Recepty

Ako pripraviť maďarskú fazuľovú polievku?

ako pripravit maďarskú fazuľovú polievku

Maďarská fazuľová polievka sa varí na viac spôsobov, ale vždy musí obsahovať atribút Maďarska – kvalitnú mletú papriku. Náš recept  je prispôsobený slovenským podmienkam. Ba čo viac – ponúkame návod, ako urobiť maďarskú fazuľovú polievku v „poľných“ podmienkach. Recept bude vyhovovať napríklad aj študentskému rozpočtu. Snáď sa maďarskí kuchári nebudú hnevať.

Na maďarskú fazuľovú polievku budete potrebovať:

  • cibuľa, cesnak
  • klobása, slanina
  • uvarené alebo sterilizované fazule
  • cestoviny
  • mletá červená paprika

Výber vhodného druhu klobásy na maďarskú fazuľovú polievku

V maďarskej fazuľovej polievke býva skoro vždy maďarská klobása. Keďže sú to klobásy z kvalitného mäsa, nie jeako pripravit madarsku fazulovu polievku potrebné ich pred použitím opekať, ako sa to (pre istotu) robí so slovenskými údeninami vkladanými do polievok.

V Maďarsku sa predávajú klobásy rôznych druhov, niektoré majú podobu točeného salámu (kabanosu), iné sú v pároch. A niektoré dokonca ani neobsahujú papriku. Klobásy malých výrobcov sa v Maďarsku predávajú okrem iného aj na tržniciach.

Možno tam kúpiť aj slaninu či bravčové (údené), ktoré by mali v pravej maďarskej fazuľovej polievke byť.

Postup prípravy maďarskej fazuľovej polievky krok po kroku

Začneme osmažením základu – na drobné kúsky nakrájanú slaninu (asi päť deka) a jednu veľkú cibuľu.

Keď je slanina vysmažená a cibuľa zlatá, pridáme dve lyžice (dobre) mletej papriky. Kvalita maďarskej mletej papriky nespočíva v jej pálivosti, ale v plnej skutočne paprikovej chuti.

Na cestách do Maďarska by ste nemali zabudnúť kúpiť si ju. Papriku rozmiešame s cibuľou – v tuku sa uvoľní jej farbivo.

priprava madarskej fazulovej polievky

Potom by sme mali cibuľu zaliať vývarom, v ktorom sa varilo bravčové koleno, alebo údené mäso, prisypať fazuľu a uvariť ich do mäkka.

V našej skrátenej variante zalejeme cibuľu litrom vody a vysypeme do nej konzervu červených fazúľ v slanom náleve, aj s nálevom. Alebo použijeme vlastnú uvarenú fazuľu, ktorú sme si uložili do mrazničky pri predchádzajúcom varení fazule. Budeme variť desať minút.

Príprava cestovín

Medzitým si pripravíme cestoviny do polievky, pretože maďarská fazuľová polievka niekedy býva s cestovinami. Do misky rozbijeme vajíčko, prisypeme hrubú múku a vypracujeme čo najtvrdšie cesto (múku pridávame podľa potreby). Do cesta nepatrí žiadna tekutina. Cesto utlačíme do hrudy a na strúhadle s veľkými okami ju postupne dookola ostrúhavame. Znovu cesto utlačíme. Vaječné strúhanie rozprestrieme po tácke, aby trochu obschlo.

Rozotrieme tri strúčiky cesnaku a olúpeme jednu veľkú, alebo dve menšie klobásy (asi 200 gramov). Ak máme klobásu v tenkom črievku, lúpať ju nemusíme. Nakrájame ju na kolieska, alebo polovičné kolieska. Keby sme klobásu nemali, nahradíme ju polosuchou alebo paprikovou salámou, ale nie s jemným párkom alebo mäkkou salámou.

Klobásu a cesnak dáme do polievky. Prisypeme drobenie a prevaríme. Maďarskú fazuľovú polievku s drobením netreba zahusťovať zápražkou, dostatočne ju zahustia cestoviny a múka, ktorá sa z čerstvého strúhania uvoľní.

Maďarskú fazuľovú polievku dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Nie je potrebné pridávať do nej žiadne priemyselné dochucovadlá (typu vegeta a podobne) – paprika, cesnak a klobása polievku dochutia dostatočne.

V pravej verzii by sa na záver malo do polievky na polievkový tanier vrátiť uvarené bravčové mäso a zamiešať smotana. Naša verzia je bezmäsitá a smotanu radšej podáme na stôl zvlášť, aby si každý poslúžil podľa svojej chuti.

Prajeme vám dobrú chuť!

Ďalej by sme vám odporučili:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button