Recepty

Ako urobiť vynikajúcu mliečnu ryžu s jablkami?

mliečna ryža s jablkamiMliečna ryža? Nie, my ponúkame recept na mliečnu ryžu s jablkami a škoricou! Tá môže poslúžiť ako zdravé a výdatné raňajky, desiata či olovrant pre školákov.Pri neuveriteľne nízkych nákladoch môže aj absolútne nemehlo pripraviť viac než liter lahodnej mliečnej ryže s jablkami. Recept na mliečnu ryžu s jablkami a škoricou krok za krokom.

Čo budete potrebovať na mliečnu ryžu s jablkami:

  • 100 gramov suchej alebo 200 až 300 gramov uvarenej ryže
  • asi liter kuchynsky pripravených kyslastých jabĺk
  • med alebo cukor
  • kyslá smotana
  • prípadne hrozienka či orechy

Mliečna ryža

Keď sa na trhu začali objavovať tégliky s takzvanou mliečnou ryžou, skúsenejšie gazdiné zdvíhali obočie: „Veď to nie je nič iné, než redšie flameri či studená ryžová kaša! A za tú cenu ju uvarím doma liter, a lepšie!“

Reklama, marketing, vplyv okolia – a deti začali o mliečnu ryžu z obchodu prosíkať. Nie, nespôsobila to chuť priemyselne vyrábanej, „éčkami“ dochutenej, aromatizovanej a konzervovanej ryže.

Je to inak – kúpiť mliečnu ryžu v tégliku je pohodlnejšie, a tak niektoré deti ani inú chuť nepoznajú. To ale neplatí o vašich deťoch. Pretože im pripravte poctivú dobrotu. A za pár centov.

Príprava mliečnej ryže s jablkami krok za krokom

Príprava surovín na mliečnu ryžu s jablkami

Na mliečnu ryžu budete potrebovať 100 suchej ryža (jedno varné vrecko ) alebo zvyšnú málo slanú uvarenú ryžou (ak nebola varená s cibuľou a korením) – asi 200 až 300 gramov.

Ďalej potrebujete asi liter kuchynsky upravených jabĺk, kyslú smotanu, med alebo cukor, mletú škoricu. Pre luxusnejšiu variantu prípadne ešte hrozienka alebo orechy.

Ak máte suchú ryžu, dajte ju zo všetkého najskôr uvariť. To trvá asi 20 minút. Varte klasickým spôsobom, nemusíte soliť.

Príprava jabĺk na mliečnu ryžu s jablkami

jablká

Pripravte jablká. Na mliečnu ryžu stačia jesenné jabĺčka horšej kvality, ktoré sú určené k rýchlemu spracovaniu.

Umyte ich, olúpte ich, vykrojte červavé alebo mechanicky poškodené miesta a jadrovník a jabĺčka nakrájajte do kastrólika, aby ich bol aspoň liter. Keď bude viac, nevadí. Zdravé šupky dajte zvlášť, nevyhadzujte ich.

Kyslasté jesenné jabĺčka sa ľahko rozvaria, preto nemusia byť kusy nijako zvlášť vzhľadné. Keby boli jablká sladké, nakrájajte ich na kocky (nerozvaria sa). Jabĺčka podlejete asi pol litrom vody, dajte na sporák, priveďte k varu a uvarte do mäkka.

Alebo môžete podliate jabĺčka podusiť v mikrovlnnej rúre. Do rozvarených jabĺk pridajte lyžičku mletej škorice.

Príprava mliečnej ryže

Potom do ešte horúcej jablkovej hmoty nasypte uvarenú ryžu a prislaďte medom alebo cukrom – ako ste zvyknutí a podľa chuti.

V tejto fáze môžete do teplých jabĺk pridať tiež hrozienka a sekané vlašské orechy, ale nie je to potrebné (trochu to produkt predraží). Dajte vychladnúť.

Do vychladnutej zmesi rozmiešajte téglik dobrej kyslej smotany. Ochutnajte, prípadne trochu doslaďte.

Mliečnu ryžu s jablkami máte hotovú

recept na mliečnu ryžu s jablkamiKeď to vydržíte, dajte ešte na hodinu schladiť do chladničky.

Mliečna ryža s jablkami je svieža a veľmi lahodná. Pretože aj dosť zasýti, môžete ju dávať ako osviežujúce raňajky, v uzatvárateľnom boxe ju môžu deti dostať do školy na desiatu, môže byť v chladničke pripravená pre školákov na olovrant. Alebo poslúži ako pripravená pochúťka, keď dostane niekoho z rodiny „chuť na sladké“ medzi jedlami.

Výrobné náklady sú skutočne nízke, najmä ak lacno zoženiete jablká. Keď osladíte medom, nemôže tomuto výrobku nič vytknúť ani najprísnejší nutričný ​​špecialista.

Tipy ako vylepšiť mliečnu ryžu s jablkami

Na mliečnu ryžu s jablkami môžete použiť aj zvyšok málo slanej uvarenej ryže natural. Len ju nechajte dlhšiu dobu zaležať. Ryža natural zaistí príjemnú „zrnkovú“ textúru.

Do jablčnej zmesi môžete podľa tradície pridať aj pár klinčekov a citrónovú kôru.

Mliečnu ryžu na tento spôsob môžete robiť aj z iného sezónneho ovocia (napríklad z marhúľ alebo z jahôd).

Jablkové šupky desať minút povarte a získate lahodný skutočne ovocný čaj. Alebo ich nasušte do zásoby.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button