Ako urobiť cuketový prát?
Cuketový prát je dobré riešenie, ako si dopriať aspoň ilúziu zabíjačkovej pochúťky v čase, keď práve nie je čas zabíjačok, hlavne v lete a v horúcom počasí. Alebo si cuketový prát môžeme pripraviť, ak nejeme mäso, držíme nejakú diétu, alebo máme prebytok cukiet. Cuketový prát je dobrý teplý aj studený. Prečítajte si niekoľko možných receptov.
Čo je potrebné na cuketový prát:
- suroviny podľa návodu
- kuchynské náčinie
- rúra na pečenie
Postup prípravy cuketového prátu krok za krokom
Prát je tradičný výrobok z bravčového mäsa a bielej buchty, korenený cesnakom, majoránkou, čiernym korením a sušeným mletým zázvorom.
Podáva sa s varenými zemiakmi a varenou kyslou kapustou, so zemiakovou kašou, štuchanými zemiakmi alebo s chlebom. Cuketový prát svoj mäsitý predobraz do istej miery kopíruje. Základnou hmotou však nie je mäso, ale cuketa.
Na prípravu cuketového prátu vyberieme veľkú pevnú cuketu (pečením sa veľa odparí).
Cuketu ošúpeme, umyjeme, rozkrojíme, zbavíme jadier a vlákien, z dutiny jadierok. Na strúhadle s hrubými očkami cuketu nastrúhame. Ak cez svoju zrelosť púšťa vodu, odlievame ju, aby zbytočne neriedila konzistenciu. Vodu zlievame do hrnčeka.
Štyri tuhšie rožky, žemle nakrájame na kocky. Dobre sa k tomu hodí nôž s pílkou. Nakrájané pečivo pokropíme tekutinou z cukety. Ak cuketa nič nepustila, pokropíme žemľu mliekom, polievkovým vývarom alebo pri najhoršom i vodou. Pečivo zvlhčíme len jemne, aby sa úplne nerozmočilo.
Pridávanie mäsa
Ak nám to diéta dovolí, nakrájame asi pätnásť až dvadsať deka chudej anglickej slaniny alebo údeného mäsa a rozpustíme ich na panvici. Pridáme jednu veľkú alebo dve malé nadrobno nakrájanej cibule a spoločne ich opečieme, aby bola cibuľa zlatistá. Ak mäso nejeme alebo nemôžeme, osmažíme cibule na troch lyžiciach oleja.
Vymiešame alebo prelisujeme štyri až šesť strúčikov cesnaku. Záleží na jeho ostrosti. Vo vhodnej nádobe zmiešame nastrúhanú cuketu, zvlhnuté pečivo, cibuľku so slaninou, cesnak. Pridáme asi lyžičku soli, poctivú hrsť majoránky, na dve špičky noža mletého čierneho korenia a pol lyžičky mletého sušeného zázvoru.
Do prát síce vajcia nepatria, ale musíme niečím nahradiť živočíšny kolagén, ktorý pomáha spájať toto jedlo z bravčového mäsa. Do zmesi teda rozklepneme dve – tri vajíčka. Vymiešame kompaktnú hmotu, ktorú nalejeme do tukom vymasteného a strúhankou vysypaného pekáča.
Cuketový prát zvrchu pokvapkáme olejom alebo poukladáme niekoľkých plátkov slaniny. Tuk navrchu má aj „technologický“ význam – zahrieva sa rýchlejšie ako ostatná hmota a napomáha pečeniu. Cuketový prát pečieme odkrytý asi pol hodiny pri 200 stupňoch Celzia. Že je hotový, spoznáme kontrolným vpichom špajdľou – ako u buchty.
Čo môžeme použiť namiesto pečiva?
Namiesto pečiva môžeme použiť 250 až 300 gramov uvarených trhaných chrumiek alebo pšena. Prípadne môžeme žemľu nahradiť dobre prepranou pohánkou (asi 150 gramov v suchom stave), prípadne nám ako zdravé plnidlo môžu poslúžiť ovsené vločky (asi 150 gramov suchých). V prípade použitia vločiek nebudeme zlievať vodu z cukety, aby mali vločky z čoho nadobudnúť na objeme. Cuketový prát môžeme prípadne doplniť tiež mletým vareným alebo pečeným mäsom.
Ďalšie varianty na cuketový prát
Aby bol zachovaný chuťový charakter tak, príliš sa nehodí pridávať do cuketového prátu syr alebo údeninu, ako sa v niektorých receptoch odporúča. Potom sa jedná skôr o nákyp.