Recepty

Ako urobiť zemiakové šišky?

zemiakové cesto

Zemiakové šišky s makom. Pre niekoho pochúťka s vôňou detstva, pre iného pokrm podávaný v mučiarni. Šišky však patrí k jedlám, ku ktorým sa môžeme uchýliť, keď je niekedy „hlbšie do vrecka“. A existujú aj iné úpravy zemiakových šišiek, než tradične na sladko. Ako urobiť zemiakové šišky, aby sa kuchárka zavďačila všetkým?

Čo je na zemiakové šišky potrebné:

  • uvarené studené zemiaky (môže byť zvyšok)
  • vajcia
  • hrubá múka
  • kuchynské vybavenie

Postup prípravy zemiakových šišiek krok po kroku

Ide vždy o šištičky z tuhého zemiakového cesta uvarené vo vode a najčastejšie sypané mletým makom, cukrom a poliate roztopeným maslom. Druh posýpky sa môže meniť, ale mak je základná klasika.

Zemiakové šišky môžeme urobiť napríklad v situácii, keď nám v chladničke ostali uvarené zemiaky a buď k nim nič nemáme alebo nevieme, čo s nimi. Zemiakovými šiškami väčšinou potešíme deti, preto sa niektoré mamičky uchyľujú k zemiakovým šiškám, keď sú s deťmi sami doma a nevaria pre mužov.

vaľkanie cesta

Studené zemiaky rozstrúhame, rozbijeme do nich vajíčko a pridávame toľko hrubej alebo polohrubej múky, až vznikne tuhé cesto.

Pretože na zemiakové šišky zvyčajne chceme spracovať zvyšné zemiaky, je ťažké určiť presnú váhu, ale všeobecne platí, že by na dva váhové diely zemiakov mal pripadnúť jeden diel múky a na pol kila zemiakov jedno vajíčko.

Zemiaky, vajcia, múku a štipku soli spracujeme do tuhého cesta. Na šišky môže byť tuhšia ako na zemiakové knedle, preto môžeme pridať múku, ak sa cesto príliš lepí.

Z cesta vyvaľkáme valček, narežeme ho na dieliky a z dielikov rukami tvarujeme šištičky. Šišky by mali byť približne rovnako veľké, aby sa rovnako uvarili.

Vodu na zemiakové šišky si uvarte vopred

Ešte pred tvarovaním zemiakových šišiek by sme si mali dať variť vodu, aby bola pripravená, keď máme všetky šišky vytvarované. Zemiakové šišky rýchlo dáme do vody.

Asi minútu počkáme a potom drevenou vareškou odlepíme šišky od dna hrnca. Hrniec neprikrývame, pretože múka vo vode spôsobuje kypenie a „utiekla“ by spod pokrievky.

Šišky sú uvarené asi za päť minút. Spoznáme to, keď všetky plávajú po povrchu vody. Drôtenou naberačkou alebo sitom ich vylovíme z vody a buď dáme do misy a hneď trochu promasíme maslom, alebo ich dáme na panvicu s trochou tuku, aby sme ich ešte trochu opiekli.

Posýpku na zemiakové šišky zvoľte podľa vlastnej chuti

zemiakové šišky plnené makom

Zemiakové šišky posypeme mletým makom s cukrom, ale niekomu chutia aj iné posýpky: hrušková pracharanda opražená strúhankou s cukrom, strúhaný tvrdý tvaroh, strúhaný perník, alebo aj cukor s kakaom.

Kto nemá rád sladké, tomu môžeme šišky opiecť na troche masti alebo rozškvarenej slanine a posypať cibuľkou.

Ďalšia možnosť je šišky zmiešať s vajíčkami usmaženými na cibuľke. Ku slaným zemiakovým šiškám podávame šalát.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button