Ako využiť zeler – ako zeleninu, korenie aj liek?
Vedeli ste, že zeler je nielen zelenina, ale aj veľmi účinný liek? Zeler je úžasná zelenina, ktorá má v kuchyni mnohostranné využitie. Dodáva nezameniteľnú chuť pokrmom, ako sú polievky – pravá zemiaková, omáčky, marinády, a iné. Ak nemáme po ruke čerstvý zeler, môžeme použiť aj sušený, ktorý poslúži ako významné a chutné korenie. Stále však platí, že surový zeler má pre náš organizmus najväčší význam, pretože jeho liečivé látky sú zachované v plnej hodnote. Ak zeleru príliš neholdujete, a napriek tomu by ste ho radi začlenili do svojho jedálnička pre jeho významné hodnoty, jeho typická aróma sa dá zmierniť kombináciou strúhanej mrkvy alebo inej prísady. V tomto vám článku prinášame základné plusy zeleru ale aj recept na výbornú zdravú zelerovú nátierku.
Zeler chráni pred mikroorganizmami
Éterické oleje obsiahnuté vo väčšom množstve v zeleri sú hlavným dôvodom jeho typickej arómy. Vysoký obsah týchto éterických látok má svoj zmysel pre rastlinu samotnú, slúži totiž ako ochrana pred plesňami, baktériami, a podobnými škodcami.
A tak ako chránia éterické zložky rastlinu, tak chránia aj naše telo, predovšetkým naše sliznice. Pri konzumácii zeleru sa tieto látky uvoľňujú a zaisťujú ochranu a dezinfekciu tráviaceho traktu.
Výborné účinky proti angíne, chrípke a prechladnutiu
Dezinfekčné účinky zeleru pomáhajú aj v prípade ochorenia dýchacích ciest. Zelerové silice rozpúšťajú hlien a pomáhajú s čistením dýchacích ciest.
Zeler je teda vhodným doplnkom liečby prechladnutia, používaný predovšetkým v surovom stave.
Vyrobte si šťavu zo surového zeleru, ktorá obsahuje nielen spomínané éterické dezinfekčné látky, ale aj veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré zároveň posilňujú našu imunitu.
Keď pridáte k zeleru tiež surovú nastrúhanú mrkvu a niekoľko kvapiek citrónu, šťava vám bude chutiť ešte lepšie.
Bojujte zelerom proti stresu a depresii
Zeler je vitamínmi a minerálmi priamo nabitý. Ak ich má človek v tele dostatok, pomáha mu to k udržiavaniu dobrého psychického stavu.
Táto zelenina je významný zdroj vitamínu B, ktorý prospieva zdravej koži, nechtom a vlasom, pomáha zároveň správnej funkcii pečene a čriev.
Je zaujímavé, že listy zeleru obsahujú veľké množstvo vitamínu C, dokonca viac ako citrón. Vo vysokých dávkach nájdeme v zelery viacero vitamínov, ako je horčík, draslík, chróm, železo, sodík, vápnik, zinok aj jód.
Zeler ako liek na vaše kĺby
Zeler pôsobí ako prírodné diuretikum, ktoré podporuje tvorbu moču a teda čistí váš pohybový aparát, rozpúšťa usadeniny a pomáha ich odplavovať z tela. Je preto dosť významným činiteľom pri liečbe chorôb pohybového aparátu, ako sú dna, reumatizmus aj artritída.
Užívajte pravidelne surový zeler alebo zelerovú šťavu a je dosť pravdepodobné, že zaznamenáte zmiernenie týchto problémov a uľavíte vašim kĺbom. Keďže zeler obsahuje tiež látky, ktoré znižujú hladinu krvného cukru, nemal by teda chýbať na tanieri všetkých diabetikov.
Urobte si skvelú nátierku zo surového zeleru
Čo budete potrebovať na zelerovú nátierku:
- 1 zeler
- 1 lyžica plnotučnej horčice
- 2 lyžice majonézy (kyslej smotany)
- 1 cibuľa
- soľ (podľa chuti)
Postup ako urobiť zelerovú nátierku
Očistený zeler (olúpaný a umytý) nastrúhajte najemno, pridajte lyžicu plnotučnej horčice a 2 lyžice majonézy (kyslej smotany).
Nakrájanú cibuľku sparte cez sitko horúcou vodou (môžete zopakovať znova, ak chcete cibuľku zbaviť výraznej silice), alebo ju môžete nakrájanú dať jednoducho na tanierik do mikrovlnnej rúry – len na chvíľku. Podľa chuti osoľte a všetko zamiešajte. Veľmi chutná je s pečivom alebo ako nátierka na chlebíčky.