Recepty

Ako uvariť šošovicovú polievku?

recept na šošovicovú polievku

Šošovicovú polievku majú radi malí aj veľkí. Šošovicová polievka je ale obľúbená aj gazdinkami – je rýchlo uvarená a suroviny na jej prípravu sú lacné.  Pretože je šošovicová polievka sýta aj výživná, celkom postačí ako menšie samostatné jedlo. Ponúkame recept na šošovicovú polievku a tipy na ďalšie varianty tejto polievky – sladkokyslú šošovicovú polievku, ako sa varí na Morave, a odľahčenú šošovicovú polievku s ovsenými vločkami.

Čo potrebujete na šošovicovú polievku:

  • šošovica
  • koreňová zelenina
  • maslo
  • hladká múka alebo ovsené vločky
  • korenie podľa zvyku a chuti

Šošovicovou polievkou sa zavďačíte hlavne deťom

Je zaujímavé, že aj keď majú mnohé deti „problémy“ s príjmom strukovinových pokrmov, polievky z nich majú, naopak, vo veľkej obľube. A šošovicová medzi nimi hrá prím.

Tak prečo im nútiť napríklad šošovicu na kyslo, ktorá im veľmi nechutí, keď si svoju potrebnú dávku strukovín zjedia s veľkou chuťou v polievkach?

Šošovicová polievka je dobrým tipom aj pre gazdinky, ktoré nemajú veľa času, ale chcú svojim blízkym podávať domáce a zdravé pokrmy.

Netreba ju máčať, treba ju len prebrať

Šošovica, na rozdiel od iných strukovín, potrebuje na uvarenie len 20 minút. Túto strukovinu nie je potrebné vopred máčať. Jediné čo je pri nej nutné je, že ju musíme pred varením prebrať. V šošovici sú jednak rôzne obilky, ale občas sa tak vyskytne aj kameň.

Prebrať šošovku netrvá dlho a keď do práce zapojíme, podľa starých tradícií, aj deti, je pol balíčka šošovice máte za päť minút prebraného. A to je práve množstvo, ktoré potrebujete na hrniec šošovic,ej polievky pre štvorčlennú rodinu.

Postup prípravy šošovicovej polievky krok po kroku

Príprava všetkých surovín na šošovicovú polievku

šošovicová polievka

Na šošovicovú polievku budete okrem 250 gramov šošovice potrebovať trochu koreňovej zeleniny, menšiu cibuľu alebo kúsok póru, maslo alebo rastlinné maslo, hladkú múku, cesnak, mleté čierne korenie a majoránku.

Ak chcete šošovicovú polievku podávať ako malé samostatné jedlo (napríklad na obed s buchtami či dolkami, prípadne s pečivom na večeru).

Môžete do nej pridať trochu údeniny: dobrý párok, klobásu alebo aj salámu.

Príprava ostatnej zeleniny

Prebranú šošovicu dajte variť do litra vody.

Medzitým očistite koreňovú zeleninu – strednú mrkvu, malý petržlen a malý kúsok zeleru. Olúpte a nakrájajte nadrobno cibuľu alebo pór.

Zeleninu buď nakrájajte na malé kúsky alebo nastrúhajte – záleží na obľube zeleniny v polievke (keď do nej niekto nerád hryzie, nastrúhajte ju – polievka dostane chuť a stolovanie bude bez pripomienok). Zeleninu orestujte na dvoch lyžiciach masla.

Zápražka na šošovicovú polievku

Keď nemáte v zásobách vopred pripravenú zápražku, môžete si trochu uľahčiť prácu a ušetriť tiež kopu riadu. Mierne orestovanú zeleninu zasypte dvomi lyžicami hladkej múky a za stáleho miešania smažte, až má múkou obalená zelenina zlatistú farbu.

Ak je variaca sa šošovica už polomäkká, prisypte k nej orestovanú zeleninu s múkou, premiešajte, pridajte ešte asi pol litra vody a zvoľna prevárajte.

Dochucovanie šošovicovej polievky

Ak chcete do šošovicovej polievky pridať údeninu, olúpte ju, nakrájame na menšie kúsky a na malom množstve tuku ju opečte. Aj s vypečeným tukom ju vložte do polievky a ďalej prevárajte. Olúpte tri strúčiky cesnaku a prelisujte ich do polievky alebo pridajte dve čajové lyžičky sušeného cesnaku.

Skúste, či je šošovica už mäkká. Ak áno, šošovicovú polievku osoľte. Na záver pridajte štipku mletého korenia a majoránku.

Kto má ligurček, je vhodné pridať s majoránkov tiež túto bylinku. Polievka je hotová, môžete prestierať.

Iný variant – šošovicová polievka na kyslo

ako uvariť šošovicovú polievkuSkôr na Morave je zvykom pripravovať šošovkovú polievku mierne kyslastú.

V tomto prípade je postup rovnaký, len sa zároveň so zeleninou do polievky pridá jeden bobkový list a pár gulôčok nového korenia.

Sladkokyslá šošovicová polievka sa nekorení cesnakom a majoránom, ale dochucuje sa octom a štipkou cukru.

Niekde v polčase varu sa pridávajú olúpané, na kocky nakrájané, surové zemiaky. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť hrniec.

Príprava šošovicovej polievky v odľahčenom variante

Šošovicovú polievku môžete pripraviť aj v odľahčenom variante. Dajte variť šošovicu, nakrájajte zeleninu, a keď je šošovica napoly mäkká, nasypte k nej zeleninu bez restovania.

Zároveň pridajte dve hrste ovsených vločiek. Doplňte vodu a varte kým nie je šošovica mäkká. Potom dochuťte soľou, cesnakom, majoránom a ligurčekom, a za záver do polievky pridajte lyžicu dobrého masla.

Rozvarené vločky polievku zahustia, takže zápražku už nedávajte.

Čo ak vám ostala šošovica

V príprave menšieho množstva šošovicovej polievky môžete použiť zvyšok dusenej šošovice (prípadne aj šošovice na kyslo).

V pol litri vody rozvarte polievkovú kocku, pridajte zvyšnú šošovicu, prevarte a dochuťte. v prípade plynového sporáka máte šošovicovú polievku hotovú za sedem minút.

Prečítajte si aj tieto recepty na polievku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button