Kuchyňa

Ako správne zmraziť zeleninu?

dokonale zmrazená zeleninaKeď sezóna čerstvej zeleniny skončí, čo nestihneme spracovať hneď, musíme čo najrýchlejšie uskladniť na horšie časy. Výbornou metódou uchovania zeleniny cez zimu je mrazenie. Viete ako správne zmraziť zeleninu? Pri správnom postupe zmrazenia si zelenina zachová väčšinu vitamínov a nutrične cenných látok. A navyše je po vybratí z mrazničky ihneď pripravená na použitie v kuchyni.

Čo je treba ak chcete správne zmraziť zeleninu:

  • zelenina
  • bylinky
  • klíčky

Čo a ako zmraziť

Všeobecne sa dá povedať, že zmraziť zeleninu môžeme úplne akúkoľvek. Pretože ale mraznička nie je nafukovacia, musíme vopred dobre zvážiť, či nemôžeme nadmernú úrodu skladovať nejako inak.

Na mrazenie sú najvhodnejšie bylinky, mladá krehká zelenina a mladé klíčky a výhonky.

Platí, že všetku zeleninu dobre umyjeme a zbavíme jadierok, šupiek a pod. Paradajky je dobré spariť a ošúpať, pór zbaviť najtvrdších zelených častí atď.

Základom mrazenia je blanšírovanie

blanšírovanie zeleninyBlanšírovanie je stará kuchárska technika, v ktorej sa zelenina najskôr prudko ohreje a potom schladí.

Tento postup zničí väčšinu prítomných baktérií a predĺži trvanlivosť skladovania.

Takto ošetrená zelenina vydrží v mrazničke 10-12 mesiacov, zatiaľ čo pri nepredvarenej zelenine sa táto doba skracuje len na 3-5 mesiacov.

Pri  bylinkách alebo klíčkoch sa blanšírovanie neodporúča. Prečítajte si aj články ako vyčistiť chladničku a ako na zaváranie uhoriek.

Ako blanšírovať zeleninu

Pripravenú zeleninu vložíme do sitka a ponoríme na 1 minútu do hrnca s vriacou vodou. Potom sitko vytiahneme a ihneď prepláchneme pod studenou vodou.

Pri koreňovej zelenine pridáme trochu času navyše – podľa veľkosti minútu až dve.

Ak nemáme cedidlo, môžeme použiť napr. vyžehlené plátenné vrecko.

Krájanie blanšírovanej zeleniny

Schladenú a osušenú zeleninu rozhodne neodkladáme do chladničky s tým, že na krájanie si urobíme čas niekedy večer. Čím dlhšie zostane na vzduchu, tým viac vitamínov stráca. Krájame ju preto rýchlo, ale šetrne.

Ak máme takto upravenej zeleniny väčšie množstvo, spracovávame ju po častiach a nakrájanú zeleninu ukladáme do chladničky, alebo lepšie ihneď do mrazničky.

Uskladnenie mrazenej zeleniny

Nakrájanú zeleninu ukladáme do igelitových vreciek. Najlepšie v takom množstve, ktoré spracujeme naraz.

Vrecúško je totiž schopné nasať do seba okolité pachy, a výsledok potom nie je na tanieri zrovna vábny. Spoľahlivou obranou je jedine opätovné starostlivé uzatvorenie sáčku.

Ako postupovať pri mrazení byliniek

ako správne zmraziť zeleninuČerstvé bylinky je najlepšie nasekať na požadovanú veľkosť a uchovávať v alobalových nádobkách.

Vyrobiť môžeme tiež bylinkové kocky: do formičky na ľad natlačíme čo najviac nasekaných byliniek a zalejeme vodou. Avšak nie až po okraj, voda totiž pri mrazení zväčšuje svoj objem.

Hotovú kocku potom stačí vybrať a použiť do polievky alebo omáčky.

Tipy ako zmraziť zeleninu

Na sáčky so zeleninou a bylinkami si vždy označte nielen druhom mrazenej zeleniny, ale aj dátum jej uloženia do mrazničky.

Ak použijeme na zaliatie byliniek namiesto vody domáci vývar z mäsa alebo zeleniny, dostaneme skvelý bujón.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button