Recepty

Ako urobiť zeleninový vývar?

Ako urobiť zeleninový vývarZeleninový vývar je zdravý a zároveň pomerne lacný základ chutných polievok. Takýto vývar pripravujeme deťom, chorým a rekonvalescentom, ľuďom s tráviacimi ťažkosťami, diabetikom. Alebo práve pripravujeme zeleninový vývar ako obmenu k vývarom mäsovým. Zeleninový vývar je najchutnejší z čerstvej zeleniny. Prinášame návody na niekoľko spôsobov prípravy výborného vývaru zo zeleniny.

Na zeleninový vývar budete potrebovať:

  • koreňová zelenina
  • ďalšia zelenina podľa výberu
  • lyžica masla
  • polievková závarka
  • zelené bylinky, soľ, korenie
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Návod na prípravu zeleninového vývaru krok po kroku

Zeleninový vývarVývar pripravujeme pokiaľ možno vždy z čerstvej zeleniny.

Ak ju nemáme k dispozícii, môžeme urobiť zeleninový vývar zo zmrazených polotovarov.

Buď siahneme do svojich zásob vlastnoručne zamrazenej zeleniny, alebo mrazenú zeleninu kúpime.

Zvyčajne sa predáva v zmesiach s rôznymi komerčnými názvami. Preto si vždy prečítajte zloženie.

Len vo výnimočných prípadoch (na chate, na chalupe a podobne) pripravíme zeleninový vývar zo sušenej zeleniny.

Základ zeleninového vývaru

Základ zeleninového vývaru by vždy mala tvoriť koreňová zelenina. Preto sa jej tiež niekedy hovorí zelenina polievková. Osvedčený je pomer: dva diely mrkvy, jeden diel petržlenu, jeden diel zeleru.

Koreňovú zeleninu krájame na malé kocky, tenké rezance alebo zeleninu strúhame na hrubom strúhadle. Keď sa ponáhľame, môže to byť aj na jemnom strúhadle.

Zeleninová polievkaAby vývar dostal príjemne žltkastú farbu, koreňovú zeleninu najprv orestujeme. Ako tuk volíme maslo (môže byť aj rastlinné) alebo trochu dobrého oleja. Tuk pri opekaní mrkvy takisto pomôže uvoľniť karotén z mrkvy.

Keď má zelenina zlatistú farbu, zalejeme ju asi pol litrom vody a veľmi zvoľna varíme.

K vriacemu sa základu z koreňovej zeleniny môžeme pridať ďalšie druhy zeleniny: mladý kaleráb nakrájaný na jemné hranolky, kúsok jemne krájanej bielej kapusty. Ako posledný pridávame do zeleninového vývaru na drobné ružičky rozobratý karfiol alebo brokolicu.

Vývar nepotrebuje žiadne chemické dochucovadlá, k úplnej dokonalosti nám postačí zelené korenie, najmä ligurček, pažitka, vňaťová cibuľka a sekaný zelený kučeravý petržlen (môže byť aj petržlenová vňať).

Vývar môžeme chuťovo zmeniť, keď k základu z koreňovej zeleniny pridáme: malú cibuľku smaženú zároveň s koreňovou zeleninou, na drobno rozsekané olúpané paradajky, dva strúčiky cesnaku nakrájaných na drobné kúsky, na polovicu rozkrojené guličky kelu.

Servírovanie zeleninového vývaru

Vývar môžeme podávať s cestovinami, krupicovými haluškami, pečeňovými alebo drožďovými knedličkami, niekoľkými lyžicami varenej ryže, trhanými chrumkami, sparenou a prepláchnutou pohánkou, krupicou a rozšľahaným vajcom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button