Aké potraviny sú zdrojom vitamínu C
Všetci vieme, že v období viróz a chrípok je dôležitý prísun vitamínu C. „Céčko“ je nášmu telu prospešné aj z iných dôvodov. Tento vitamín nájdete snáď v každom doplnku stravy, ale oveľa lepšie je užívať ho priamo v našej strave. V akých potravinách vitamín C nájdeme?
Prečo je vitamín C dôležitý?
Vitamín C je antioxidant, preto pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi. Je potrebný pre správne vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek, podporuje rast, zaisťuje pevnosť ciev.
Je dôležitý v tehotenstve a počas laktácie. Znižuje nadmernú zrážanlivosť krvi a tým riziko krvných zrazenín, znižuje vysoký krvný tlak, pomáha pri vysokom cholesterolu v krvi. Pomáha pri hojení rán a popálenín, posilňuje imunitný systém, pôsobí preventívne proti rakovine, zmierňuje alergické reakcie.
Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 60mg.
Citlivý vitamín C
Vitamín C je veľmi citlivý, ľahko oxiduje na vzduchu, ničí sa teplom a svetlom. Z toho dôvodu je lepšie zdroje vitamínu C radšej zamraziť.
Pred varením dajte prednosť duseniu v pare. Čím dlhšie budete potravinu variť, k tým väčšej strate vitamínu C dôjde. Ale úplne najlepšie je potraviny bohaté na vitamín C konzumovať v surovom stave.
Nedostatok vitamínu C
Príznaky nedostatku vitamínu C sú únava, svalová slabosť, bolesti kĺbov a svalov, krvácajúce ďasná a väčšiu náchylnosť k infekčným ochoreniam.
Spôsobuje menšiu pevnosť cievnej steny, preto sa vám môžu ľahko robiť modriny. Extrémny nedostatok spôsobuje chorobu skorbut. Tá sa prejavuje chudokrvnosťou, krvácavosťou, vypadávaním zubov, opuchmi kĺbov a ďasien, krehkosťou kostí, častými infekciami, oslabovaním svalov a žalúdočnými vredmi.
Nadbytok vitamínu C
Pretože ide o vitamín rozpustný vo vode, je jeho prebytok vylúčený z tela močom.
Naše telo si nerobí zásoby vitamínu C, preto dôjde pri skonzumovaní vysokej dávky vitamínu C najhoršie k podráždeniu žalúdka.
Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C
Vitamín C nájdeme predovšetkým v ovocí a zelenine. Jedná sa najmä o čierne ríbezle, jablká, hrušky, citrusy (limetka, pomaranč, grapefruit), kivi, jahody, egreše, maliny, kapusta, ružičkový kel, paradajky, papriky, brokolica, karfiol, špenát, ale aj zemiaky.
V malom množstve je obsiahnutý aj v šaláte, cibuli, uhorke alebo mrkve.
Zemiaky bohužiaľ veľké množstvo vitamínu strácajú lúpaním a varením, preto je výhodnejšie variť ich v šupke.
Veľmi bohaté na vitamín C sú šípky alebo rakytník. Zdrojom je aj žihľava. Veľmi často sa vitamín C predáva v kombinácií so šípkami, takýto vitamín C má predĺžený účinok a organizmus ho tak rýchlo nevylúči.
Syntetický vitamín C
Vitamín C sa vyrába aj synteticky. Ide o kyselinu L-askorbovú, ktorá je označovaná ako E300. Býva používaná ako antioxidant a konzervant.
Kedy zvýšiť jeho prísun?
Ak ste v strese, máte infekčné ochorenie alebo fajčíte, mali by ste zvýšiť príjem vitamínu C. V tomto prípade môže byť denná dávka zvýšená až na 500-1000 mg.
Zaraďujte do svojho jedálneho lístka aspoň 2-3x denne ovocie a zeleninu a určite nebudete na nedostatok vitamínu C trpieť.