Úvod / Recepty / Ako upiecť zemiakové buchty?

Ako upiecť zemiakové buchty?

buchta zo zemiakovDnes si ukážeme dva staré a osvedčené recepty na zemiakové buchty. Zemiaková buchta, respektíve múčnik z cesta, v ktorom je prídavok zemiakov, sa vyznačuje jemnosťou a kyprosťou. A zostávajú dlho vláčne. Zemiaková buchta nie je žiadne východisko z núdze, z cesta so zemiakmi môžeme pripraviť aj slávnostnú tortu. Ako upiecť zemiakovú buchtu, lepšie povedané zemiakový múčnik? Ponúkame dva mnohokrát vyskúšané recepty: na zemiakový chlieb a zemiakový makovník.

Čo je na zemiakové buchty potrebné:


  • suroviny podľa návodu
  • rúra na pečenie
  • formy na pečenie

Zemiakový chlieb:

Odvážime 200 gramov varených studených zemiakov a postrúhame ich na jemnom strúhadle. Pripravíme si 300 gramov hrubej múky, 80 gramov mletých lieskových orieškov (alebo vlašských orechov), polku kypriaceho prášku do pečiva.

zemiakovy chliebDo zemiakov ostrúhame kôru z celého citróna. Dva žĺtky vyšľaháme s 200 gramami cukru a šťavou z celého citróna. Pridáme oriešky a zase našľaháme. Potom prisypeme zemiaky, múku s práškom.

Zo zvyšných dvoch bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Vmiešame do zemiakovej hmoty. Vymastíme a strúhankou vysypeme formu chlieb. Naplníme ju cestom a v stredne vyhriatej rúre rovnomerne upečieme. Skontrolujeme vpichom špajle – cesto sa na ňu nesmie lepiť. Vyklopíme z formy a po vychladnutí polejeme čokoládovou polevou.

Zemiakový makovník:


buchta zemiakovaDva žĺtky vyšľaháme so 150 gramami práškového cukru a štyrmi lyžicami mlieka do peny. Do misy pridáme 200 gramov studených jemne postrúhaných varených zemiakov, 40 gramov detskej krupice s rozmiešaným jedným práškom do pečiva, 80 gramov mletého maku, vanilkový cukor a pol lyžičky mletej škorice.

Nakoniec vmiešame sneh z dvoch bielkov. Nalejeme do vymastenej a strúhankou vysypanej koláčovej alebo inej plochej formy a upečieme. Po vychladnutí potiahneme citrónovou polevou.

Urobiť zemiakové buchty nie je vôbec zložité. Prajem vám dobrú chuť a dajte nám vedieť do komentárov pod článkom či sa recept podaril.

Ako upiecť zemiakové buchty?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

bavorské dolky

Ako urobiť pravé bavorské dolky?

K tradícií slovenskej kuchyne vždy budú patriť dolky, aj napriek presadzujúcej sa zdravej výžive, ktorá nie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *