Recepty

Ako urobiť mrkvový šalát?

Ako urobiť mrkvový šalátMrkvový šalát je obľúbenou pochúťkou detí, s chuťou si ho dá aj odrastajúca mládež, ale mrkvovým šalátom sa radi osviežia aj dospelí. Výrobou aj surovinami nenáročný šalát môže mať viac variánt. Prinášame niekoľko inšpirácií, ako urobiť doma výborný mrkvový šalát.

Na mrkvový šalát budete potrebovať:

  • mrkvu a ostatné suroviny podľa receptu
  • strúhadlo, škrabka alebo nožík, miska

Návod na prípravu mrkvového šalátu

Ak budeme šalát pripravovať z mladej mrkvy alebo z veľkých koreňov mrkvy pestovaných na poliach farmárov, je to skoro jedno. Spozornieť by sme mali v prípade veľkých a krásne sa „tváriacich“ mrkiev, ktoré majú vnútri koreňa dutiny.

Tie sú podľa odborníkov známkou toho, že mrkva rýchlo rástla v zemine príliš hnojenej dusíkatými látkami. Mrkva dusík vstrebáva a dusík v tejto podobe ľudské telo nepotrebuje.

Akú mrkvu použiť na mrkvový šalát

Mrkvový šalátNajčastejšie používame surovú mrkvu. Najprv ju umyjeme, potom ostrým nožíkom alebo škrabkou na zeleninu oškrabeme a potom znovu umyjeme.

Počas rastu v pôde sa vo vrchnej šupke usadzujú látky, ktoré by mohli byť škodlivé. Uvádza sa, že skutočne stačí oškrabať len vrchnú vrstvu, ďalej už je koreňová hmota neškodná.

Mrkvu na šalát strúhame na strúhadle s jemnými, niekedy s hrubými očkami.

Tento šalát dávame hlavne deťom ako desiatu alebo ako dezert po obede či večeri. Alebo urobíme mrkvového šalátu trochu viac a ponecháme ho pripravený v chladničke ako zdravú maškrtu pre stále hladnú mládež (či iných častých návštevníkov chladničky).

Klasický mrkvový šalát urobíme zmiešaním jemne nastrúhanej mrkvy s menším dielom strúhaných olúpaných jabĺčok, cukru, citrónovej šťavy a vody.

Pomery cukru, vody a citróna sa riadia podľa vaších chutí. Je vyskúšané, že deti majú radi jemnú chuť, ale hlavne veľa šťavy.

Mrkvový šalát môžeme rôzne obmieňať

Domáci mrkvový šalátNamiesto jabĺčok pridáme ku strúhanej mrkve konzervovaný ananás či marhule (aj so šťavou, ktorú trochu zriedime vodou), prípadne čerstvý ananás alebo marhule.

Alebo základný mrkvový šalát doplníme očistenými a nakrájanými dielikami citrusov (pomaranč, mandarínka, pomelo), rozpolenými a jadier zbavenými guličkami hrozna, kúsky olúpaných odležaných hrušiek, narezanými prúžkami marhúľ alebo broskýň. Mrkva by ale mala vždy tvoriť hlavnú zložku.

Tipy ako vylepšiť mrkvový šalát

Šalát môžeme urobiť aj so smotanovou zálievkou. V tom prípade neprilievame do strúhanej a prisladenej mrkvy vodu, ale sladkú alebo kyslú smotanu.

Chuť zvýrazníme citrónovou alebo pomarančovou šťavou (pri použití kyslej smotany) alebo trochou vanilky (sladká smotana).

Mrkvový šalát, ktorý chutí skôr dospelým, pripravujeme z na jemno alebo hrubo strúhanej mrkvy, jabĺk a prepláchnutej a nadrobno nakrájanej kyslej kapusty.

Pokvapkáme olejom a môžeme mierne prisladiť medom.

Vyskúšajte si pripraviť aj tieto šaláty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button