Úvod / Deti / Ako by mala vyzerať detská desiata?

Ako by mala vyzerať detská desiata?

ako by mala vyzerať dobrá detská desiataKoniec prázdnin sa blíži a v septembri do lavíc zasadne celé množstvo nových prváčikov, spolu s nimi aj aj viacero ďalších detí. V škole tieto deti strávia väčšinu dňa a my, ak nám na nich aspoň trochu záleží, by sme ich mali vybavovať poriadnymi desiatami. Kde však brať neustále nápady a ako by vlastne mala vyzerať taká zdravá detská desiata? Viete to? Prečo je vlastne desiata dôležitá a prečo ju nevynechať? Na všetky tieto otázky sa vám pokúsim odpovedať v článku ako by mala vyzerať detská desiata.

Čo treba ak chceme aby detská desiata bola naozaj dobrá:


  • rodičov
  • ochotu
  • krabičku
  • potravinu
  • školáka

Detská desiata je naozaj potrebná?

Bez desiaty neumrie, to rozhodne nie, ale … Odborníci však už dávno dokázali, že človeku lepšie prospieva stravovanie sa častejšie a po menších porciách. Robí to lepšie jeho telu, mysli a aj psychike.

správna desiata pre detiPri nepravidelnej a zlej strave si totiž koledujeme o prúser a to, čo vás desí okolo, sú malé deti, ktoré sú príliš obézne. Čo za to môže? Neveríte, že by toto mohla spáchať obyčajná detská desiata? No ak na desiatu vaše dieťa pravidelne je čokoládu, oblátky, zemiačiky, šaláty a podobné pochutiny, tak mu tento stav rozhodne hrozí.

Žiadna detská desiata

ako rýchlo vyčistiť lymfatický systémDruhým nebezpečným faktorom je skutočnosť, že neje vôbec. Oba extrémy sa prejavia aj u dospelého človeka, nieto u dieťaťa, ktoré je v neustálom vývine, rastie a aspoň teoreticky má viac pohybu než dospelý.

Nevhodne zvolená detská desiata má potom za následok nielen problémy s váhou, ale aj zažívacie ťažkosti, zníženú imunitu, cukrovku a skazený chrup.

Ak vám teda na svojich deťoch záleží, prípravu desiaty rozhodne nezanedbávajte. Tá najlepšia je totiž z domu.


Kupovanie desiaty

Zabudnite na kupované desiaty! Ak dieťaťu dáte peniaze na desiatu, nikdy si nekúpi to, čo by malo, ale to, čo má rado. Bufety navyše ponúkajú samé sladkosti, šaláty, chlebíčky, bagety, rožky s párkami, vyprážané rýchlovky. Vyjde vás to drahšie a nebudete mať prehľad, čo vaše dieťa jedlo a rozhodne to nebude zdravá a prínosná detská desiata.

Doma zhotovená desiata má neporovnateľné výhody, možno vás stojí trochu času a možno ju vaše dieťa odbrble. Avšak ak vynaložíte snahu a dieťaťu vysvetlite dôvody, je všetko o zvyku. Samozrejme mu na desiatu nerobte vyslovene to, čo neznáša.

Prečo je desiata taká dôležitá?

Bez desiaty sa neumrie, ale .. Desiata má pozitívny vplyv na naše myslenie, dáva nám totiž silu reálne a logicky premýšľať.

detská školská desiata čo by mala obsahovaťUčenie je náročné, a ak dieťa desiatu nemá, cíti sa vyčerpane, čo sa samozrejme tiež odrazí na jeho výsledkoch. Dieťa bez desiaty, či s odfláknutou desiatou má problémy sa sústrediť, cíti sa vyčerpane a má pocit, že mu to nemyslí. V týchto prípadoch mnohokrát za zlé výsledky nemôže ani tak dieťa samotné, ako práve desiata.

Ako veľká by mala byť desiata?

Detská desiata by mala tvoriť 15% energetického príjmu potravy z celého dňa. Je preto ideálne, aby jednu časť tvorilo ovocie a k tomu bolo nejaké pečivo, mliečny výrobok a zelenina. Klasickou takou desiatou je napríklad: jablko a kúsok chleba so syrom a plátkami paradajky.

Buďte variabilný. Vyhýbajte sa bielemu pečivu. Na slovenskom trhu je dnes dostupných veľa celozrnných výrobkov, takže máte širokú škálu možností.

Čomu sa pri príprave desiaty vyhnúť?

mikrotenové vrecka a detská desiataPri chystaní desiaty sa vyhnite buchtám, tučným výrobkom a údeninám. Pozor však na light! Tieto výrobky, či tzv. odtučnené výrobky vskutku nie sú určené pre deti a koľkokrát ani pre dospelých, pretože miesto tuku majú sacharidy a majú nižší pomer živín.

Zabudnite na obrúsky a mikroténové vrecúška. Nielenže robia neplechu, ale aj kazia chuť. Dnes, keď zakúpenie plastovej desiatovej škatuľky stojí naozaj len pár eur, vás nakoniec vyjde aj lacnejšie, ako celoročné investovanie do obrúskov a mikroténových vreciek. Desiata v krabičke si uchová svoju chuť a nie je vysušená, ale ani rozmočená.

Detská desiata by nemala obsahovať zbytočné nasýtené tuky, sacharidy a ďalej tiež tzv. hluché potraviny, ktoré telu neprinášajú nič dobrého (majonéza, kečup, horčica, tatarka, sladidlá, korenie a podobne).

Pitný režim ku desiate


Nezabúdajte na tekutiny! Dôležitou súčasťou je mať v škole dostatok tekutín. Ideálne by bolo, keby dieťa pilo čistú, neperlivú vodu. Ak sa nepodarí, tak sú vhodné aj iné nesladené tekutiny, napríklad čaj.

Mliečne výrobky potrebuje každé dieťa. Nezanedbávajte túto potrebu ani v desiatách. Mlieko je veľmi dôležitým zdrojom bielkovín a vápnika, ktorý dieťa potrebuje k zdravému vývoju. Zakombinujte preto mliečne výrobky do stravy dieťaťa, či už v podobe syrov, jogurtov, alebo mlieka.

Podľa slovenskej vyhlášky štáť prispieva školám a rodinám na detské mliečne desiaty, kedy môžete svojmu dieťaťu zakúpiť jogurt a mlieko 250 ml iba za pár desiatok centov. Bohužiaľ musím z vlastnej skúsenosti povedať, že školy majú zazmluvnené, kto vie kým odporučené, také firmy, ktoré im dodávajú nie práve pre deti ideálne výrobky.

Síce ide o základné mliečne výrobky, ale často to sú práve presladené, nízkotučné jogurty a osladené mlieka, ktoré teda nie sú pre detské stravovanie vhodné z celého množstva rozličných iných dôvodov. Nebuďte preto unáhlený a pred svojou investíciou radšej zvážte, či sa nejedná o nejaký reklamný ťah danej firmy.

Mohlo by vás zaujímať

recept na zázvorové cukríky

Ako vyrobiť domáce zázvorové cukríky?

Bolí vás hrdlo alebo vás trápi kašeľ? Nekupujte zbytočne predražené pastilky obsahujúce umelé sladidlá a …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.