Recepty

Ako urobiť ovocnú nepečenú tortu?

recept na nepečenú ovocnú tortuRecept na ovocnú nepečenú tortu. Ovocnú nepečenú tortu majú asi v najväčšej obľube deti a mládež. A to nielen čo sa konzumácie týka. Urobiť ovocnú nepečenú tortu je pomerne jednoduché, a tento zákusok býva medzi prvými výtvormi začínajúcich „cukrárov“. Avšak, mnoho z nich robí nepečenú ovocnú tortu podľa nespoľahlivých receptúr a ich snaha niekedy nedopadne tak, akoby sami chceli. Pre tých, ktorí to ešte neskúsili, prinášame návod, ako urobiť ovocnú nepečenú tortu. Poďte si ju teda urobiť krok za krokom spoločne s nami.

Čo budete potrebovať na ovocnú nepečenú tortu:

  • suroviny podľa konkrétneho receptu
  • forma alebo vhodná miska (kde sa bude torta tvoriť)

Čo to je vlastne nepečená torta

Napriek označeniu, ani ovocná nepečená torta sa nezaobíde bez základnej stavebnej hmoty, ktorá musela byť upečená. Nepečenou je nazývaná preto, že si upečenú zložku môžete kúpiť. Základom nepečenej ovocnej torty môže byť kúpený korpus. Ale menšie „provinčné“ obchody ho nie vždy majú v ponuke.

Ďalšou vecou je, že každému nemusí chutiť. Okrem toho jeho deklarovaná až neuveriteľná trvanlivosť naznačuje (a etiketa by mala uvádzať), že nie je bez chemických konzervantov, stabilizátorov, farbív a „prírodne identických“ aróm. Niekto môže mať pocit, že žuje plast.

Čo je vhodná forma základu

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti preto za základ nepečenej ovocnej torty radšej zvoľte piškóty: buď okrúhle (detské) alebo podlhovasté cukrárske. Detské piškóty sú lacnejšie a pri použití okrúhlej formy sa s nimi lepšie pracuje, navyše sú troška tvrdšie ako cukrárske.

Cukrárske piškóty sú drahšie, ale zabezpečujú pevnosť budúceho dezertu. A niekomu pripadajú chutnejšie. Hodia sa však skôr do hranatých foriem.

Ďalej môžete na nepečenú ovocnú tortu použiť ploché netučné keksy (tukové sušienky sa drobia). Cukrárske oblátky sa na ovocnú nepečenú torta príliš nehodia – rozmočia sa.

Príprava ovocia na ovocnú nepečenú tortu

ovocie

Doslova „titulnou“ surovinou pre ovocnú nepečenú tortu je ovocie. Môžete použiť čerstvé, zavárané, ale aj mrazené.

Niektorým druhom ovocia (napríklad mandarínkam, ananásu) konzervovanie dokonca prospeje – zavárané sú mäkšie a menej ostré. Ako pestovať kaki ovocie? Ovocie na ovocnú nepečenú tortu vždy nakrájajte na menšie kúsky, aby sa torta dal neskôr dobre porciovať.

Ak má ovocie tuhú šupku, ktorá sa inak bežne konzumuje (broskyne), do ovocnej nepečenej torty ich zlúpnite. Ovocie vykôstkujte (a to aj hroznové víno).

Voľba kombinácií ovocia

Ak budete na ovocnú nepečenú tortu používať viac druhov ovocia, voľte také, ktoré spolu ladia – sladké s kyslým, výrazne chutiace s jemnejším.

Príklad: nebudete kombinovať višne s ríbezľami (oboje kyslé), ale ani banán s hruškou (mdlé). Opatrnosť je potrebná pri kombinácii ovocia domáceho a exotického. Tuhé ovocie (jablká, hrušky, dula) pred použitím povarte alebo blanšírujte (slivky).

Príprava stavebných hmôt pre ovocnú nepečenú tortu

„Stavebné hmoty“ na ovocnú nepečenú tortu spájajú a spevňujú. K tomu používajte tvarohy, jogurty, kyslú alebo sladkú smotanu. Mliečny výrobok ochuťte cukrom a vanilkou, ak to vyžaduje recept tiež kakaom.

Na spevnenie pridávajte do mliečneho výrobku želatínu (práškovú, v plátkoch alebo granulovanú), prípravky na výrobu ovocného želé, agar. Pri ich spracovaní sa riaďte návodom na použitie, ktorý je uvedený na obale.

Ďalšie možnosti na spevnenie torty

Inou možnosťou, ako spevniť ovocnú nepečenú tortu, je primiešavanie pudingového prášku, maizeny alebo škrobovej múčky do mlieka alebo vody. Puding pripravujte vždy tuhší, t. j. použitím menšieho množstva tekutiny, než uvádza návod. Podľa niektorých receptov (napríklad na jablkovú nepečenú tortu) sa pudingový prášok pridáva do ovocného rozvaru.

Používanie maslových krémov už nezodpovedá dnešným chutiam. Súčasné mlstné jazýčky preferujú skôr výrazne ovocnú chute, ľahké krémy a rôzne druhy krémovej peny. Maslové krémy sa radia skôr k ťažkým dezertom.

Pri smotanových krémoch neexperimentujte

ovocná torta

Sladkú smotanu šľahajte s pridaním stužovača šľahačky.

V niektorých receptoch je našľahaná smotana (šľahačka) spevnená primiešaním žĺtkového krému. Šľahačku môžete dochutiť kakaom, na sladenie používajte práškový cukor.

Pri tomto type krémov neradno improvizovať, najmä v cukrárskych kuchárskych knihách sú uvedené pomery optimálne a vyskúšané.

Najvhodnejšia nádoba na nepečenú tortu:

Tortová forma

Na skladanie ovocnej nepečenej torty je veľmi vhodná tortová forma s odnímateľným bokom. Po zatuhnutí torty uvoľnite sponu a torta zostane na okrúhlom dne (na ktorom potom budete musieť tortu tiež servírovať, pretože presun na pekný podnos by sa asi nepodaril).

V prípade použitia tortovej formy musia spodnú vrstvu tvoriť piškóty.

Guľatá miska

Alebo môžete ovocnú nepečenú tortu skladať do guľatej misy (takzvaná bomba). Steny misky vykladajte piškótou.

Po zatuhnutí torty preklopte na tácku a ozdobte smotanou (šľahačkou). Pripraviť bombu vyžaduje trochu zručnosti. Odporúčame zdatnejším cukrárom.

Kónická miska

Ďalším spôsobom je pripraviť nepečenú tortu do kónickej misky. Musíte počítať s tým, že vrstvy kladiete v opačnom poradí – obvykle sa začína vrstvou želatíny.

Keď stuhne, pokračujete ovocím, spojivom, a piškótami. Tie musia tvoriť poslednú vrstvu (tortu potom preklopíte, takže budú dole).

Torta musí byť dokonale stuhnutá

nepečená ovocná tortaTortu vyklápajte (otvárajte) až po dokonalom zatuhnutí – tekutiny vsiaknu do piškóty (keksov), krémy sú pevné.

Najvhodnejšie je pripraviť nepečenú tortu deň pred podávaním. Je smutné, keď naša práca vyjde nazmar a torta sa rozpadne len preto, že ste dielo „uponáhľali“. Uisťovanie hostí, že „aj tak to je dobré“, sú chabou náplasťou.

Tipy ako urobiť ovocnú nepečenú tortu

Stávkou na istotu je pripraviť malé ovocné koláčiky do menších plastových misiek (pred vyklepnutím ich môžete trochu stlačiť a tortu bezpečne vyklopte na servírovací tanierik, na ktorom tortu dozdobíte).

Varovanie

Ak nemáte žiadne skúsenosti s prípravou nepečenej ovocnej torty, striktne sa držte predpisu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button