Recepty

Ako urobiť zemiakovú kašu?

Ako urobiť zemiakovú kašuZemiakovú kašu majú vo veľkej obľube hlavne deti. Slabší malí jedáci si dokážu pochutnať aj na samotnej zemiakovej kaši bez ničoho ďalšieho. Zemiaková kaša je tiež súčasťou mnohých diét, najmä pri tráviacich problémoch alebo pri chorobách tráviaceho ústrojenstva. Existuje viac spôsobov, ako urobiť zemiakovú kašu, napríklad zemiakovú kašu s opraženou cibuľkou, a my prinášame niekoľko možných receptov.

Na zemiakovú kašu budete potrebovať:

  • zemiaky
  • maslo, mlieko alebo smotana
  • väčší hrniec na varenie
  • šľahač alebo nástroj na prípravu kaše

Návod na prípravu zemiakovej kaše

Zemiaková kaša je pyré pripravené z uvarených vopred olúpaných zemiakov. Na zemiakovú kašu sa nehodia nové a letné zemiaky, kaša z nich je vodnatá a hrudkovitá. Najlepší je varný typ C, ktorý je múčny a dobre sa rozvára. Najlepšia kaša je z dobre vyzretých zemiakov na zimné uskladnenie.

Zemiaková kašaNa jednu porciu zemiakovej kaše počítame minimálne 150 gramov zemiakov, ale skôr viac, pretože zemiakovej kaše sa zje viac než varených zemiakov. Zemiaky ostrúhame nožom alebo škrabkou.

Dobre ich opláchneme, nakrájame na štvrťky a v osolenej vode uvaríme do mäkka. Zemiaky môžeme variť s trochou rasce alebo s vňaťou zeleru či koreňového petržlenu. Po uvarení vňať vyberieme.

Keď sú zemiaky dokonale mäkké (spoznáme kontrolným vpichom alebo rozkrojením jedného zemiaku na doske), zlejeme vodu.

Vo vode sú obsiahnuté niektoré minerály, ktoré sa varom vylúčili zo zemiakov a bola by škoda ich vylievať. Môžete ho použiť napríklad na polievku. Naviac má vývar zo zemiakov príjemnú chuť.

Ako zemiakovú kašu vylepšiť a dochutiť

Zvaríme pol litra mlieka. Ešte vriace vlejeme časť do zemiakov. Pridáme asi 100 gramov čerstvého masla. Drvičom na kašu alebo ručným šľahačom rozšľaháme zemiaky na hladké pyré.

Podľa potreby dolievame horúcim mliekom, aby sme získali obľúbenú hustotu. S mliekom sa musí opatrne, príliš riedka kaša už nejde napraviť. Ochutnáme a prípadne mierne dosolíme. Kaša je hotová.

Jemná zemiaková kašaPre chorého pacienta kašu šľaháme len s vývarom zo zemiakov a nesolíme ju.

Maličkým deťom – dojčatám – takisto nepridávame kravské mlieko. Mlieko do kaše pridávame až batoľatám. Takzvanú hodvábnu zemiakovú kašu pripravíme tak, že kašu našľaháme alebo rozmixujeme mixérom.

Môžeme pridať aj trochu sladkej smotany.

Tipy ako vylepšiť zemiakovú kašu

Do zemiakovej kaše môžete vmiešať do zlatista osmaženú cibuľku, ale niektorých po tejto úprave páli záha.

Alebo môžete do zemiakovej kaše rozšľahať asi polku uvareného zeleru (môžete variť spoločne so zemiakmi, ale pridáme ho až v polovici varu, pretože zeler sa varí kratšiu dobu ako zemiaky).

Odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button