Recepty

Ako pripraviť domáci marcipán?

domáci marcipánDnes si na našej stránke ukážeme ako urobiť domáci marcipán. Marcipán miluje väčšina detí i dospelých. Marcipán môžeme kúpiť už hotový a odpadne nám trochu náročná výroba. Vlastnoručne vyrobený marcipán však určite stojí za skúšku. Marcipán sa vyvaľuje na doske posypanej práškovým cukrom alebo medzi mikroténovou fóliou natenko. Vykrajujeme podľa potreby formičkami, vtláčame do cukrom vysypaných formičiek a modelujeme ručne či s použitím rôznych pomôcok. Modelovať sa môžu rôzne figurálne alebo kvetinové motívy. Marcipán skladujeme v mikroténe, aby sa zabránilo vysychaniu hmoty.

Čo je na domáci marcipán potrebné:

  • 120g práškového cukru
  • 120g olúpaných mandlí
  • 1 bielok

Mandle ako základná ingrediencia na domáci marcipán

vyroba marcipanuPravý marcipán musí obsahovať 50% mandlí, inak je to mandľová hmota. Mandle sa musia zomlieť čo najjemnejšie, čím jemnejšie je mletie, tým je výsledok lepší.

Pri priemyselnej výrobe marcipánu sa mandle lisujú medzi valcami.

Mandle na prípravu marcipánu sparíme a zbavíme hnedej šupky.

Bez sparenia mandlí je veľmi ťažké šupku odstrániť, preto vám odporúčame to urobiť.

Cukor uvaríme vo vode

Pridáme rozmixované mandle a miešame, kým uvaríme hustú kašu. Odstavíme, zakryjeme vlhkou utierkou a necháme vychladnúť. Cukor uvaríme tak, že odvážené množstvo cukru zalejeme niekoľkými lyžicami vody a uvedieme do varu.

Bielu penu (nečistoty z cukru) odstránime. Pomocou čistej varešky kvapneme na palec trochu roztoku. Priložením a následným oddialením ukazováka nám musí medzi prstami zostať tenká nitka. Potom máme správne zvarený cukor.

Ako dokončiť domáci marcipán?

ako urobiť marcipánDo vychladnutej zmesi pridáme bielok alebo trochu vody. Vymiešame v robote alebo dôkladne prepracujeme na doske. Podľa potreby zvýšime hustotu práškovým cukrom.

Počas prípravy môžeme prichutiť vanilkou alebo mandľovým likérom.

Ak chcete mať marcipán určitej farby, nafarbiť ho môžeme napríklad kakaom, šťavou z červenej repy alebo potravinárskym farbivom kúpeným v drogérii.

Ak chcete marcipán modelovať, musí mať izbovú teplotu. Môžeme z neho vytvarovať rôzne kreatívne tvary a tak pridať tejto sladkosti nový rozmer.

Tiež vám prinášame aké množstvo ingrediencií použiť a aké výsledky z toho dostanete.

Falošný marcipán

200 g práškového cukru, 200 g polotučného sušeného mlieka, 1 kávová lyžička medu, 1 kávová lyžička oleja, pár kvapiek mandľovej arómy, podľa potreby voda. Všetko dôkladne premiešame.

Pravý domáci marcipán

200 g práškového cukru, 200 g sušeného polotučného mlieka, 100 g mandlí, 2 bielky, 1 polievková lyžica medu. Všetko spracovať dohromady.

Pozrite si aj tieto odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button