Ako urobiť nálev na uhorky?
Prinášame vám recepty na šesť druhov nálevov na uhorky a k tomu ešte jeden bonusový. Kyslé uhorky sú asi najobľúbenejšou nakladanou zeleninou. V mnohých rodinách sa recepty na nálev na uhorky odovzdávajú z generácie na generáciu. Niekto zas skúša stále niečo nové. Ponúkame niekoľko praxou overených receptov, ako urobiť nálev na uhorky. A ako bonus recept na hanácke rýchlokvasené uhorky.
Čo je potrebné na nálev na uhorky:
- korenie a suroviny podľa receptov
- základné kuchynské vybavenie
náročnosť receptu: ľahké
čas potrebný na prípravu receptu: 10 až 30 minút
Základný recept na sterilizované uhorky
Ingrediencie: uhorky, kôpor, chren, cibuľa, mrkva, bobkový list, celé čierne korenie, klinčeky, nové korenie, horčičné semienko.
Nálev na uhorky: jeden liter vody, 0,3 litra octu, 100 až 200 gramov cukru, 30 gramov soli
Postup práce: uhorky starostlivo umyjeme, dáme do pohárov a preložíme kôprom, kolieskami cibule, chrenu, mrkvy, pridáme bobkový list, po 5 guľôčok celého čierneho korenia, nového korenia, tri klinčeky, pol lyžičky horčičného semienka a zalejeme nálevom. Fľaše uzavrieme viečkami a sterilizujeme dvadsať minút pri teplote 85 °C.
Obľúbený nálev na uhorky
Prísady na jeden pohár: mrkva, cibuľa, chren, kôpor, dve zrnká čierneho korenia, dve zrnká nového korenia, jeden klinček, malý kúsok škorice, malý bobkový list, pol kávovej lyžičky horčičného semienka.
Nálev na uhorky: 3,8 litra vody, 1,2 litra octu, 300 gramov cukru, 160 gramov soli, 50 tabletiek umelého sladidla – všetko prevaríme.
Recept na znojemské uhorky
Do litrového pohára pridáme k uhorkám bobkový list, 3 guľôčky čierneho korenia a 3 guľôčky nového korenia, niekoľko guľôčok horčice. K tomu dve kolieska mrkvy, plátok cibule a kúsok chrenu.
Nálev na uhorky: na liter nálevu potrebujeme štvrť litra octu, 0,75 litra vody, 30 gramov soli a 70 gramov cukru.
Znojemské uhorky sterilizuje 20 minút pri teplote 75 ° C.
Recept na sladkokyslé uhorky
Malé, čerstvo zozbierané uhorky zbavíme stopiek, umyjeme. Ukladáme tesne do pohárov a preložíme kôprom, cibuľou a mrkvou.
Horčičné semeno, nové korenie a čierne korenie, bobkový list, kúsok celej škorice a klinčeky prepláchneme, dáme do horúceho roztoku (na 1,5 litra vody dáme 0,5 litra octu a 150 g cukru). Dobre premiešame a nalejeme na uhorky. Poháre uzavrieme a sterilizujeme asi 20 minút pri teplote 80 ° C.
Špeciálny recept na uhorky
Nálev sa spracováva z jedného a pol litra vody, pol litra 8% octu, tridsiatich kociek cukru, dvadsiatich tabletiek umelého sladidla, pätnástich guľôčok korenia, 15 kusov nového korenia, 15 kusov klinčekov, celého Deka a hrsti soli.
Nechá sa potom len mierne schladiť a zalejú sa s ním uhorky naskladané v pohároch.
Poháre sa obložia štyrmi dubovými listami a pre ozdobu cibuľkou a mrkvou.
Potom už len uzavrieme viečka a dvadsať minút sterilizujeme.
Tradičný recept na uhorky
A ešte jeden zaručený recept: zvaríme 1/4 l octu, 3/4 l vody, 3 dkg soli, 10-12 dkg cukru (podľa chuti). Do každého pohára dáme niekoľko koliesok mrkvy, trochu narezanej cibule, bobkový list, 4 guľôčky celého čierneho korenia, 4 guľôčky nového korenia, 3 klinčeky, kúsok celej škorice, niekoľko lístkov zelerovej vňate, kôpor, môže byť aj niekoľko guľôčok horčice a niekoľko koliesok chrenu. Sterilizujte pri 80 ° C 20 minút.
Bonusový recept na nakladané uhorky
Recept na hanácke rýchlokvasky: na 10 kg uhoriek potrebujeme dve vňate kôpru asi 40 cm dlhé, 10 révových a 10 višňových listov.
Nálev: Na 1 liter vody dáme 4 dkg soli a 1 dkg cukru. Množstvo nálevu pripravíme podľa potreby. Všetky uhorky popicháme vidličkou. Na dno nádoby vyrovnane položíme polovicu kôpru, višňového a viničového listu, poukladáme uhorky, ktoré starostlivo vyrovnáme. Uhorky prikryjeme zostávajúcou polovicou vňaťou a listov a zaťažíme. Zalejeme vlažným nálevom a prikryjeme. Necháme kvasiť. Za päť až osem dní sú rýchlokvasky – kvašáky – pripravené na konzumáciu.