Ako uvariť zemiakovú knedľu?
Hoci sa recept na zemiakovú knedľu nejaví zložito, nie je tomu tak. Aby ste uvarili výbornú zemiakovú knedľu, je potrebné dodržať niekoľko dôležitých zásad, na ktoré sa môžeme teraz spoločne pozrieť. Ako uvariť výbornú zemiakovú knedľu vám poradia nasledujúce riadky.
Čo je na zemiakovú knedľu potrebné:
- 1 kg zemiakov
- 400 – 600 g detskej krupice
- 1 vajce
- 1 lyžička soli
- 1 lyžica škrobu
Na zemiakovú knedľu sa najlepšie hodí šalátový typ zemiakov
Zemiaky uvaríme v šupke, vodu zlejeme a zemiaky necháme úplne vychladnúť a uschnúť. Všetka tekutina, ktorá by bola v zemiakoch navyše, by narušila správnu konzistenciu knedle.
Prečo nepracovať so zemiakmi horúcimi? Viem, že sú kuchárky, ktoré mi namietnu, že celý život robia zemiakový knedľu z horúcich zemiakov, aj ja som ho tak robievala.
V okamihu, keď som ale zistila, aká paráda je knedľu robiť zo studených zemiakov, tento spôsob rozhodne uprednostňujem.
Fígeľ je v tom, že s horúcimi zemiakmi a následne s cestom, musíte pracovať neskutočne rýchlo, inak vám cesto bude rednúť pod rukami. A to je pre výsledný efekt zemiakovej knedle úplne zásadné.
Knedľa nebude držať tvar a celkom iste sa vám rozvarí na kašu.
Zemiaky si teda uvarte a nechajte vychladnúť pokojne aj cez noc.
Múka na zemiakovú knedľu
Vyskúšala som snáď všetky varianty, hrubú múku, hrubú múku detskú, alebo ich kombináciu. Najviac som však spokojná s detskou krupicou. Je ďaleko jemnejšia a lepšie sa prevarí.
Môžete si urobiť malý test a pozrieť sa, ako knedľa vyzerá na lome, štruktúra bude iná ako z hrubej krupice či múky.
Koľko tej detskej krupice dať? Pravidlom u zemiakových knedlí je, že čím väčší podiel budú mať zemiaky, tým bude aj knedľa viac nadýchaná. Musíte si však dať pozor, aby ste krupice nedali málo, inak sa vám knedľa rozvarí.
Odporúčam sa držať zásady, že na 1 kg olúpaných zemiakov dáme minimálne 400 g a maximálne 600 g krupice.
Vajcia
Na 1 kg zemiakov, dajte jedno vajce, nebojte sa dať celé.
Škrob
Zemiakový škrob dokáže divy, ak zvolíte iný varný typ než A, určite pridajte do cesta 1 polievkovú lyžicu na 1 kg zemiakov.
Pokiaľ máte vhodný varný typ zemiakov a napriek tomu chcete mať istotu, že knedľa bude jedna báseň, dajte jednu lyžicu tiež.
Soľ
Knedľa by mala byť výrazná, ale nie presolené. Odporúčam zo skúsenosti dať na 1 kg zemiakov 1 kopcovitú lyžičku soli.
Ako na cesto
Zemiaky nastrúhame tak, že ½ polovica bude na jemno a ½ nahrubo. Knedľa získa peknú a výraznú štruktúru. Nebude vyzerať ako zemiaková kaša. Pridáme ostatné ingrediencie.
Všetko si pripravte na pracovnú plochu a rukami cesto spracujte. Krupicu prisypávajte po častiach. Aj keď sa vám bude zdať, že je cesto dostatočne pevné, môže zdanie klamať a spoznáte to až vo vode. Preto sa držte minimálneho odporúčaného množstva krupice, ktoré uvádzam.
Ako tvarovať zemiakovú knedľu
Cesto si rozdeľte na menšie diely. Vytvorte šišky, ktoré budú mať priemer cca 5 cm. Nerobte šišky príliš široké, mohlo by sa stať, že knedľa bude vnútri nedovarená.
Ako na tvar plnených knedlí
Ak sa rozhodnete knedle plniť, zvoľte si vašu variantu veľkosti knedle a vytvorte si placku. Vložte náplň a knedľu dobre uzavrite, aby sa vám vo vode neotvorila.
Dôležité je, aby bola náplň tepelne upravená a vychladnutá.
Varenie zemiakovej knedle
Pripravíme si veľký hrniec a vodu dáme variť ešte pred tým, než začneme spracovávať cesto. Zemiakové knedle vložíme do vody a opatrne ich posunieme za cca minútu až dve vareškou, aby sa nám ku dnu neprilepili. Za niekoľko minút vyplávajú, nedajte sa ale zmiasť, ešte nie sú hotové.
Čas začneme merať od okamihu vloženia knedlí do vody, guľaté knedle varíme okolo 10-12 minút a šišky 20-22 minút.
Či je zemiaková knedľa hotová, poznáme podľa toho, že ju rozlomíme a nevidíme surové zrnká krupice. Ihneď knedle vyberieme a len na pár sekúnd opláchneme studenou vodou. Zemiaková knedľa sa tak na povrchu spevní. Vezmeme vidličku a knedľu poprepichujeme, aby vyšla para a knedľa sa nezrazila.
Knedľu krájajte dostatočne ostrým nožom, aby ste ju rezom nezničili a nevyzerala ako zrazená. Dobrú chuť!