Recepty

Ako upiecť tvarohového baránka s citrónovou polevou?

tvarohového baránkaBaránok je synonymom jari, prebúdzajúcej sa prírody, sviežosti a nového života. A veľkonočný baránok je spolu s maľovanými vajíčkami a jarnými vetvičkami vŕby perfektnou a milou dekoráciou na sviatočný stôl. Receptov na domáceho tvarohového baránka je skutočne veľa, každý z receptov je skvelý s puncom tradície ale aj originality. Prehľadajte zásuvky a skrinky, nájdite formu na baránka a upečte si tohto skvelého tvarohového baránka s citrónovou polevou.

Čo je potrebné na tvarohového baránka s citrónovou polevou:

Forma na baránka môže byť rozličnej veľkosti, tento recept je na stredne veľkého baránka (pre väčšiu formu bude nutné recept trošku upraviť). 

Cesto na veľkonočného tvarohového baránka:

  • príprava tvarohového baránka2 hrnčeky hladkej múky (môže byť aj polohrubá)
  • 2 hrnčeky krupicového cukru
  • ¾ kockového masla (Héry)
  • 5 vajec
  • Kocka alebo vanička tvarohu
  • 1 prášok do pečiva
  • 1 vrecko vanilkového cukru
  • Postrúhaná citrónová kôra
  • Trochu masla – tuk na premazanie formy
  • Strúhanka (alebo múka) na vysypanie formy
  • Citrónová poleva
  • 5 lyžíc múčkového cukru
  • 3 lyžice horúceho mlieka
  • 2 lyžice citrónovej šťavy

Postup prípravy tvarohového baránka s citrónovou polevou krok po kroku

Na pečenie veľkonočného baránka je nutné si pripraviť všetky ingrediencie ešte večer pred pečením preto, aby mali rovnakú teplotu.

Sneh z bielok sa napríklad zle šľahá, ak sú vajcia veľmi studené, maslo musí byť zmäknuté na to, aby sa dalo dobre šľahať a aj múka by mala mať zhodnú teplotu so zvyškom ingrediencii.

Pokiaľ zabudnete alebo nemáte podmienky na to, aby ste si mohli všetko pripraviť ešte večer pred pečením, stačí si pripraviť všetky prísady aspoň pár hodín pred začatím.

ako upiecť tvarohového baránkaVajíčka oddeľte od bielok. Dajte si záležať na tom, aby sa ani kvapka žĺtka nedostala do bielka, inak by ste mohli mať potom problém vyšľahať z bielok sneh.

Pokiaľ sa vám ale stane, že sa medzi bielka dostane pár kvapiek žĺtka, opatrne ich vyberte a dajte ich späť medzi žĺtka.

Miska a  metličky na šľahanie musia byť čisté, nesmú obsahovať žiadne stopy mastnoty kvôli tomu, aby sa vám podarilo vyšľahať kvalitný a tuhý sneh. Sneh z bielok šľahajte ako prvý, žĺtka pôjdu až ako druhé a to kvôli tomu, aby ste nemuseli metličky na šľahanie umývať dva krát.

V ďalšom kroku vyšľaháte zmäknuté maslo a vaječné žĺtka spoločnecukrom do peny. Následne v inej miske premiešate hladkú múku s práškom do pečiva a takúto sypkú zmes budete postupne pridávať do misy k šľahaným vaječným žĺtkom s cukrom.

Teraz si pripravíte tvaroh. Pokiaľ je tvaroh v kocke, tak býva trochu tuhší. Môžete si ho teda rozriediť mliekom na to, aby sa vám dal do cesta dobre vmiešať.

Tvaroh vo formičke máva naopak zase o niečo redšiu konzistenciu, môžete ho teda použiť taký aký je. Tvaroh pridajte do pripravenej zmesi a úplne naposledy (a to veľmi opatrne) primiešate sneh z bielok.

Ako upiecť veľkonočného baránka s tvarohom

Pokiaľ ste si ešte nepremazali formu na tvarohového baránka, tak to spravte teraz. Maslom (alebo niečím iným) poctivo premažte každý záhyb a jamku na forme na to, aby sa vám po upečení dal baránok pekne vyklopiť a nepripiekol sa a posypte túto formu strúhankou alebo polohrubou múkou.

Nalejte hmotu do formy a baránka pečte vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňov, potom teplotu znížte na 160 stupňov.

upiecť tvarohového baránkaRiaďte sa však hlavne tým, akú teplotu máte sami vyskúšanú.

Každá rúra vyžaduje trochu iné nastavenie pre výhrevnosť a mohlo by sa stať napríklad to, že pokiaľ pečiete pri vyššej teplote, povrch baránka bude tmavý ale jeho stred ostane surový.

Forma baránka máva miesta, kde býva cesta menej, (konkrétne hlava, uši) a pri prudkom pečení môže vzniknúť nežiaduci kontrast – to znamená že, niektoré časti baránka budú veľmi pripečené (až spálené) a niektoré naopak ostanú nedopečené. Preto pečte s citom a teplotu rúry zvyšujte/znižujte podľa potreby.

Priemerná doba na pečenie tvarohového baránka je cca 45 minút. Pri kontrole skúste zapichnúť špajdľu do cesta a pokiaľ ostane pri jej vytiahnutí suchá, znamená to, že je baránok hotový. Pokiaľ ostáva na špajdli cesto, tak sa musí baránok ešte chvíľu piecť. Kontrolu robte pravidelne a rovnakým spôsobom.

Pokiaľ je forma baránka menšia, doba pečenia sa môže celkom skrátiť ale vždy tu platí rovnaké pravidlo kontrolovania špajdľou. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť rúru.

Príprava polevy a vyklápanie tvarohového baránka

Medzitým si pripravíte citrónovú polevu. Do uvedeného množstva múčkového cukru pridáte 3 lyžice horúceho mlieka a 2 lyžice citrónovej šťavy. Hmotu roztierajte do hladkej a lesklej podoby.

tvarohový baránokVyberanie tvarohového baránka z rúry vyžaduje opatrnosť a cit.

Baránka vyberajte pomaly, nerobte žiaden prudký pohyb, netraste s formou, nebuchnite s ňou inak para a horúčava z cesta spôsobí to, že sa cesto zrazí, rýchlo spadne dolu a baránok sa vám tak trochu pokazí. Rovnako to platí aj pri vyklápaní bábovky či inej podobnej formy.

Upečeného baránka nechajte vo forme čiastočne vychladnúť, nikdy ho nevyklápajte okamžite, pretože by sa vám mohol buď úplne rozpadnúť alebo trochu pokaziť.

Pred vyklápaním baránka uvoľnite nožom, okraje môžu byť totiž pripečené a tým pádom by sa nedal baránok vyklopiť alebo by mohol vzniknúť určitý nežiaduci efekt, to znamená, že by sa vám mohla odtrhnúť čas baránka a zvyšok by ostal forme (avšak aj to by sa dalo napraviť a to tak, že pretiahnete cez odlomené časti špajdle a tým ich spojíte dokopy ale niekedy nemusí pomôcť ani to).

Konečná úprava veľkonočného baránka

Vychladnutého baránka polievajte zhora polevou pomocou lyžičky tak, aby stekala dolu. A keďže je poleva čiastočne priehľadná a sklovitá, môžete tohto tvarohového baránka ručne (nie cukorničkou) posypať aj múčkovým cukrom. Ten po zaschnutú pevne drží a nezosypáva sa dolu.

Baránka môžete oživiť aj tak, že mu vpichnete do očných jamiek korenie (napr. klinčeky) alebo hrozienka, ktoré prilepíte medom.

Okolo krku mu môžete opatrne uviazať aj mašličku. Do úst mu môžete spraviť malý zárez ostrým nožom, do ktorého vložíte malú vetvičku.

Tvarohového baránka umiestnite na oválnu tácňu alebo na tanier a prizdobte si ho veľkonočnými dekoráciami. Ilúzia jari priamo na vašom stole môže by takto konečne hotová.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button