ŠportZdravie a krása

Aké sú zdroje bielkovín?

zdroje bielkovínDostatočný prísun bielkovín je dôležitý pre každého človeka a nemusíte byť ani športovec alebo kulturista, ktorému ide predovšetkým o vytvorenie svalovej hmoty. Poďme sa pozrieť prečo sú bielkoviny dôležité a v akých potravinách ich nájdeme.

Bielkoviny

Bielkoviny čiže proteíny sú spoločne s tukmi a sacharidmi základnou zložkou potravy. Mali by tvoriť 15-30% denného príjmu. Bielkoviny tvoria svalovú hmotu, ale majú aj ďalšie funkcie. Sú potrebné pre správne fungovanie tela.

svaly a dostatok bielkovínAk chcete, aby vám rástli svaly, musíte mať okrem cvičenia dostatočný prísun bielkovín. Ale dlhodobé predávkovanie bielkovinami vyvoláva zdravotné riziká, pretože naše telo nevie nadbytočný príjem bielkovín spracovať.

Bielkoviny sú utvorené z amiokyselín, ktoré si telo nevie vyrobiť. Je nutné ich teda dodávať v potrave.

Zdroje bielkovín

Vyskytujú sa v živočíšnych aj rastlinných zdrojoch, ale pre telo majú lepšiu využiteľnosť bielkoviny živočíšne.

Živočíšne bielkoviny

mäso a bielkovinyBielkoviny sú obsiahnuté predovšetkým v planom mäse – kuracom, morčacom, hovädzom, teľacom, kačacom a v rybách ako je tuniak alebo losos.

Zo živočíšnych zdrojov tu patria tiež vajcia – predovšetkým vaječný bielok a mliečne výrobky ako tvaroh a syry.

Syry bohaté na bielkoviny sú olomoucké syrečky, parmezán, eidam alebo ementál.

Rastlinné bielkoviny

Hlavne pre vegetariánov sú dôležité rastlinné zdroje. Najvýznamnejším rastlinným zdrojom sú strukoviny a sója. Zo strukovín môžeme menovať hrach, šošovicu, fazuľu, cícer. Za zmienku stoja tiež orechy a semienka – sezam, tekvicové semienka, slnečnice alebo mak. Bielkoviny obsahujú aj obilniny.

Pre vegetariánov sú dôležitým zdrojom bielkovín rôzne náhrady mäsa ako je tofu, robi mäso, seitan alebo šmakoun. Ide o potraviny, ktoré majú naozaj vysoký obsah bielkovín.

Ak jete dostatočne pestrú a vyváženú stravu, nemusíte sa nedostatku bielkovín báť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button