Recepty

Ako urobiť zemiakové placky?

zemiakové placky

So zemiakovými plackami to je asi tak – skoro každý ich veľmi rád jej, ale takmer nikto ich nechce robiť. Vyžadujú určitú prípravu, cesto je „zákerné“, váľanie vyžaduje presnú ruku … Všetky úskalia sa dajú zdolať, keď vieme, ako urobiť zemiakové placky. Prinášame recept na zemiakové placky „ako od babičky“.

Čo je na zemiakové placky potrebné:

  • 1 kg deň vopred v šupke uvarených zemiakov
  • 300 g polohrubej múky + trochu na podsypávanie
  • 2 celé vajcia
  • maslo
  • sporák, panvicu a hrniec s pokrievkou

Postup prípravy zemiakových placiek krok po kroku

Pripravujú sa zo základného zemiakového cesta – teda z varených zemiakov, múky a vajcia.  Placky sa pečú na suchej platni a ešte horúce sa môžu mazať tukom (maslo, husacia masť).

Pečením na suchej platni (panvici) sa na povrchu zemiakovej placky vytvoria typické hnedé pľuzgieriky.

Zemiaky uvaríme vopred

Aby sa dobre robili a cesto neriedilo, uvaríme zemiaky v šupke deň dopredu. Ošúpeme ich, odvážame kilogram a nastrúhame na jemnom strúhadle.

Do misy pridáme dve celé vajcia, štvrť lyžičky soli a 300 gramov polohrubej múky. Najprv v mise a potom na doske vypracujeme nelepivé pružné cesto.

Pripravíme si cesto a platničku sporáku

trenie zemiakovVál posypeme múkou. Z cesta odrezávame kúsky vo veľkosti približne strednej marhule a pekárskym valčekom vyvaľkáme placku.

Počas váľania ich niekoľkokrát obrátime a pritom jemne podsypeme múkou. Placka by mala byť silná „na steblo“, teda asi tri milimetre.

Na platničku sporáku dáme zohriať panvicu, ktorej povrch znesie úpravu bez tuku. Osvedčili sa panvice s rôznymi ušľachtilými povrchmi.

Placku opatrne presunieme z dosky na panvicu. Môžeme si pomôcť napríklad aj plochou podberačkou. Podľa toho, aké miesto placka na panvici zaberá, môžeme skorigovať množstvo cesta na ďalšiu placku, aby bola plocha panvy ekonomicky využitá.

Zemiakové placky si vyváľame, pečieme a podávame

Placky váľame a pečieme jednu po druhej, pripálenú múku z panvice priebežne odstraňujeme. Upečené placky budeme jesť buď suché (diétnejšie) alebo si ich omastíme (oveľa chutnejšie). Prvú vložíme do kastrólika, potrieme rozpusteným maslom, a potom skladáme jednu na druhú, každú pomastíme.

plackyKastrolík s plackami by mal stáť na vlažnom mieste – napríklad na vypnutej platničke alebo (ako to robili staré gazdiny) na prevrátenej pokrievke hrnca s vodou. Placky niekoľkokrát prevrátime, aby sa vrchná dostali naspodok a boli všetky rovnako vláčne.

Zemiakové placky jeme samotné, alebo pomazané slivkovým lekvárom, jablčnou marmeládou. Zemiakové placky môžeme podávať aj ako rustikálnu prílohu k mäsitým jedlám, ale to by snáď bolo také pochúťky až škoda.

Tip ako vylepšiť zemiakové placky

Keď ľudia mávali domáce husacie sadlo (zo svojich husí), mazali sa zemiakové placky takisto husím sadlom. Kto má rád husaciu masť, môže vyskúšať – je to síce kalorická bomba, ale veľmi dobrá.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button