Recepty

Ako urobiť cuketovú plnku?

Ako urobiť cuketovú plnkuCuketová plnka je výborná nielen pre plnenie masových vreciek, hydiny či zeleniny, ale veľmi dobre chutí aj ako samostatne upečená príloha k pečeným a duseným mäsám, prípadne len samotná – buď so zeleninovým šalátom alebo ako studený slaný zákusok. Ako urobiť cuketovú plnku? Prinášame síce trochu pracnejší, ale zaručený pracovný postup, na ktorého konci je vynikajúca cuketová plnka.

Na cuketovú plnku budete potrebovať:

  • Vybavená kuchyňa s rúrou na pečenie
  • Suroviny podľa návodu

Väčšina plniek obsahuje vajcia, prípadne iné zložky, ktoré sa varom zväčšia (napríklad ryža), a tak plnka počas tepelnej úpravy zväčší svoj objem a vyplní dutinu. Zároveň plnka vstrebáva chutné šťavy, ktoré pri vare mäso alebo zelenina púšťajú.

Alebo cuketovú plnku pečieme v samostatnom pekáčiku a podávame ju k jedlu. Obľuba plniek je ale taká, že je v niektorých domácnostiach zvykom piecť plnku ako samostatný pokrm alebo ako prílohu k mäsitým jedlám. Pre svoju nižšiu energetickú hodnotu je veľmi obľúbená cuketová plnka, ktorá sa pripravuje z cukety, vajec a staršieho pečiva.

Návod na prípravu cuketovej plnky krok po kroku

Tri celozrnné rožky alebo šesť menších bielych rožkov alebo pol balíčka hriankového chleba nakrájame na kolieska (kocky), pokropíme mliekom alebo vodou a necháme tekutinu vstrebať.

Vhodné je pečivo tak dva dni staré – čerstvé sa príliš rozmočí, úplne tvrdé pečivo zase zostáva ostré aj v plnke. Ak nemáme staršie pečivo, môžeme si vypomôcť s asi 350 gramami strúhanky.

Cuketová plnkaPolovicu veľkej cukety alebo jednu strednú cuketu olúpeme, zbavíme jadier a vláknitého stredu a nastrúhame na hrubom strúhadle.

Zmiešame s nakrájaným pečivom, šiestimi žĺtkami, dvoma strúčikami cesnaku alebo lyžičkou sušeného cesnaku, pol lyžičkou soli a muškátovým kvetom(na špici noža) alebo s muškátovým orieškom (asi 10krát strúhnuť na malom strúhadle). Dobre premiešame.

Pečená cuketová plnkaZo šiestich bielkov, ktoré sme oddelili od žĺtkov, vyšľaháme tuhý sneh a zľahka ho vmiešame do plnkovej hmoty s cuketou.

Cesto prelejeme do tukom vymastenej a strúhankou vysypanej formy alebo pekáča.

Povrch pokvapkáme olejom alebo poukladáme plátky masla (aj rastlinného). V predhriatej rúre cuketovú plnku pečieme pri 180 stupňoch.

Upečenú Cuketové plnku necháme chvíľu „odpočinúť“ – tým trochu stuhne. Podávame ju k pečeným mäsám (veľmi dobre chutí k hydine, bravčovému plecu alebo k teľacej pečienke). Dobre chutí aj studená.

Využitie cuketovej plnky

Cuketovú plnkou plníme prerezané vrecká v teľacom alebo bravčovom mäse (po naplnení dobre prepichneme ihlami alebo zašijeme hrubou bielou niťou, ktorú po uvarení odstránime). Alebo plnkou plníme hydinu, ktorú budeme piecť vcelku – kačicu, kura, holúbky, pernatú zverinu.

U hydiny zaistíme krk (ihlou), aby plnka nevytekala vrchom. Spodnú časť hydiny s plnkou zašijeme. Mäso s plnkou pečieme zvoľna a dlhšiu dobu, aby bolo dobre prepečené a plnka stuhla.

Ďalšie odporúčané recepty ako urobiť plnku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button