Chudnutie

Mlieko – je pre nás zdravé alebo nie?

zdravé mliekoMlieko je základným zdrojom výživy pre mláďatá, ktoré z neho získavajú všetky potrebné látky dôležité nielen pre ich rast a vývoj, ale aj imunitu. Cicavce všeobecne konzumujú mlieko len do doby, kým nie sú schopní tráviť pevnú stravu. Výnimkou je človek, ktorý mlieko iných cicavcov v rôznych podobách implementoval do svojho jedálnička aj v dospelosti.



Mlieko a mliečne výrobky sa už historicky najviac konzumujú v Európe a Severnej Amerike. Najmenej potom v Ázii a Afrike

špaldový nápoj
Špaldový nápoj

Zaujímavosť: mlieko je podľa zákonnej definície produkt mliečnych žliaz samíc cicavcov – všetky ostatné výrobky (náhradky) nesmú byť teda nazývané mliekom ale nápojom (napr. Sójový nápoj, ryžový nápoj, pohánkový nápoj, špaldový nápoj atď …).

Čo mlieko obsahuje?

Mlieko obsahuje mliečny cukor laktózu. Tento cukor sa štiepi enzýmom laktázou, ktorého aktivita v tele klesá s vekom (podľa etnického pôvodu) a laktóza sa stáva postupne nestráviteľnú.

Ľudia neschopní tráviť mlieko s obsahom laktózy, majú tzv. laktózovu intoleranciou, čo vzhľadom pôvodnému účelu mlieka nie je potrebné považovať za ochorenie.

Najvyšší výskyt je u Ázijcov, Afričanov a Američanov pôvodne pochádzajúcich z Ázie či Afriky, ďalej u Indiánov. Naopak najviac laktózovo tolerantní sú obyvatelia severnej Európy.

vitamín b12
Vitamín B12

Tento nedostatok sa dá „obísť“ technologickou úpravou mlieka, kedy dôjde k naštiepeniu laktózy mimo ľudský zažívací trakt (zakysané mlieko, jogurty, syry atď.)

Mlieko má vysoký obsah vápnika, udáva sa viac než 1 g v litri a pre jeho vysokú využiteľnosť je najvýznamnejším zdrojom vápnika v potrave.

Ako bohaté zdroje vápnika sa udáva napríklad aj mak, karfiol či brokolica, bohužiaľ fyziologická využiteľnosť týchto zdrojov je podstatne menšia. Ďalej obsahuje fosfor, draslík, horčík, sodík, chlór, síru aj niekoľko stopových prvkov. Mlieko má veľmi málo železa, preto dlhodobá výhradne mliečna strava by viedla k chudokrvnosti.

Obsahuje aj viacero vitamínov – B2, A (aj jeho provitamín beta karotén), B1, B6, E, K aj malé množstvo vitamínu D a C. Obsahuje aj niečo málo vitamínu B12, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu krvotvorby a nervového systému.

3 klamstvá o mlieku

1. Zahlieňuje

Veľmi často sa stretávame s názorom, že mlieko zahlieňuje. Poťahuje sliznice, rovnako ako napríklad olej alebo iný tuk, ale samo od seba hlien nevytvára.

Resp. môžeme sa stretnúť s respiračným prejavom (pripomínajúcim zahlienenie) u osôb s alergiou na kravské mlieko. Tu sa po požití osoba rozkašle.

Druhý pohľad – zdôvodnenia je skôr filozofický. Tak ako rozdelenie pováh (cholerik, sangvinik … je spojené s nejakou telesnou tekutinou, krv, hlien … aj prostredie alebo potraviny sú s týmito tekutinami spájané. Mlieko je spájané s hlienom a odtiaľ sa pravdepodobne rozšíril onen názor, že zahlieňuje.

2. Spôsobuje osteoporózu

Ďalšiu často šírenú nepravdou je, že mlieko spôsobuje osteoporózu (rednutie kostí). Tento fakt je zdôvodňovaní vysokou koncentráciou vápnika, čo podľa zástancov tejto teórie pri pravidelnej konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov vedie k porušeniu acidobázickej rovnováhy.

Tá potom vedie nielen k zníženej schopnosti metabolizovať vápnik a cenné zložky, ale predovšetkým k nadmernému vylučovaniu vitamínu D spolu s vápnikom z tela von a teda k rednutiu kostí.

Keby tomu skutočne tak bolo, museli by odvápňovať aj alternatívne zdroje vápnika už vyššie spomínaný mak či brokolica, ale nie je tomu tak.

3. Zle sa trávi

trávenie mliekaĎalšou „kontroverznou“ zložkou mlieka je vlastné mliečna bielkovina – kazeín.

Opäť niektorí odporcovia konzumácie mlieka tvrdia, že kazeín je veľmi zle znášaný a hlavne trávený a pretože je zlé trávený kazeín, je vlastne zle využiteľný aj vápnik na neho viazaný. Opäť tento problém je len u veľmi malého počtu ľudí, ktorí trpia alergiou na mliečnu bielkoviny.

Tieto osoby nesmú konzumovať nielen mlieko, ale aj iné mliečne výrobky vrátane masla. Inak čistý kazeín je hojne využívaný športovcami na dosiahnutie čo najvyššieho množstva „čistej“ plnohodnotnej bielkoviny pre budovanie a udržanie svalovej hmoty.

Malo by byť mlieko súčasťou nášho jedálnička?

Mlieko, resp. mliečne výrobky by určite mali byť súčasťou nášho jedálnička. Európa mlieko a mliečne výrobky používala vo svojom jedálničku od nepamäti. Deti a starí dostávali mliečne kaše, zatiaľ čo osoby v produktívnom veku tvaroh a syry.

Ako mlieko samotné by sa skôr mala riešiť jeho kvalita a spôsob spracovania (uchovania). Konzumujeme ho z 2 dôvodov – jednak pre obsah vápnika, ten je viazaný na mliečnu bielkovinu a našťastie sa teda nemení s obsahom tuku (odtučneniu) ani po tepelných úpravách zaisťujúcich predĺženie trvanlivosti mlieka.

Druhý dôvod pre konzumáciu mlieka sú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sú veľmi dôležité pre správne osídlenie našich čriev a správne fungujúce črevá, ako je známe, sú okrem iného predpokladom dobrého imunitného systému. Ak chceme mlieko „živé“ je potrebné kupovať ho čerstvé a nie trvanlivé, to bohužiaľ už žiadne živé, zdraviu prospešné mikroorganizmy neobsahuje.

S kvalitou je spájané aj to, že čas od času sa objavujúce správy ako je mlieko plné antibiotík a rastových hormónov. Nie je žiadny dôvod podávať rastový hormónu u dojníc, takže toho sa naozaj báť nemusíme a čo sa týka antibiotík, už viac ako 10 rokov ako v ČR, tak aj v SR platí veterinárny zákon zakazujúci používať antibiotiká preventívne. Rovnako pri kúpe mlieka v mliekarňach je negatívny test na antibiotiká jedným zo základných testov pred jeho prijatím  na spracovanie. Teda opäť zbytočný strašiak čas od času sa vyskytujúci na internete na základe už zastaraných informácií alebo afér z krajín, kde neplatia rovnaké pravidlá ako u nás.

pitie mliekaPar rád o mlieku…

Čo teda záver? Mlieko a mliečne výrobky ako bohaté zdroje vápnika svoje miesto v jedálničku určite majú.

Odporúčania dvoch až troch porcií mlieka alebo mliečnych výrobkov denne vychádzajú aj z tradičnej skladby jedálnička obyvateľov našej krajiny, respektíve všeobecne vyššej tolerancie laktózy.

V prípade obmedzenia ich príjmu by mal byť dôvod vždy oprávnený (ťažká laktózová intolerancia alebo alergia na mliečnu bielkovinu).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button