Zdravie a krása

Ako zbaviť ovocie či zeleninu pesticídov?

ako zbaviť potraviny pesticídov Dnes zakotvíme opäť pri potravinách. A raz a opäť načrieme do témy ohľadom zdravotne nezávadných potravín, konkrétne o potravinách s obsahom pesticídov. Ak nemáte možnosť pestovať si vlastné ovocie či zeleninu alebo nechcete kupovať bio produkty, potom sa zrejme v tom, čo ste zakúpili, nachádzajú zvyšky pesticídov, ktoré voľným umytím pod tečúcou vodou neodstránite. Napriek tomu ale existujú spôsoby, ako sa ich úplne zbaviť, alebo aspoň redukovať ich množstvo.

Čo potrebujete ak chcete zbaviť ovocie či zeleninu pesticídov:

  • ocot
  • jedlá sóda
  • voda
  • škrabka

Čo sú to pesticídy

Pesticídy sú chemické látky, ktoré sa v poľnohospodárstve a v lesníctve používajú proti chorobám, škodcom a burine. Boli vytvorené, aby usmrcovali alebo iným spôsobom poškodzovali živé organizmy.

Mnohé z pesticídov sú chemicky veľmi stále, odolné voči biologickej degradácii účinkom enzýmov a mikroorganizmov, sú nerozpustné vo vode, dobre sa rozpúšťajú v rastlinných a živočíšnych tukoch.

Podľa biologického účinku rozdeľujú sa pesticídy do početných  skupín a podskupín, z ktorých hlavné skupiny tvoria prípravky:

  1. proti hmyzu a roztočom – insekticídy a akaricídy,
  2. proti burinám – herbicídy,
  3. proti hubám – fungicídy.

Dopady pesticídov na ľudský organizmus

pesticídyPesticídy majú nepriaznivý vplyv na zdravie človeka. Spôsobujú rakovinu, poškodzujú genetický materiál a nervový a hormonálny systém. Nie je prekvapujúce, že pesticídy poškodzujú aj iné druhy, nielen škodcu, ktorý je jeho „cieľom“.

Pesticídy kontaminujú vodné toky a pramene a dostanú sa  tak do každého kúta na zemeguli. Pesticídy kontaminujú dážď, sneh a hmlu a ničia aj stratosférický ozón.

Ovocie alebo zeleninu očistite hneď ako s nimi prídete z nákupu domov

Šupky, ktoré boli vystavené pesticídom, majú schopnosť absorbovať tieto látky do seba a prenášať ich ďalej.

To znamená, že sa pokojne môže stať, že sa vám takto znehodnotí aj ovocie alebo zelenina, ktorú ste si priniesli zo záhrady z chalupy na dedine. Čím skôr teda plody a zeleninu očistíte, tým lepšie.

Teoreticky môžete síce všetky šupky olúpať, na druhú stranu práve ony mnohokrát obsahujú veľa minerálov, vitamínov a vlákniny. V snahe odstrániť chemický postrek sa tak pripravíte o cenné živiny. Lúpať však s pokojným svedomím môžete koreňovú zeleninu.

Skúste octový kúpeľ

Ideálnym pomocníkom pre očistenie od pesticídov je ocot. Najskôr plodiny umyte v teplej vode, potom pripravte 10% octový kúpeľ a všetko do neho ponorte na minimálne 15 minút. Potom plodiny opäť poriadne umyte, aby ste ich zbavili octového zápachu. Chuť by mala zostať rovnaká.

Tento postup neaplikujte pri hrozne, jahodách a pri lesnom ovocí. Nielen, že by ich jemná štruktúra umožnila preniknutiu octu dovnútra a vy už by ste si pravdepodobne nepochutili, ale samotný kúpeľ by spôsobil rozmočenie ovocie.

Vyskúšajte jedlú sódu

pesticídy v ovocí alebo zelenineAk nemáte práve po ruke ocot, pokojne namiesto neho použite jedlú sódu. Jednu šálku vody zmiešajte s polovicou polievkové lyžice sódy, premiešajte, a ovocie či zeleninu namočte na 10 minút.

Čím dlhšie máčanie, tým účinnejšia bude redukcia pesticídov. Na záver opäť dôkladne opláchnite vodou.

Pozor pri konzumácií citrusov

Citrónová alebo pomarančová kôra, ktorá sa pridáva do receptov, by mala byť samozrejme tiež dôkladne očistená, v tomto prípade možno dobu namáčanie ešte o niečo predĺžiť, vzhľadom na to, že šupka citrusov je enormne hrubá, na rozdiel od iného ovocia, a teda pesticídov sa tam môže nachádzať viac. Najlepším riešením je ale kúpa bio plodov.

Prečítajte si aj články ako sa zbaviť:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button