Recepty

Ako upiecť vianočné cukrovinky pre alergikov ?

vianočne pečivo pre alergikovVianoce sa blížia a s nimi aj doba, keď väčšinu domácností prevoniava vanilka, škorica a prvé vianočné cukrovinky. Obľúbené perníčky, zlepované kolieska, vanilkové rožteky alebo osie hniezda, ale nemôže jesť každý. Pre človeka, ktorý trpí potravinovou alergiou, môže byť pohľad na všetky tie zakázané dobroty doslova peklom. Čo tak ale upiecť vianočné pečivo, ktoré si váš alergik môže bez výčitiek dopriať? Ako upiecť cukrovinky pre alergikov? 

Vajcia, lepok, orechy pre alergikov

Potravinové alergie postihujú dnes veľkú časť populácie, predovšetkým detí, u ktorých je ale možné, že alergie do určitého veku vymiznú. Nie je však výnimkou, že sa alergia objaví, až v dospelosti .

A o aké alergény sa najčastejšie jedná? Ide predovšetkým o mlieko, vajcia, lepok, orechy.

Čo s tým? 

Pri pečení koláčov pre alergikov sa môžete vydať dvoma cestami. Buď vyskúšate recepty, ktoré ste našli na internete, v časopise, dostali od priateľov a sú priamo určené alergikom alebo budete piecť svoje osvedčené cukrovinky, avšak alergény sa pokúsite nahradiť niečím iným.

Možno vyskúšate veľa druhov, než budete s chuťou a celkovým vzhľadom spokojní, ale za pokus to predsa stojí!

Čím nahradiť vajcia?  

Niektorá cesta na vianočné cukrovinky sa zaobídu úplne bez vajec, ide napr. o linecké a iné tukové cestá .

V ostatných prípadoch je možné vajíčko nahradiť vrchovatou lyžicou škrobu, ktorý rozmiešate v 100ml vody.

Nemáte solamyl? Použite vanilkový puding, výsledok je rovnaký.

Ako nahradiť mlieko?

Mlieko možno nahradiť jednoducho. Ak sa objavuje v nejakom z receptov, či krémoch, možno ho vynechať, poprípade nahradiť vodou.

Kde ho vynechať nemôžete a potrebujete mliečnu chuť, nahraďte ho mliekom kokosovým, mandľovým alebo pohánkovým.

Mlieko ale obsahuje aj maslo a na to je dôležité pri príprave vianočného pečiva dávať pozor! Veľa tukov používaných na pečenie obsahuje sušenú srvátku a tak starostlivo sledujte zloženie. Vhodná je napríklad Stella.

Ako nahradiť múku?

Existuje veľké množstvo jedno druhových bezlepkových múk, ako je pohánková, pšenová, ryžová, cícerová, ale všeobecne platí, že pre pečenie je lepšie ich kombinácie.

Cesto z bezlepkovej múky má väčšinou tuhšiu konzistenciu, lepi sa a horšie sa s ním pracuje. Pečivo či cukrovinky sú často oveľa krehkejšie, než z bežnej múky.

Môžete sa ale pokúsiť krehkosť znížiť pridaním malého množstva oleja, jogurtu alebo medu. 

Bezlepková múka viac saje vodu, preto ak ňou nahrádzate obyčajnú múku, použite o niečo viac vody. Pre nadľahčenie pridajte viac kypriaceho prášku alebo kvasníc.

Čím nahradiť orechy? 

Jednou z možností je orechy vynechať úplne, alebo vyskúšajte ako náhradu opražené ovsené vločky.

Po vychladnutí sa zomelú a ľubovoľne sa môžu pridávať do rôznych ciest.

Nebojte sa skúšať!

vianocna vianockaVarenie a pečenie pre alergikov nie je vždy jednoduché, ale určite stojí za to skúšať nové a nové recepty.

Možno, niektoré výroby poputujú okamžite do koša, ale väčšina sa vám určite podarí.

Experimentujte a vyskúšajte nielen cukrovinky bez nežiadúcich surovín, ale aj ďalšie múčniky alebo tradičnú vianočku aj bez vajec a mlieka! A viete vlastne, ako takú vianočku upliesť? Jednoduchý návod ako na to, nájdete tu.

A čo tak recept na vianočné pečivo bez lepku a mlieka?

Čokoládovo-mandľové srdiečka

Suroviny:

  • 100g kvalitnej horkej čokolády
  • 300g mletých mandlí
  • 1 lyžička mletej škorice
  • 2 bielka
  • štipka soli
  • 100g cukru
  • práškový cukor na poprášenie dosky

Postup na čokoládovo-mandľové srdiečka

čokoladovo mandlove srdiečkaČokoládu nastrúhajte najemno a zmiešajte s mletými mandľami a škoricou. Bielky vyšľahajte do polotuha spoločne so štipkou soli a potom po častiach pridávajte cukor, kým sa úplne nerozpustí.

Po lyžiciach opatrne primiešavajte zmes z čokolády, mandlí a škorice.

Dobre rukami prepracujte a cesto nechajte na chladnom mieste odpočívať 5 hodín.

Cesto po odležaní vyklopte na dosku poprášte práškovým cukrom a vyvaľkajte z neho placku hrubú asi 5mm. Formičkou vykrajujte srdiečka a ukladajte na plech vyložený papierom na pečenie.

vianočne formičkyTip: Kúpte si vykrajovacie formičky s motívom Vianoc.

Rúru si predhrejte na 175 ° C a srdiečka pečte asi 15 -18 minút. Nechajte ich na mriežke vychladnúť a potom sa do nich môžete s chuťou pustiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button