Recepty

Ako pripraviť najlepšie jednohubky?

pripraviť jednohubkyPripraviť najlepšie jednohubky sa hodí najmä vtedy, kedy sa predpokladá pitie alkoholu. Pripraviť malé pikantné sústa sa síce zdá byť jednoduché, ale niekedy môže príprava jednohubiek znamenať hlbší zásah do rozpočtu bez toho, aby sa dostavil nejaký výrazný efekt. Naše tipy ocenia najmä študenti, single žijúci muži a tí, ktorí majú k dispozícii obmedzené množstvo surovín, a napriek tomu chcú so svojím občerstvením žať úspech.

Čo je potrebné ak chcete pripraviť najlepšie jednohubky:

  • Suroviny podľa jednotlivých receptov

Čo sú to jednohubky?

Jednohubka je slovenské označenie pre typ občerstvenia, ktoré sa v rôznej podobe podáva na celom svete.

Jednohubka je malý, zvyčajne slaný zákusok vo veľkosti jedného sústa.

Jednohubky bývajú pikantné až ostré. A čo si budeme nahovárať, ich najčastejšou úlohou je „zajedať“ alkohol a „upokojovať“ chute nadobudnuté alkoholom.

Dávajte si pozor pri výbere surovín na jednohubky

Najmä v rôznych magazínoch (aj na internete) nachádzame množstvo návodov na prípravu jednohubiek.

Niekedy sú použité suroviny skombinované tak rafinovane, že to až budí nedôveru. Alebo sú predpísané suroviny veľmi drahé. Najmä ak máme pohostiť väčšiu spoločnosť, ľahko sa stane, že tácka jednohubiek z drahých syrov, rýb a exotických doplnkov zmizne počas piatich minút, bez toho aby si toho hostia vôbec všimli. Lenže my chceme mať stôl stále plný.

Ako pripraviť najlepšie jednohubky šetrne aby dlho vydržali

Najlepšie sú rezy obyčajného rožku, obyčajnej žemle alebo dieliky z krajce konzumného chleba (kôrku tenko odkrojíme). Pečivom „nastavíme“ drahšiu lahôdku – chuťovo neutrpí, skôr naopak. Príklad:

Ak ponúkneme klobásku iba narezanú na plátky, zmizne hneď, pretože si niekto vezme aj dva tri kúsky naraz. Ak podložíme tenký rez klobásky kúskom dobrého chleba jemne potretého maslom, efektívnosť sa strojnásobí.

To isté platí o tenkých plátkoch anglickej slaniny alebo údeného mäsa – keď ich dáme na stôl len tak bez ničoho, pár hostí si „zobnú“ po plátku, a nebude nič.

Pritom môžeme plátok slaniny prekrojiť na tri štyri dieliky, zložiť na plátok pečiva, doplniť tenkým kolieskom kyslej uhorky, prepichnúť špáradlom – a počet slaninových súst sa zniekoľkonásobí.

Ako pripraviť najlepšie jednohubky s nivou

Veľmi často odporúčanou surovinou na jednohubky je niva a podobné pikantné syry.

Najmä v prípade nivy je najefektívnejšie rozotrieť ju s maslom: ak nie je po ruke šľahač, stačí nivu postrúhať a rozmiešať s maslom, ak nie je strúhadlo, aspoň dôkladne roztlačiť vidličkou a potom rozotrieť s maslom.

Iné syry na jednohubky

recept ako pripraviť najlepšie jednohubkyPodobne si poradíme aj s ostrými vyzretými syrmi (Romadur, olomoucký …).

Nivu netreba dochucovať (niekedy len dosoliť), zrejúce syry zaostríte pálčivou paprikou.

Nátierkou podelíme jednohubký na viacej porcií, než keby sme syr podávali len nakrájaný na kúsky.

Ku jednohubkám s nátierkou z ostrých syrov sa hodí kúsok vlašského orecha alebo plátok cibule.

Ako pripraviť najlepšie jednohubky s rybami

Tiež pomerne drahé ryby je výhodnejšie spracovať do nátierok: údené ryby (makrela, „údenáče“), solené tresky (falošný losos), sardinky.

Roztlačíme s maslom (pomazánkovým, rastlinným) alebo s trochou majonézy, dochutíme soľou, korením, horčicou. Kladieme na pokrájaný rožok.

Iný spôsob prípravy jednohubiek

Nátierku nanesieme na väčšie plátky sendviča alebo orezaného chleba, a potom narežeme na malé kúsky. Je to rýchlejšie.

Rybie jednohubky dochucujeme kúskom surovej cibule, plátkom kyslej uhorky,  a v prípade že hostia majú radi pikantné jedlo, kúskom feferónky. Jednohubky prepichneme špáradlom.

Ako pripraviť najlepšie jednohubky s tvarohovou nátierkou

Výborné, ale nie príliš drahé a rýchlo pripravené sú jednohubky s nátierkou z tučného tvarohu. Keď nemáme tučný, je lepšie pečivo najskôr naozaj ľahko potrieť maslom.

Tvaroh ľahko posypeme soľou a pálčivou paprikou. Môžeme ho lyžicou vložiť do akéhokoľvek igelitového vrecka, odstrihnúť kúsok z rohu a potom ozdobne striekať na plátky pečiva.

Štipľavý tvaroh ladí s cibuľou, plátkom reďkovky, kúskom vlašského orecha, s guličkou bieleho hrozna, s čerstvou i nakladanou paprikou, prípadne aj s feferónkou.

Najlepšie jednohubky všetkých čias

Dnes máme pre vás prichystaný aj starý recept na overené jednohubky. Na pohľad nenápadné, bledé, nezdravo vyzerajúce jednohubky sa stali zlatým klincom akéhokoľvek večierku. Je to mnohokrát vyskúšané a potvrdené.

A pretože „retro šesťdesiatky“ sú stále v kurze, môžeme tieto jednohubky podávať nielen na Silvestra, ale napríklad aj na vintage či retro party.

Ako teda pripraviť najlepšie jednohubky podľa tohto receptu

Pol kocky masla dobre rozotrieme so štyrmi väčšími alebo šiestimi strednými pokrájanými (nastrúhanými) strúčikmi cesnaku. Jemne osolíme a okoreníme tromi štipkami mletého čierneho korenia.

Ochutnáme, prípadne pridáme soľ či korenie, nátierka by mala byť ostrá. Cesnakové maslo nanesieme na asi centimeter (až 1,5 cm) hrubé plátky rožku. Na nátierku položíme kúsok surovej cibule a plátok kyslej uhorky.

Ak máme, môžeme navrch dať ešte malý kúsok nakladanej feferónky (nie je nutné). Jednohubky prepichneme a hotovo. Pretože bude o tieto jednohubky veľký záujem, môžeme nátierku rovno pripraviť z celého masla – aby bola po ruke, keď budeme rýchlo prirábať ďalšie jednohubky.

Ako pripraviť jednohubky na sedliacky spôsob

príprava jednohubiekÚplne prekvapivý nadšený ohlas majú veľmi jednoduché a lacné jednohubky „sedliacke“.

Stačí len dobrá bravčová masť (prípadne oškvarkové masť), chleba, cibuľa, cesnak a horčica. Nakrájame krajce chleba, natrieme ich masťou.

Polovicu množstva môžeme potiahnuť filmom plnotučnej horčice, ostatné jemne posolíme.

Krajce pokrájame na kúsky (aj s kôrkou). Na kúsky s horčicou položíme plátok cibule, na kúsky bez horčice plátok cibule a poctivý plátok cesnaku (alebo celý cesnak).

Toto občerstvenia príde vhod hlavne pri oslavách na nejakej horskej chate, kde pri pohybe dobre trávi a chute do jedla sú väčšie.

Tipy ako pripraviť najlepšie jendohubky

Rožky na jednohubky najlepšie narežeme nožom s pílkovou čepeľou. Ak z krajcov chleba okrájame kôrky, nevyhodíme ich, ale usušíme a uchováme v zásobách na zahustenie gulášu

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button