Ako upiecť neprekonateľné praclíky?
Praclíky nie sú nič zložité. Vlastne záleží len na recepte, a potom na správnom upečení. Ponúkame recept na praclíky, za ktoré vás s uznaním poklepú po ramene všetci, ktorí ich ochutnajú. Ako upiecť neprekonateľné praclíky? A akých chýb sa vyvarovať? Pustíme sa do toho krok za krokom.
Čo je potrebné na neprekonateľné praclíky:
- suroviny uvedené v návode (uvedené nižšie)
- výhodou je hnetač
- rúra na pečenie
Cesto na praclíky a skladovanie
Praclík je trvanlivé pečivo zhotovené z kysnutého cesta. Práve tým kysnutím sa praclík líši od iného slaného alebo sladkého pečiva. Praclík sa typickým spôsobom tvaruje – rovnomerný valček cesta sa stočí do krúžku alebo takzvaných okuliarov.
Praclíky vydržia pri dobrom skladovaní niekoľko dní. Preto je možné pred plánovanou príležitosťou napiecť si neprekonateľné praclíky do zásoby.
Dajte si pozor pri pečení
Pri pečení praclíkov môže dôjsť k niekoľkým chybám. Aby boli praclíky krehké a netvrdli, musíme dať do cesta menej tekutiny, než sa zvyčajne na použité množstvo múky pridáva.
Cesto na slané praclíky osolíme a okoreníme. Tým dosiahneme rovnomerné pikantnej chuti, než keby sme soľ a korenie dávali na povrch (okrem toho soľou praclíky povrchu vlhnú).
Praclíky pečieme rýchlo, ale musíme ich dobre strážiť, ak je náhodou cesto tučnejšie, ľahko by sa mohli pripáliť – a s tým už nič neurobíme.
Potrebné suroviny na praclíky a ich množstvo
Na úžasné krehké kysnuté praclíky budeme potrebovať pol kilogramu polohrubej múky, pol balíčka čerstvého pekárenského droždia, čajovú lyžičku soli, pol čajovej lyžičky mletého čierneho korenia a pol lyžičky papriky (môže byť aj ostrejšia), jedno vajce, 220 gramov bravčovej masti a deciliter vody.
Na posypanie jedno celé vajce a asi deciliter nepomletého maku.
Postup ako piecť praclíky
Vypracujeme cesto na neprekonateľné praclíky
Do šalátovej misy odvážame múku, primiešame do nej soľ, korenie a mletú papriku. V múke urobíme jamku, vlejeme deciliter vlažnej vody (alebo vlažného mlieka, je to celkom jedno) a rozdrobíme pol kocky droždia (asi 20 gramov).
Počkáme, až droždie vzíde. V hrnčeku (napríklad v mikrovlnke) rozohrejeme masť. Nesmie byť vriaca. Vlejeme do múky, rozklepneme jedno vajce a vypracujeme cesto.
Treba byť trpezlivý!
Miesenie cesta pôjde veľmi ťažko, suroviny sa budú spočiatku drobiť. To je fáza, kedy môžu menej skúsení alebo netrpezliví pekári ľahko podľahnúť panike a priliať do cesta ďalšej tekutinu.
Nie! Tým by sa dielo pokazilo – výsledný praclík by bol tvrdý a stratil by na krehkosti. Suroviny sa poddajú, je to vyskúšané.
Praclíky necháme kysnúť
Keď cesto na praclíky tvorí kompaktný bochník, prikryjeme ich čistou utierkou a dáme na teplé miesto asi na pol hodiny kysnúť.
Pretože je v ceste pomerne dosť tuku a žiadny cukor, nenadobudne toľko ako napríklad cesto na koláč. Objem sa zväčší len asi o polovicu, ale cesto bude krehko kypré.
Tvarujeme a „makujeme“
V miske alebo na tanieri rozšľaháme celé vajce. Na plochý tanierik vysypeme polovicu maku. Zapneme rúru na najvyšší stupeň.
Plech na pečenie vytrieme masťou. Z vykysnutého cesta odrezávame malé dieliky, na pracovnej ploche z nich vyvaľkáme dlhšie valčeky (asi ako malíček alebo ceruzka). Pritlačením spojíme do krúžkov alebo „okuliarov“. Jednou stranou omočíme vo vajci, preložíme na tanierik s makom.
Praclíky poukladáme na plech
V maku „namočený“ praclík pokladáme na vymastený plech. Medzery medzi praclíkmi nemusia byť moc veľké, pretože praclíky pri pečení narastú len trochu. Praclíky by mali byť pokiaľ možno rovnaké, aby sa rovnomerne piekli.
Keď nám bude dochádzať mak, po troškách prisypeme na tanierik (niekedy nespotrebujeme všetok, tak je lepšie pridávať, ako potom zvyšný mak vyhodiť).
Keď zavoňajú, neodchádzajte od rúry!
Kto má rád veľmi slané praclíky, môže ich pred pečením ešte máličko posoliť. Ale nie je to potrebné, cesto je slané aj korenené tak akurát.
Plech s praclíkmi dáme do rúry. Znížime teplotu na 200 stupňov.
Keď začnú praclíky voňať, nesmieme už od rúry odchádzať, ale naopak ich občas skontrolovať – rozhodujúca je farba na spodnej časti (bez maku). Praclík musí byť len červenkasto zlatý, nie zahnednutý. Tučné cesto sa ľahko pripáli, preto je obozretnosť namieste.
Po upečení praclíkov
Upečené neprekonateľné praclíky necháme vychladnúť. Potom dáme hneď na misu alebo uložíme do papierovej škatule.
Tieto praclíky sú veľmi krehké a netvrdnú ani po niekoľkých dňoch. Ak sú neprekonateľné praclíky uložené v chlade, vydržia aj viac ako týždeň.
Varovanie
Ak chcete mať neprekonateľné praclíky naozaj dobré, dajte pozor na výber sadla. Sadlo v ceste zaisťuje krehkosť. Keď by sme ho nahradili iným tukom, ktorý obsahuje vodu (bežné rastlinné tuky na pečenie), výsledok bude iný.
Vyskúšajte aj tieto recepty:
- Ako pripraviť čučoriedkovú marmeládu?
- Ako urobiť kysnuté ovocné knedle?
- Ako uvariť karlovarskú knedľu?
- Ako pripraviť ľahký letný šalát z kalerábu?
- Ako urobiť marhuľovú detskú výživu?
- Ako pripraviť vepřo-knedlo-zelo?
- Ako upiecť hruškový koláč?
- Ako upiecť špenátové kocky s náplňou aj pre diabetikov?
- Ako upiecť rýchly šálkový koláč s letným ovocím?