Recepty

Ako urobiť jablkové pyré?

jablkové pyré z opečených jabĺkTri recepty, jeden vhodný pre študentov. Jablkové pyré je ľahká kašovitá pochúťka, ktorá je pripravená z tepelne upravených jabĺk. Receptov z rozvarených jabĺčok je na internete pomerne veľa, preto prinášame návod na trochu menej obvyklé spôsoby prípravy jablkového pyré. Ako pripraviť jablkové pyré na niekoľko rozličných a netradičných spôsobov?

Čo je na jablkové pyré potrebné:

  • jablká
  • cukor
  • maslo
  • škorica
  • vlašské orechy
  • kuchynské vybavenie s rúrou

recept na domáce jablkové pyréPyré sa podáva ako teplý alebo studený dezert.

Je veľmi vhodné pre deti od najútlejšieho veku, pre ľudí so zažívacími ťažkosťami alebo pre tých, ktorí musia držať nejakú diétu.

Aké jablká na pyré použiť?

Jablkové pyré sa dnes väčšinou pripravuje z rozvarených jabĺk. Naše recepty využívajú jablká opečené.

Medzi rozvareným a opečeným jablkom je rozdielopečené jablká jednak obsahujú menej vody, takže sú hutnejšie, a tiež sú chuťovo iné – obsiahnutý cukor do istej miery karamelizuje, čo činí opečené jabĺčka chuťovo zaujímavejšími.

Základné jablkové pyré

Jablká kyslejších odrôd (aby sa dobre piekli) rozštvrtíme, zbavíme jadierok, vložíme do zapekacej misky a v rúre zapečieme. Vyberieme z rúry, zamiešame, aby sme do zmesi dostali aj ovocný karamel zo stien misky.

jablkové pyréPrepasírujeme cez ostré sito.

Ochutnáme, dochutíme cukrom a orieškom pravého masla. Môžeme pridať trochu mletej škorice. (Pri diétach sa riadime tým, čo je chorému dovolené.)

Podávame horúce. Môžeme doplniť piškótou a nakladanými jarabinami, ktoré s jabĺčkami dobre ladia.

Jablkové pyré s vlašskými orechmi

Jabĺčka kyslejších odrôd (vhodné sú letné, jesenné, alebo starodávne odrody) olúpeme, zbavíme jadier a nastrúhame na hrubom strúhadle. Rozlúskame vlašské orechy, na každé jabĺčko asi tri, štyri.

Jadrá nakrájame na hrubé veľké kúsky.

Jabĺčka a orechy dáme do misky z jánského skla alebo inej vhodnej zapekacej nádoby s viečkom, pridáme orechy, lyžičku masla a zmes posypeme lyžicou cukru a trochou mletej škorice.

Zvoľna v rúre opiekame, až pokiaľ sa jabĺčka budú rozpadať. Potom zamiešame, aby sme do jabĺk dostali skaramelizovaný cukor z povrchu a zo stien misky. Podávame horúce, prípadne zdobené lyžičkou smotany. Prečítajte si aj článok ako sušiť jablká.

Studená pena z jablkového pyré

Pochúťka pre deti a zaručená „brzda“ chutí večne nenasýtenej dorastajúcej mládeži.

Vyšľaháme dve bielka do tuhého snehu. Postupne zašľaháme lyžicu práškového cukru a asi 250 mililitrov (hrnček) studeného jablkového pyré. Dochutíme citrónovou šťavou, prípadne dosladíme podľa vlastného uváženia.

Namiesto rozpečeného pyré môžeme použiť aj tri nadrobno nastrúhané čerstvé jablká. Táto veľmi chutná pena osviežujúcej chuti je veľmi rýchlo pripravená (najmä zo surových jabĺk) a je tak sýta, že deti a mládež zaručene nebudú aspoň dve hodiny podnikať výpravy do chladničky. Recept vyhovuje aj hlbokým študentským vreckám, navyše – toto jablkové pyré si dokážu urobiť sami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button