabátiku! A na svoje si tak prídu aj milovníci mäsa. Ako teda grilovať zeleninu?
Vhodná zelenina na grilovanie!
Často grilujete len papriku, paradajky a cibuľu? Na grile sa však dá pripraviť mnoho druhov zeleniny a v niektorých prípadoch môžete z obyčajnej zeleniny, tak trochu bez chuti, urobiť naozaj kulinársky zážitok!
Vhodné sú napríklad zemiaky, cibuľa, fazuľové a hráškové struky, papriky všetkých farieb, paradajky, kaleráb, kukurica, baklažány, patizóny, cukety, zeler, mrkvu alebo napríklad obľúbený špargľa.
Skúste zapátrať aj po inej zaujímavej zelenine a vykúzliť z nej delikatesu!
Ako dlho zeleninu grilovať?
Doba prípravy sa u rôznych druhov zeleniny líši. Vždy ale grilujte len tak dlho, ako to zelenina vyžaduje.
Prepečením a sušením zelenina stráca vitamíny rýchlosťou blesku!
Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad mrkva, je lepšie najprv krátko povariť. Predvarenej zelenine potom bude stačiť 15 – 25 minút. Mäkkej zelenine ale bohato postačí 7 – 12 minút. So zemiakmi sa ale neponáhľajte a vydržte 50 minút, než budú dokonale pripravené.
Nezabudnite na korenie!
Korenia sa nebojte a skúste experimentovať! K zelenine sa najlepšie hodia čerstvé bylinky, ako je šalvia, rozmarín, majorán alebo napríklad aj petržlen. Bazalka perfektne doplní paradajky aj ďalšie druhy zeleniny, ale rada sa pripaľuje a nerozumie si s teplom, stráca čoskoro farbu a aj chuť, preto ju radšej pridajte až v závere alebo na tanieri.
Zeleninu skvele dochutí korenie, horčičné semienko, rasca, cesnak, grilovacie korenie alebo použite zmes priamo namiešanú pre grilovanie zeleniny.
A nezabudnite soliť, avšak tu radšej šetrite. Zelenina po osolení pustí šťavu a tú potom pred samotným grilovaním vysušte. Obzvlášť niektoré druhy zeleniny, napríklad cuketa alebo baklažán je nutné pred prípravou nechať tzv. vypotiť.
Olej alebo marináda ku grilovanej zelenine?
Zelenina s kvapkou oleja chutí lepšie a dopomôže organizmu k vstrebávaniu vitamínov , preto zeleninu po nakrájaní zľahka potrite či pokvapkajte olejom. Môžete použiť olivový či akýkoľvek iný obľúbený druh oleja.
Zeleninu ale môžete aj marinovať. Úplne najlepšie a najjednoduchšie marináda vznikne zmiešaním trošky oleja s bylinkami a citrónovou šťavou.
Použite ale akúkoľvek marinádu, ktorá sa vám zdá vhodná, postupom času zistíte, ktorá je na najvyššej priečke obľúbenosti!
Postup ako grilovať zeleninu
- Pripravte si gril. Najlepšie je uhlie, ktoré je už aspoň30 minút rozpálené. Gril môže byť aj veľmi rozžeravený, ale musíte všetko strážiť!
- Olej na zelenine zaistí, že sa neprichytí ku grilu, môžete ale použiť grilovacie tácky alebo alobal, vaše grilovanie bude o niečo zdravšie.
- Postupujeme podľa vybraného receptu. Vkladáme postupne na gril zeleninu od najtvrdšej po tú najmäkšiu.
- Pripravte si zeleninový špíz ! Napichajte jednotlivú zeleninu na špajľu a doplňte dobrým dípom, majonézou alebo inou studenou omáčkou.
- Rošt grilu potrite bravčovú kožou alebo kožou zo slaniny. Dodá tomu ten správny šmrnc!
- Papriky grilujte vcelku. Keď budú zo všetkých strán scvrknuté a ich šupka bude černastá, zložte ich a na 15 minút zabaľte do alobalu. Potom olúpte, zbavte jadier a podávajte.
- Kukuricu počas pečenia potierajte bylinkovým maslom. Dosiahnete luxusného výsledku!
- Prečítajte si aj článok ako vyčistiť gril, pretože správne vyčistený gril vám vydrží dlhšie a grilované jedlo bude aj chutnejšie.
Grilujte tak, ako máte radi, obklopení rodinou a priateľmi a nebojte sa im ponúknuť nejakú tú zeleninovú gril novinku!