Zdravie a krásaChudnutie

Ako a čím nahradiť kravské mlieko?

náhrada kravského mliekaČi už chcete nahradiť kravské mlieko kvôli alergii, intolerancii, diéte alebo kvôli svojmu presvedčeniu, dá sa to celkom jednoducho. Na trhu je široká škála rastlinných mliek, ktoré sa vyrábajú zo strukovín, obilnín, orechov alebo z olejnatých semienok. Je pravdou, že liter takéhoto alternatívneho mlieka vás vyjde drahšie, avšak rastlinné mlieko si môžete pripraviť celkom rýchlo a lacno aj doma. Každý si už určite nájde svojho favorita ako náhradu za mlieko. Náhrada výrobkov z kravského mlieka je taktiež jednoduchá, v predajniach zdravej výživy nájdete aj rastlinnú smotanu, maslo, jogurty či šľahačku.

Čím sa dá nahradiť kravské mlieko

Sójové mlieko poznáte snáď všetci, môžete ho nájsť takmer všade a dokonca je možné si ho objednať k vášmu obľúbenému espressu. Je síce cenené pre svoj vysoký obsah minerálnych látok a bielkovín, ale keďže sa vyrába z nefermentovanej sóje, neodporúča sa k častej konzumácii.

Pokiaľ však na ňom trváte aj tak, siahnite po bio – kvalite a GMO-free (mlieko z geneticky – neupravovanej sóji).

ako nahradiť kravské mliekoRyžové mlieko je prirodzene bezlepkové, obsahuje málo tuku a je bohaté na sacharidy, preto sa odporúča pre fyzicky aktívnych jedincov a pre športovcov.

Ovsené mlieko obsahuje zas horčík a železo, vitamíny B a E a môžete si ho rýchlo pripraviť aj doma z ovsených vločiek.

Kokosové, lieskové či vlašské mlieka sú lahodné, tučnejšie mlieka, plné vitamínov rozpustených v tukoch, mineráloch a bielkovín.

Kokosové mlieko sa hodí na leto napríklad k výrobe domácej zmrzliny, do smoothie či do ázijských pokrmov.

Lieskové a vlašské mlieka sú chutné a výživné mlieka, ktoré si môžete pridať do sladkých alebo do slaných jedál (dajte si však pozor na alergiu na orechy).

Ako inak sa ešte dá nahradiť kravské mlieko

Nemali by ste zabudnúť ani na mandľové, konopné, makové, sezamové a slnečnicové mlieka, ktoré vedia dokonale nahradiť kravské mlieko.

Mandľové mlieko je skvelá náhrada kravského mlieka, pretože je nízko kalorické, obsahuje veľké množstvo vitamínu E a D a z minerálov uňho prevažuje hlavne železo, horčík a selén. Má orieškovú jemnú chuť a pomáha proti prekysleniu organizmu.

ako môžete nahradiť kravské mliekoKonopné mlieka sa pýšia vyváženým pomerom omega 3 a 6 mastných kyselín.

Makové mlieko je bohaté na vápnik a má jemne horko/kyslú chuť.

Sezamové mlieko sa taktiež chváli svojím vysokým obsahom vápnika, železa a zinku.

Slnečnicové mlieko je zas bohaté na minerály a vitamíny, má trochu zemitejšiu chuť a preto sa ho hodí kombinovať viac s inými semienkami a orechmi.

Jogurty a smotany

Jogurty z kravského mlieka a ich jedinečnú konzistenciu je celkom ťažké prekonať, ale asi najviac sa k nim približujú sójové výrobky.

Rastlinné smotany sú taktiež bežne dostupné, existujú mandľové, ovsené, kokosové či sójové smotany. Skvelo sa hodia do klasických omáčok a v podstate všade tam, kam by ste bežne domácu smotanu použili.

nahradiť kravské mliekoNa rýchlu domácu smotanu zmiešajte pol šálky ovsených vločiek a pol šálky kvalitného strúhaného kokosu, šálku zalejte horúcou vodou, nechajte ju chvíľu odstáť a potom celú hmotu rozmixujte.

Následne šálku sceďte a smotanu máte na svete.

Azda všetci poznáte margaríny, čiže stuhnuté rastlinné tuky, ktoré však nie sú zo zdravotného hľadiska vhodnou náhradou masla.

Dobrou variantov je bio – margarín, ktorý neobsahuje škodlivé stuhnuté tuky.

Ďalšími možnosťami je použitie kvalitného kokosového oleja, ktorý bol lisovaný za studena a ktorý sa pri uchovávaní v chladničke bude potom pekne roztierať.

Ďalej existujú rôzne orieškové masla – mandľové, arašidové a lieskovo-orieškové masla alebo sezamová pasta tahini, ktorá je veľmi bohatá na vápnik.

Ako nahradiť kravské mlieko v šľahačke, zmrzline či v syroch

Dokonca aj delikátnu šľahačku je možné nahradiť zdravo (ak nerátate nezdravú šľahačku v spreji).

Takéto šľahačky sú dostupné vo forme sójovej alebo ryžovej šľahačky v tetrapaku, avšak treba počítať s tým, že sú pomerne drahé.

Doma si môžete šľahačku pripraviť tak, že plechovku kokosového mlieka necháte vychladnúť v chladničke, potom lyžicou odoberiete vrchnú, tučnú vrstvu a práve tú vyšľaháte. Keďže sa ale kokosový tuk rozpúšťa už asi pri teplote 25 stupňov, je nutné ho skonzumovať čo najrýchlejšie.

nahrádzanie kravského mliekaOkrem ovocných zmrzlinových pohárov, ktoré neobsahujú mliečnu zložku máte aj iné možnosti – zmrzlina zo zmrazených banánov, ktorá chutí smotanovo, sladký tofu krém, rôzne kombinácie rastlinných mliek a smotán.

Na trhu sú dostupné špeciálne vegánske syry, mäkké, tavené ale aj tvrdé. Doma si môžete veľmi rýchlo pripraviť napr. rastlinný parmezán z kešu alebovlašských orechov.

Nie však vždy môžu výrobky, ktoré majú nahradiť kravské mlieko, byť použité do čohokoľvek. Do cesta na palacinky sa skvele hodí kokosové mlieko.

Do kávy zas môžete použiť napr. špeciálne ovsené mlieko.

Na pečivo k medu či k marmeládam môžete vyskúšať tuhý, kvalitný kokosový olej alebo sezamové tahini.  Do omáčky k sviečkovej sa hodí mandľová smotana.

Slané omáčky môžete perfektne dochutiť lahôdkovým droždím, ktoré dodá tzv. „lahodnú chuť umami“. Cheesecake môžete vytvoriť pomocou ovseného mlieka, kokosovej smotany a kešu orieškov.

Tipy ako nahradiť mlieko

Rýchle ovsené mlieko pripravíte tak, že jemné ovsené vločky rozmixujete s vodou, precedíte a následne ich už môžete použiť.

Na záver už stačí len povedať, že nie vždy môžete nahradiť kravské mlieko, popr. to nemusí byť tak jednoduché. Preto si pozorne preštudujte všetky možnosti, výhody, nevýhody a riziká, ktoré sa môžu s náhradou mlieka a s užívaním iných výrobkov spájať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button