Recepty

Ako pripraviť zeleninový šalát s kuracím mäsom?

ako pripraviť zeleninový šalát s kuracím mäsomZeleninový šalát s kuracím mäsom je ideálne spojenie samých zdravých a ľahko stráviteľných surovín: zelenina dodá vlákninu, vitamíny a nerastné látky, kuracie mäso zaistí prísun bielkovín, prípadná zálievka alebo dresing rastlinné oleje potrebné na vstrebávanie v tukoch rozpustných látok. Možností, ako urobiť zeleninový šalát s kuracím mäsom je viac. Prinášame niekoľko tipov.

Čo je potrebné na zeleninový šalát s kuracím mäsom:

  • suroviny podľa návodu
  • základné kuchynské vybavenie

Postup prípravy zeleninového šalátu s kuracím mäsom krok za krokom

Zeleninový šalát s kuracím mäsom je lahôdkový výrobok studenej kuchyne, ale tiež ho možno zaradiť do množín zeleninových, racionálnych a „zdravých“ predpisov. Pripravuje sa buď na okamžitú spotrebu, ale niektoré typy zeleninového šalátu s kuracím mäsom možno aj niekoľko hodín uchovávať v chladničke (kde im prospeje „preležanie“).

rady ako pripraviť kurací šalátNa zeleninový šalát používame kuracie mäso varené, dusené alebo aj vyprážané. Môžeme využiť varené mäso z polievky, zvyšnú porciu duseného mäsa z predchádzajúceho jedla, nespotrebovanú časť grilovaného kurčaťa.

Ale práve tak môžeme k zeleninovému šalátu pripraviť kuracie mäso špeciálne – buď čerstvo opiecť, ugrilovať alebo osmažiť malé nugetky kuracieho mäsa.

Existujú receptúry na šaláty s kuracím mäsom, ktoré by sa mali dodržiavať, aby mohol byť šalát svojim názvom označovaný. To je prípad napríklad svetoznámeho šalátu Caesar, kde sú predpísané určitým spôsobom upravené kuracie prsia alebo šalát coleslaw, ktorý sa zvyčajne podáva ku smaženému kurčaťu.

Ako zapracovať kuracie mäso

zeleninový šalát s kuracím mäsomVarené, dusené či zvyšné grilované kuracie mäso je možné ideálne „zapracovať“ do rôznych šalátov s majonézou alebo inou pikantnou zálievkou.

Preležením získa inak trochu mdlé varené kuracie mäso na chuti.

Prúžky čerstvo upečeného (ugrilovaného) kuracieho rezňa (z pŕs alebo z vykostených stehien) alebo kúsky mäsa obalené a osmažené sa naopak hodia na vrch šalátu z čerstvej zeleniny, kam si dresing pridá stravník sám podľa vlastnej chuti (aby mäso nestratilo čerstvú kôrku).

Zimný zeleninový šalát s kuracím mäsom

Štyri menšie mrkvy, jeden paštrnák a kúsok zeleru očistíme a uvaríme do príjemnej tuhosti (nerozvárame).

Vychladnuté nakrájame na drobné kocky. Pridáme jednu cibuľu a nakrájané varené alebo grilované kuracie mäso. Môžeme pridať dve nadrobno nakrájané kyslé uhorky alebo jedno nastrúhané jablko, prípadne lyžicu sterilizovaného hrášku.

Spojíme majolkou, dochutíme soľou, citrónom, mletým čiernym korením, prípadne troškou cukru. Necháme aspoň hodinu odležať. Podávame s pečivom.

Letný zeleninový šalát s kuracím mäsom

Pol hlávky ľadového šalátu, štyri paradajky, jednu cibuľu a dve zeleninové papriky pokrájame a zmiešame v mise. Kto má rád pekinskú kapustu, môže ich miesto šalátu použiť tiež.

Zmesi neuškodí ani jedna olúpaná poľná uhorka alebo neolúpané „hadovka“. Zmes len ľahko „pretrepeme“ zo zálievkou z lyžice octu, trošky cukru, soli a lyžice oleja. Porciu zasypeme kúskami vareného alebo čerstvo opraženého kuracieho mäsa. Podávame s dresingom, zvyčajne bez prílohy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button