ReceptyKuchyňa

Ako variť zo šošovice?

šošovicaV tomto článku vám prinášame recepty, ako variť zo šošovice. Hoci je šošovica malá, vôbec sa nezdá. Vo vrecku za pár centov sa tvári akoby nič. No keď príde do kuchyne, vytvoríte z nej skoro zázraky. A keď nie zázraky, tak aspoň veľmi chutná, lacná a zdravé jedlá. Pre inšpiráciu ponúkame recepty na šošovicu rôzne dusenú (recept na šošovicu na kyslo, šošovicu dusená so zeleninou), šošovicové šaláty a nátierku pre štíhlu líniu (delená strava).

Čo potrebujete ak chcete variť zo šošovice:

Vedeli ste že …

Šošovica je prastará kultúrna plodina. Síce pochádza z teplejších krajín, ale v južných oblastiach Slovenska sa jej darí dobre. Pestovať šošovicu doma na záhone je síce možné, ale neekonomické.

V kapsule šošovice sa skrývajú len dve semienka. A nedajú sa maškrtiť ani v nezrelom stave ako napríklad hrášok, pretože nie sú príliš dobré. Šošovica potrebuje veľký lán, a potom sa jej pestovanie oplatí.

Lacná, chutná a zdravá šošovica

Že má dobré výnosy, to je zrejmé aj z ceny šošovice. Aj keď v roku 2014 šošovica mierne zdražela, stále patrí medzi potraviny veľmi lacné. Šošovica prichádza na trh v sorte drobnozrnnej – tá je lepšia na polievky, a veľkozrnnej – táto sa hodí na dusenie.

Šošovica sa predáva v polkilových alebo kilogramových baleniach. Pol kilogramu stojí okolo 0,50€, ale cena sa môže zmeniť oboma smermi (údaj pochádza z roku 2014).

Z pol kilogramového balíčka po uvarení dostanete asi 1 660 gramov (1,6 kilogramu) varenej šošovice.

Začíname: príprava šošovice

Šošovicu preberite – bývajú v nej niekedy kamienky alebo obilky. Dajte do hrnca, zalejte studenou vodou a preperte. Tak vyplávajú na povrch nečistoty, obilky a plevy, ktoré sme prehliadli.

Potom na šošovicu nalejte čistú vodu (v objeme asi trojnásobného množstva) a dajte variť. Keď šošovica klokoce, stiahnite teplotu a prikryte pokrievkou.

Šošovicu nie je potrebné dopredu máčať ani ju variť v tlakovom hrnci. Je uvarená asi za 20 minút. Potom so šošovicou pracujeme podľa konkrétneho zámeru a receptu.

Dusená šošovica na kyslo

Tento druh prípravy šošovice je klasika verejného stravovania aj domácej kuchyne. Je zaujímavé, že názov „šošovica na kyslo“ sa používa aj vtedy, keď dusenú šošovicu vôbec nekyslíme (niekto teplé kyslé nemá rád).

Príprava dusenej šošovice je jednoduchá

základom je do mäkka uvarená veľkozrnná šošovica. Keď v nej nie je priveľa vody (šošovica je len zakrytá) nezlievajte ju. Keby bolo vody veľa, šošovicu sceďte, ale tekutinu uchovajte.

Na asi 50 gramoch masti alebo oleja osmažte do zlatista cibuľku. Na záver k nej pridajte dve lyžice múky, nechajte speniť (zavoňať) a vmiešajte do šošovice. Prevarte.

Keby bola šošovica príliš hustá, prilejte zliaty vývar. Dochuťte soľou a mletým čiernym korením. Ak mala byť „na kyslo“, pridajte lyžicu citrónovej šťavy alebo pol lyžice octu a pol lyžice cukru. Podávajte podľa zvyku: s údeným, údeninou alebo volským okom.

Šošovica s ryžou

Keď vám ostane dusená ryža (aspoň dve malé porcie), pripravte obľúbený príkrm – šošovicu s ryžou. Do mäkka uvarte asi 200 gramov veľkozrnnej šošovice. Zlejte, ale tekutinu uchovajte. Na masti alebo na oleji opražte dozlatista veľkú nadrobno nakrájanú cibuľu.

Ryžu a šošovicu zmiešajte s cibuľkou, osoľte, okoreňte, pridajte dva drvené strúčiky cesnaku, trochu mletej rasce a tak pol hrste majoránky. Šošovicu s ryžou podávajte k pečenému kurčaťu, údenému mäsu, ale veľmi dobre chutí aj samotná s kapustovým šalátom.

Čolečo

varenie zo šošoviceOznačenie je možno len krajové alebo rodinné. Skrýva sa pod ním šošovica dusená so zeleninou, z akej pripravujeme lečo. Pol kila šošovice uvarte len do polomäkka (asi desať minút). Sceďte, ale vývar uchovajte.

V hrnci opražte dve nakrájané veľké cibule, pridajte tri väčšie paprikové struky nakrájané na prúžky. Restujte. Keď je paprika sklovitá, pridajte štyri, na polovice prekrojené, kolieska paradajky.

Zasmažte, vsypte šošovicu, premiešajte, stiahnite teplotu, priklopte pokrievkou a spoločne asi desať minút duste.

Keby bolo málo tekutiny, dolievajte uchovaným vývarom z šošovky. Na záver osoľte a okoreňte čiernym korením. Podávajte samostatne alebo s opečenou údeninou.

Karí šošovica so smotanou

Uvarte pol kilogramu šošovice a sceďte. Na dvoch lyžiciach masla alebo oleja opražte asi 15 centimetrov nadrobno nakrájaného póru. Keď je zlatistý, pridajte plnú lyžičku kari, rýchlo zamiešajte v tuku a hneď prisypte uvarenú šošovicu.

Prilejte asi deci smotany a za stáleho miešania priveďte do varu. Stiahnite plameň a redukujte na hustotu, akú máte radi. Nakoniec dochuťte soľou a štipkou čili.

Šošovicový šalát

Varená šošovica je báječná základná surovina na prípravu studených šalátov. Šošovicu kombinujte s nakladanou zeleninou (uhorky, papriky, feferónky), s varenou koreňovou zeleninou, s údeninou (dobrá je saláma, šunka), s tvrdými syry (šošovica je dosť vlhká, v šaláte syry zmäknú), s vajcami varenými natvrdo, prípadne aj menším množstvom varených zemiakov.

Šošovicový šalát spájajte majonézou alebo olejom, dochucujte citrónovou šťavou, horčicou, mletým čiernym alebo bielym korením. Pred podávaním nechajte pár hodín odležať. Podávajte s pečivom.

Pikantný šošovicový šalát so syrom

Budete potrebovať asi pol kilogramu uvarenej šošovice, dve cibule, 200 gramov akéhokoľvek tvrdého syra (vhodný druh syra dodá šalátu chuť) a asi 150 gramov sterilizovanej krájanej papriky. Uvarenú šošovicu necháte dobre odkvapkať a vychladnúť.

Cibuľu nakrájajte na veľmi tenké polo kolieska, zalejte ich vriacou vodou, po minúte sceďte a nechajte dobre odkvapkať. Syr nakrájajte na dlhšie rezance.

Z jedného žĺtka a asi 80 gramov oleja vymiešajte majonézu, do ktorej pridajte jednu malú lyžičku kari. Šošovicu, cibuľu, syr a papriku dajte do misy a pridajte majonézu. Dochuťte soľou a trochou čili. Nechajte aspoň tri hodiny odležať. Podávajte s pečivom.

Diétna šošovicová nátierka

ako variť zo šošoviceŠošovicu rozmixujte alebo len dobre rozmiešame. Pridajte povolené množstvo oleja, trochu horčice a jemne nasekanú cibuľku. Trochu okoreňte soľou a korením.

Ak chcete zmenu, nepridávajte horčicu, ale len cibuľku, olej a roztretý cesnak. Natierajte na povolené množstvo chleba alebo na suchú hrianku.

Prizdobte podľa chuti a diétou povolenými surovinami. Nátierka je vhodná napríklad pri delenej strave.

Tipy ako variť zo šošovice

Z uvarenej šošovice je možné (ako aj z iných surovín) pripraviť strukovinové karbonátky. Do varenej šošovice pridajte obvyklé suroviny a obľúbené korenie, obaľte v strúhanke a vyprážajte. Podávajte s kašou, s dusenou zeleninou alebo len tak.

Šošovica sa môže stať „spásou“ pre študentov, ktorí zle finančne hospodárili a potrebujú preklenúť pár chudobných dní do príchodu výplaty alebo rodičovskej podpory.

Podobné odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button