Recepty

Ako upiecť jemný linecký koláč s jahodami a tvarohom?

recept na linecký koláčKrehké cesto bez stopy cudzej umelej príchuti, šťavnatý tvaroh s voňavými jahodami – to nemôže dopadnúť inak, ako dobre. Linecký koláč s jahodovým tvarohom budeme piecť, ako jemný zákusok vhodný napríklad na posedenie v záhrade. Keď k nemu podáme čerstvú jahodovú šťavu, môžeme vzdávať hold nastávajúcemu letu.

Čo je potrebné na jemný linecký koláč s jahodami a tvarohom:

  • 300 g hladkej alebo polohrubej múky
  • 200 g pravého masla
  • 2 vajcia
  • 80 g + 2 lyžice cukru
  • 250 g jahôd
  • 250 g tvarohu
  • 1 pudingový prášok

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Kde sa používa linecké cesto

Ak nie je linecké cesto zapísané na zozname nehmotného svetového dedičstva, malo by tam asi byť.

Geniálne prostá receptúra ​​cesta je založená na presnom pomere a kvalite surovín. Linecké cesto sa používa na prípravu čajového (vianočného) pečiva alebo na cukrárske špeciality – košíčky, jemné koláče a jemné rezy, ktoré sa vyznačujú typickou krehkosťou.

Do cesta na bežné krehké koláče (mriežkový, jablkový, a podobne) sa zvyčajne pridáva kypriaci prášok do pečiva, ktorým cesto mierne narastie – jeho vrstva sa zväčší.

Prášok aj v malom množstve zanecháva trochu horkastú a štipľavú príchuť, ktorá vadí gurmánom s „vybrúseným jazýčkom“, a ďalej ľuďom s citlivým trávením, chorobami žalúdka, s refluxnou chorobou pažeráka. A tiež niektoré nastávajúce mamičky sa sťažujú na pálenie záhy po požití krehkého cesta s práškom. Náš linecký koláč s jahodami a tvarohom kypriaci prášok neobsahuje.

Pôvod maslového cesta

Recept na jemné maslové cesto pochádza z klasickej kuchárske knihy. Pomery surovín dodržiavajú „linecký“ pomer 3:2:1 (múka, maslo, cukor), ale cukru je použité trochu menej (predpokladá sa sladká naplň).

Múku možno použiť hladkú alebo polohrubú – 300 gramov. Maslo použijeme pravé (200 g) – pár centov navyše sa nám vráti v nezameniteľnej vôni zákusku. Ďalej potrebujeme 80 g práškového cukru a dva žĺtky.

Príprava cesta na jemný linecký koláč s jahodami a tvarohom

príprava cestaSuroviny odvážime  a dáme do misky, maslo rozkrájame. Rukami trpezlivo spracovávame – presne tak, ako keď pečieme čajové pečivo. Hmota sa spočiatku drobí.

Nesmieme ale podľahnúť náhlemu nápadu pridať do cesta nejakú tekutinu – chce to len trpezlivosť, cesto sa po chvíli „poddá“.

Pridaná tekutina by spôsobila menšiu krehkosť, cesto by nebolo dobré. (múka sa previaže s tekutinou a po upečení stvrdne).

Uhnietené hladké cesto zabalíme do fólie a dáme do chladničky odpočinúť – záleží na našom čase. Cesto by sme mali nechať odležať minimálne na hodinu.

Príprava plnky

Medzitým pripravíme tvarohovú plnku. Asi 250 g jahôd pokrájame na kúsky a s dvoma lyžicami cukru vmiešame do 250 g tvarohu.

Ak nemáme kvalitný tuhý tvaroh, ale iba redší, vmiešame doň celý balík vanilkového pudingového prášku (zabezpečí, že tvaroh pri pečení stuhne).

Zo zvyšných bielkov vyšľaháme sneh a opatrne ho vmiešame do tvarohu.

Postupujeme nasledovne

jahodyKoláčovú formu s priemerom 270 mm (klasická) po krajoch trochu vytrieme maslom (silikónovú alebo z iného nepriľnavého materiálu vymazávať nemusíme).

Z cesta oddelíme jednu tretinu. Väčším dielom cesta vyložíme formu.

Ak ste použili hladkú múku, pôjde ľahko vyvaľkať. V prípade polohrubej múky je istejšie cesto prstami roztlačiť. Cesto vytiahneme do okrajov formy.

Na cesto nanesieme tvarohovú plnku. Zvyšným cestom tvarohovú náplň prekryjeme. Kto má trpezlivosť, môže cesto tenko rozváľať a narezať na pásiky, ktorými tvaroh prekryje.

Praktickejšie a rýchlejšie je zvyšok cesta nastrúhať priamo na tvaroh a rovnomerne rozložiť. Pri pečení sa kúsky cesta čiastočne spoja, ale bude aj dosť „prieduchov“ na odchod pary z tvarohu a jahôd.

Ako piecť linecký koláč

Krehký maslový koláč s tvarohom a jahodami budeme piecť pri asi 150 ° C po dobu 45 až 50 minút. Pri vyššej teplote by sa mohla vrchná vrstva koláča pripáliť a stred by zostal surový.

Koláč necháme vychladnúť. Môžeme ho podávať hneď, aj mierne teplý, ale viac mu prospeje pár hodín odležania. Tvarohová plnka mierne klesne, všetky vrstvy sa prepoja a koláč bude krehký a vláčny.

Servírovanie jemného lineckého koláča s jahodami a tvarohom

Linecký koláč má jemnú chuť, vonia použitým maslom a jahodami. Podávame ho k dobrému čaju, ale výborne k nemu chutí aj jahodová šťava alebo mliečny koktail. Koláču vôbec neuškodí ozdoba z kyslej smotany a čerstvých jahôd. Prajeme dobrú chuť!

Vyskúšajte aj tieto osvedčené recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button