Recepty

Ako pripraviť šalát s pečenou repou?

recept na šalát s pečenou repouRepa je veľmi zdravá zelenina, na tom sa určite zhodneme, ale jej obľúbenosť už nie je tak jednoznačná. Mnohí z nás si ju vybavia predovšetkým zo školských jedální, kde v nakladanej podobe sprevádzala kopčeky rizota. Táto, mnohokrát nie príliš chutná rola, jej však veľmi ukrivdila. Červená repa je nielen zdravá, ale je možné ju pripraviť aj veľmi chutne a nápadito. Záleží len na fantázii. Šalát s pečenou repou síce vyžaduje trochu viac času na prípravu, ale výsledok určite stojí za to. Tento šalát je vhodným doplnkom k hlavným chodom, ale dokáže obstáť aj ako ľahká večera.

Čo je potrebné na šalát s pečenou repou

 • 1 veľkú červenú repu
 • 1 červenú cibuľu
 • 6 listov ľadového šalátu (možno použiť aj hlávkový)

Na krutóny si pripravte:

 • ako na šalát z pečenej repy2 rožky
 • 4 lyžice olivového oleja
 • 2 strúčiky cesnaku
 • Soľ a mleté čierne korenie na ochutenie

Zálievka na šalát s pečenou repou:

 • 1 lyžicu kremžskej horčice
 • 1 lyžicu medu
 • 1 lyžicu vínneho octu
 • 2 lyžice olivového oleja
 • Soľ a korenie

Postup ako pripraviť šalát s pečenou repou

príprava šalátu z pečenej repyČervenú repu nutné piecť v rúre približne hodinu pri teplote 180°C. Repa sa pečie zabalená v alobale, preto musíte počítať s určitou časovou rezervou.

Možno ju upiecť napríklad aj deň vopred a nechať ju po vychladnutí v alobale v chladničke. Ideálne je využiť pred-pripravenú rúru napríklad počas pečenia koláča, aby ste nemuseli rúru rozpaľovať čisto len kvôli repe.

Príprava krutónov vám zaberie len pár minút. Najprv olúpte cesnak a vylisujte ho. Na väčšej panvici rozpáľte olej a cesnak na ňom asi minútu opekajte. Červenú cibuľu zbavte šupky a nakrájajte ju na tenké prúžky. Potom ju pridajte k cesnaku.

Kým sa pečie cibuľa a cesnak, natrhajte si rožky na drobné kúsky. Tie potom prisypte na panvicu a opekajte. Nakoniec je potrebné krutóny okoreniť a osoliť.

Zostáva nám príprava zálievky na šalát. V hlbšej mise (berte do úvahy, že na konci do nej navŕšime všetky suroviny, ktoré bude potrebné dôkladne premiešať) vyšľahajte lyžicu kremžskej horčice, lyžicu medu, lyžicu vínneho octu, dve lyžice olivového oleja a nakoniec ešte zálievku dochuťte korením a soľou.

Keď je repa dostatočne upečená, rozbaľte ju z alobalu a nechajte ju vychladnúť. Potom ju ošúpte a nakrájajte na väčšie kusy. Malé kúsky by nám v šaláte zanikli, väčšie dajú naopak vyniknúť farebnej pestrosti celého šalátu. Navyše budete mať s krájaním repy menej práce.

Nakoniec natrhajte ľadový či hlávkový šalát na drobné kúsky. Vhoďte ho do misy so zálievkou, pridajte upečenú repu aj krutónmi s cibuľou a všetko dôkladne premiešajte. Šalát podávajte samotný alebo ako prílohu k mäsu. Prajeme vám dobrú chuť.

Ak sa vám páčil recept na šalát s pečenou repou, vyskúšajte aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button