Recepty

Ako pripraviť zemiakové langoše?

zemiakové langošeZemiakové langoše majú pôvod v Maďarsku, jedná sa totiž o jednu zo špecialít tamojšej kuchyne. Langoše sú kysnuté, tenké, smažené placky, ktoré sa môžu rôzne dochucovať. Langoše sú obľúbeným stánkovým občerstvením na pouličných akciách a trhoch. Receptov na langoše existuje veľké množstvo a jeden z nich si môžete prečítať práve tu. Ponúkame vám recept na langoše zo zemiakového cesta, ktorý je typickým maďarským jedlom.

Čo je potrebné na zemiakové langoše:

  • príprava zemiakových langošov4 stredne veľké zemiaky
  • 250 ml mlieka
  • 42g droždia (malá kocka)
  • Štipku cukru
  • 1 vajce
  • Soľ

Postup prípravy zemiakových langošov krok po kroku

Zemiaky, ktoré boli deň predtým už uvarené, olúpte a nastrúhajte najemno. V šalátovej mise ich potom premiešajte s múkou a soľou.

Droždie rozmiešajte vo vlažnom mlieku so štipkou soli a cukrom a nechajte z neho vzísť kvások.

ako pripraviť zemiakové langošeKvások spolu s rozšľahaným vajíčkom pridajte do misky a vytvorte z neho cesto. Cesto potom nechajte vykysnúť.

Vykysnuté cesto by malo približne zdvojnásobiť svoj objem. Cesto kysne (v závislosti od teploty) približne 1 hodinu, maximálne dve.

Z vykysnutého cesta vytvorte mokrými rukami tenké placky. Cesto sa vám však bude lepiť, preto nepočítajte s tým, že pôjde o príjemnú robotu.

Ak sa vám nedarí z cesta vytvoriť pekné zemiakové placky, guľku z cesta obaľte najprv v múke a až potom ju vyvaľkajte valčekom.

Placku pred smažením prepichnite nožom alebo vidličkou, vďaka tomu sa vám nebude placka pri smažení príliš nafukovať.  

Ako smažiť langoše zo zemiakov

Zemiakové langoše smažte na tuku po oboch stranách, až kým nechytia zlatistú farbu. Pokiaľ si plánujete odložiť langoše aj na neskôr, smažte ich len zľahka a nechajte ich zmraziť. Langoše sa dokážu zamraziť pomerne ľahko. Pri neskoršom podávaní vám langoše potom stačí už len rozmraziť a trochu dosmažiť.

Hotové zemiakové langoše potrite cesnakom, smotanou, kečupom a posypte ich strúhaným syrom. Langoše sa taktiež zvyknú premazávať lekvárom a zdobiť smotanou.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button