Recepty

Ako pripraviť zemiakový šalát podľa noriem?

recept na zemiakový šalátNasledujúci recept na zemiakový šalát je prepisom českých cechových noriem na jeho výrobu. Cechové normy vznikli po zrušení bývalých československých štátnych noriem. ČSN boli záväzné pre všetkých výrobcov a preto deklarovaný výrobok bol rovnaký v celej republike. Po ich zrušení vznikol priestor pre podnikateľov, ktorí v záujme vyrábať čo najlacnejšie, začali pomaly meniť zloženie výrobku na úkor kvality. České cechové normy sú výsledkom spolupráce predstaviteľov štátnej správy, dozorných orgánov, profesijných združení a výrobcov. Ak ste milovníkmi zemiakového šalátu, vyskúšajte si ho pripraviť podľa nasledujúceho receptu.

Čo je potrebné na zemiakový šalát podľa noriem:

  • zemiaky
  • zelenina (uhorka, cibuľa, mrkva, hrášok, zeler)
  • šalátová majonéza
  • soľ
  • cukor
  • plnotučná horčica
  • mleté ​​čierne korenie
  • kvasný liehový ocot 8%

náročnosť receptu: veľmi ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Aké zemiaky vybrať na zemiakový šalát podľa noriem

zemiaky na šalátZákladom zemiakového šalátu sú uvarené zemiaky. Zemiaky sa uvaria v šupke v posolenej vode a po vychladnutí sa ošúpu a pokrájajú. Veľmi dôležitá je kvalita a odroda zemiakov.

Zemiaky musia mať označenie varný typ A – šalátové. Tieto zemiaky sa nerozpadajú pri varení a miešaní, majú pevnejšiu konzistenciu.

Podľa normy musí šalát povinne obsahovať 55% podielu zemiakov.

Postup prípravy zemiakového šalátu podľa noriem krok po kroku

hrášokĎalšia povinná prísada je zelenina. Koreňovú zeleninu uvaríme a studenú pokrájame na drobné kocky.

Sladkokyslú uhorku jemne vytlačíme a tiež pokrájame na kúsky. Hrášok použijeme mrazený alebo v slanom náleve. Mrazený lepšie chutí.

Bielu cibuľu pokrájame nadrobno. Podiel všetkej zeleniny musí byť 20%.

Pomer jednotlivých druhov určujte podľa chuti. Šalát musí byť vyvážený. Ochutíme soľou, korením, horčicou, octom a prípadne trochou cukru.

Zemiaky a zeleninu premiešame. Pridáme majonézu z oleja a žĺtkov. Olej sa odporúča repkový – množstvo minimálne 70%, minimálny obsah 3% pasterizovaných žĺtkov a ochutiť soľou a liehovým kvasným 8% octom.

Na ochutenie majonézy je prípustná plnotučná horčica, korenie, cukor, voda. Vo veľkovýrobe sa pripúšťa ešte škrob, beta karotén, guma guar a xanthan. Tie samozrejme v domácich podmienkach nepoužijeme.

Šalát dobre premiešame a necháme vychladiť. Potom s ním ďalej pracujeme alebo ho podávame ako prílohu. Je veľmi chutný a univerzálny. Prajeme dobrú chuť!

Tip

Prepočet z % na g sa zdá zložitý, ale nie je. Pomer surovín je 55%: 20%: 18%. Nahraďte % gramami (55 g, 20 g, 18 g) a vynásobte podľa potreby. Bežnej štvorčlennej rodine stačí násobiť dvoma.

Vyskúšajte aj recepty na šalát:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button