Recepty

Ako urobiť karfiolovú polievku so zemiakmi?

Ako urobiť karfiolovú polievku so zemiakmiKarfiolová polievkami so zemiakmi sa obvykle pripravuje zahustená a pomerne hutná. Preto sa karfiolová polievka so zemiakmi často podáva len s pečivom ako ľahšie samostatné jedlo. Ale každý nemá hutné polievky rád. Ako urobiť karfiolovú polievku so zemiakmi v klasickej aj odľahčenej variante? Ponúkame dva spôsoby prípravy karfiolovej polievky.

Na karfiolovú polievku so zemiakmi budete potrebovať:

  • kuchynské zariadenie a vybavenie
  • karfiol
  • ďalšie suroviny a koreniny podľa receptu

Karfiol vznikol vo východnom Stredomorí, v 14. storočí sa dostal do Talianska, od 16. storočia sa vyskytoval v západnej a strednej Európe, odtiaľ sa rozšíril do celého sveta, vrátane tropických oblastí. Dnes ide o celosvetovo (aj na Slovensku) extrémne dôležitú zeleninu, pestovanú vo veľkom meradle v stovkách kultivarov. Karfiol je dieteticky hodnotný, má vysoký obsah vitamínu C aj vápnika, obsahuje málo sacharidov

Karfiolová polievka so zemiakmiZahustenú karfiolovú polievku so zemiakmi varíme hlavne v chladnejších dňoch, kedy je naše telo pripravené prijímať a tráviť energeticky náročnejšiu potravu.

Hustá karfiolová polievka so zemiakmi nám príde na chuť ako teplá desiata (na výletoch, pri turistike, pri ťažšej, manuálnej alebo vonkajšej práci). Alebo zapraženú karfiolovú polievku so zemiakmi varíme na obed, ku ktorému ako hlavný chod chystáme sladké alebo menej výdatné jedlo.

Karfiolovú polievku so zemiakmi, ale bez zápražky, varíme v horúcich letných dňoch či k výdatnému hlavnému chodu. Nezapražená karfiolová polievka so zemiakmi je vhodná pre ľudí s odľahčovacou alebo redukčnou diétou, pre ľudí s neznášanlivosťou lepku (celiakiou) a pre diabetikov.

Suroviny na karfiolovú polievku so zemiakmi sú:

Základná koreňová zelenina, stredne veľký karfiol, olúpané surové zemiaky, cibuľa. Ďalej môžeme použiť napríklad kaleráb, kúsok bielej kapusty, cesnak, čerstvý mladý hrášok, niekoľko zelených fazuľových luskov či inú sezónnu zeleninu. K zahusteniu budeme potrebovať hladkú múku, maslo, alebo hrubú krupicu.

Pripravíme si korenie. Základným korením pre varenie karfiolovej polievky je muškátový kvet.

Ďalej sa k dochuteniu karfiolovej polievky so zemiakmi používa čierne mleté ​​korenie, niekedy majorán. Kto má rád exotické chute, môže  polievku dochutiť štipkou kurkumy, karí alebo mletého sušeného zázvoru.

Návod na prípravu karfiolovej polievky so zemiakmi krok po kroku

Cibuľu nasekáme na drobno a dáme posmažiť do zlatista na dve lyžice rastlinného oleja, masla alebo rastlinného masla. Nakrájame jednu väčšiu mrkvu, malý petržlen a malý kúsok zeleru. Dáme do hrnca k cibuli a spoločne opekáme.

Osmaženú zeleninu zalejeme litrom vody. Štyri zemiaky nakrájame na rovnomerné kocky a dáme variť k zelenine.

Keď máme dostatok zeleniny, môžeme pridať aj kúsok alebo malý nakrájaný kaleráb alebo trošku na drobné prúžky nakrájanej bielej kapusty.

Pripravíme si karfiol

Z bielej ružice vyrežeme hlúb a ružicu rozoberieme na drobné dieliky (aby nám zostali úhľadné malé ružičky). Karfiol zbavíme tuhých vlákien a nakrájame na drobné kúsky. Keď sú zemiaky takmer mäkké, nasypeme do polievky nasekané stopky. Asi po piatich minútach varu pridáme ružičky karfiolu.

Karfiolová polievkaAk má byť polievka zahustená, pripravíme si z dvoch lyžíc masla (alebo oleja) a dvoch vrchovatých lyžíc hladkej múky svetlú zápražku.

Pridáme ju do polievky hneď potom, čo sme dali variť biele ružičky. Zápražku prevaríme asi päť minút (čo je aj doba postačujúca pre var karfiolu).

Potom polievku dochutíme soľou, kvetom alebo muškátovým orieškom, mletým čiernym korením, prípadne strúčikom drveného cesnaku a majoránom.

Ak nebudeme karfiolovú polievku so zemiakmi zahusťovať (odľahčená varianta), môžeme spolu s pokrájanými stopkami do vývaru pridať jednu veľkú nasekanú paradajku, niekoľko pokrájaných fazuľových strukov.

Po chvíli varu pridáme biele ružičky a niekoľko urastenejších vetvičiek ligurčeka, ktorý dodá silnú a plnú arómu. Okrem ligurčeka okoreníme kvetom, alebo cesnakom a štipkou zázvoru, prípadne karí korením (na špičke noža).

Podávanie karfiolovej polievky

Do koncentrovanej polievky pridáme nakoniec čajovú lyžičku dobrého masla a podávame.

Prečítajte si aj ako pripraviť polievku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button