Ako urobiť cuketové fašírky?
Cuketové fašírky patria medzi jedlá, ktorým sa zavďačia všetci stravníci. V obľube ich majú vegetariáni, ale s chuťou si ich dajú aj tí, ktorí zeleninu nijako zvlášť nemusia. Cuketové karbonátky majú rady aj deti. Podávame ich teplé najčastejšie so zemiakmi, prekladáme nimi žemle v štýle „burgerov“ alebo ich môžeme jesť studené so zeleninovým šalátom.
Na cuketové fašírky budete potrebovať:
- cuketa a prísady podľa návodu
- vybavená kuchyňa
Cuketové fašírky sú pomerne lacné jedlo, najmä keď sme si cuketu vypestovali sami, alebo ju dostali ako pestovateľský prebytok od nejakého záhradkara.
V cuketových fašírkach zužitkujeme staršie pečivo, varené polievkové mäso, zvyšky mäsa alebo kúsok údeniny, ktoré síce nie je nijako pokazené, ale už naň nikto nemá chuť.
Do cuketových fašírok môžeme primiešať aj inú zeleninu: kúsok kelu, kapusty, hlúbovú zeleninu, alebo trochu húb.
Vhodná cuketa na cuketové fašírky
Na prípravu cuketových fašírok sa hodí cuketa akejkoľvek veľkosti. Mladšie cukety nelúpeme, staršie a väčšie cukety olúpeme, pozdĺžne rozrežeme a zbavíme jadier.
Potom cuketu pomelieme na mäsovom mlynčeku. Jeden menší kúsok ponecháme celý. Namletú hmotu necháme odkvapkať v sitku alebo len opatrne vytlačíme a tekutinu zlejeme (môžeme ju pridať do polievky).
Potom v strojčeku na mäso pomelieme prípadné ďalšie prísady: dva strúčiky cesnaku, zvyšky mäsa alebo polievkové mäso, inú zeleninu, zvyšky ryže, starší ešte nie celkom tvrdý rožok…
Strojček na záver prečistíme pomletím odloženého kúsku cukety, ktorý vytlačí predchádzajúce mleté suroviny.
Do namletej hmoty rozbijeme dve vajcia, pridáme soľ, mleté čierne korenie, hrsť majoránky a toľko strúhanky, aby išli vytvoriť asi dva centimetre vysoké fašírky. Ľahko ich obalíme v strúhanke a vyprážame vo vyššej vrstve rozpáleného tuku.
Karbonátky vložíme na tuk (olej) a pomerne prudko opečieme z jednej strany (aby sa rýchlo spevnili), plochou obracačkou obrátime na druhú stranu a už len zvoľna smažíme.
Ak sa nám fašírky drobia, môžeme pridať vajcia, strúhanku alebo oboje. Prvý cuketový karbonátok ochutnáme a prípadne dochutíme.
Je však potrebné soliť len opatrne, cuketová fašírka sa ľahko presolí (pretože cuketa tepelným spracovaním stále stráca vodu, a tak sa zvyšuje koncentrácia soli).
Podávanie cukétových fašírok
Hotové cuketové fašírky rovnáme plochou na seba, aby sa nelámali. Podávame ich so zemiakovou kašou, varenými novými zemiakmi. Alebo nimi prekladáme prerezané žemle (pridáme plátky paradajky, syr , listy šalátu, kečup, horčicu, cibuľu …) a vytvárame bezmäsité „burgery“.
Studené cuketové fašírky poslúžia ako malý zákusok na zahnanie hladu medzi hlavnými jedlami alebo ich môžeme podávať s pečivom a šalátom ako studenú letnú večeru.