Ako liečiť

Ako obmedziť pitie alkoholu?

ako obmedziť pitie alkoholuČesi a Slováci patria k vôbec najväčším konzumentom alkoholu na svete, v pití piva sú úplne „najlepší“. S tým ale súvisí aj problém nazývaný alkoholizmus. V prípade, že pijete často, môžete sa postupne dostať do fázy, kedy už alkohol nezvládate. Prejaví sa to v osobnom živote, v práci a hlavne na vašom zdraví. Ak pociťujete prvé príznaky alkoholizmu, je na čase s pitím úplne prestať, alebo alkohol aspoň obmedziť. Ako obmedziť pitie alkoholu?

Obsah článku:

  • Čo je alkoholizmus
  • Príznaky alkoholizmu
  • Ako obmedziť pitie alkoholu

Čo je to alkoholizmus?

Alkoholizmus je chronickým ochorením, kedy je človek závislý na alkohole. Dochádza pri ňom k postupnému zhoršovaniu zdravia, lebo sú pri častom a nadmernom pití zaťažované dôležité telesné orgány, najmä srdce, pečeň, črevá a mozog.

Príznaky alkoholizmu

Každý pijan tvrdí, že svoje pitie ovláda a je schopný kedykoľvek prestať. V prípade, že sa však začnú prejavovať určité alkoholické príznaky, ide už o stav, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

V pokročilejšom štádiu sa už nedá prestať svojpomocne. Preto je dôležité si včas povedať, že už by ste pitie alkoholu mali obmedziť.

Hlavné príznaky alkoholizmu:

Ako obmedziť pitie alkoholu?

Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť spotrebu alkoholu a predísť tak situácii, keď už si sami nebudete môcť pomôcť, a bude potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Nepite doma

Alkoholik sa pozná okrem iného aj podľa toho, že už nie je schopný nepiť vo chvíli, keď má alkohol poblízku. Preto je dobré z domácnosti odstrániť všetok alkohol, aby vás pitie zbytočne nelákalo.

Alkohol tester

Praktický darček pre každého vodiča. Alkohol tester – spoľahlivý a jednoduchý detektor pre osobné používanie. S testerom ľahko zistíte, či už alkohol vyprchal a či môžete riadiť alebo nie.

Zmeňte návyky

Prechádzate denne okolo príjemnej krčmičky, kde sa zastavíte na pár pivečiek? Ak chcete s pitím skoncovať, alebo ho aspoň obmedziť, skúste sa svojím obľúbeným miestam vyhnúť.

Aj taká drobnosť, ako je zmena trasy, môže prispieť k tomu, že sa na alkohole nestanete úplne závislými.

Nepite nalačno

Alkohol má vyšší a rýchlejší účinok v okamihu, kedy máte prázdny žalúdok. Pokiaľ už teda idete piť, poriadne sa pred tým najedzte. Ideálne sú tučné jedlá.

Zmeňte priateľov

ako nájsť priateľovLáka vás každý deň kamarát do krčmy a vy ho nemôžete odmietnuť. Potom je na čase si ujasniť, či je tento „priateľ“ pre váš život skutočne dôležitý.

Aj zmena priateľov, s ktorými sa stretávate, môže pomôcť keď chcete prestať piť, alebo alkohol aspoň obmedziť.

Skúste nealko

pivo ako elixir zdraviaKeď už chodíte do krčmy, nie je predsa nutné do seba liať vždy len alkohol. Čo tak skúsiť nealko pivo či iné nápoje?

V dnešnej dobe sú nealkoholické pivá prakticky rovnako chutné ako tie s alkoholom, na rozdiel od minulosti.

Požiadajte o pomoc

Nebojte sa požiadať o odbornú pomoc vo chvíli, keď už s pitím máte skutočne problémy.

Ako náhle vás neustále niekto z okolia upozorňuje, že ste opitý, máte problémy v práci, prípadne bývate často namol, je skutočne na čase zájsť k lekárovi a problém začať riešiť odbornou cestou.

Pite s mierou. A keď neviete, akú hladinu alkoholu už v krvi máte, zmerajte si alkohol. Stačí pri sebe mať jednoduchý alkohol tester.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button