Ako si vybraťKuchyňa

Ako si vybrať chladničku?

návod ako si vybrať chladničkuV súčasnej dobe sú u nás najviac obľúbené chladničky kombinované s mrazničkou, ktoré sú ideálne do malých panelákových kuchýň. Nech už si však kúpite chladničku akúkoľvek, najprv si spočítajte, koľko členov má vaša domácnosť. Každý jeden človek v domácnosti potrebuje objem 20 litrov priestoru v chladničke a 10 litrov v mrazničke. Ak ste sa rozhodli si vybrať chladničku s ohľadom na objem musíte dávať pozor, výrobcovia často uvádzajú objem bez políc, priehradiek a ďalších doplnkov, ktorý výsledný objem celkom výrazne zmenší. Štvorčlennej rodine potom v skutočnosti nepostačí chladnička s objemom 80 litrov, ale minimálne 90 litrov. Prečítajte si článok ako si vybrať chladničku do domácnosti.

Ako správne vybrať chladničku a vhodné rozmery

vstavaná chladničkaPred výberom chladničky si zmerajte priestor, kde bude stáť. Berte do úvahy, že je potrebné, aby mala po bočných stranách priestor aspoň 2 cm a zozadu dokonca 5 cm.

Podľa priestoru uvážte, či je pre vás vhodnejšia chladnička vstavaná alebo chladnička voľne stojaca.

Majte na pamäti, že by tento elektrospotrebič nemal svojou veľkosťou, ale ani dizajnom nejako vybočovať z radu.

Typ chladničky

Pri nákupe chladničky si všímajte jej typ. V ponuke dnes máte hneď niekoľko možností.

Kúpiť si môžete chladničku jednodverovú, chladničku kombinovanú s mrazničkou a jednými dverami (tzv. monoklimatická chladnička), chladničku kombinovanú s mrazničkou a dvoma dverami a americkú chladničku. Typ chladničky vyberajte podľa priestoru a počtu ľudí v domácnosti.

Osobitnú pozornosť si zaslúži otváranie dverí, ktoré môže byť rozličné, a je len na vás, ktoré bude pre vás prijateľnejšie (dispozične alebo skutočnosťou, či ste praváci alebo ľaváci).

Spotreba energie

Akonáhle ste sa rozhodli pre vybrať chladničku podľa typu, vyhľadajte si informácie o energetickej spotrebe elektrospotrebiča. Najviac úsporná je chladnička s označením A +++, ktorá síce predstavuje prvotne väčšiu investíciu, ale má veľmi skorú návratnosť.

ako ušetriť za elektrinuNajhoršia je chladnička s označením E. Pre bližšiu predstavu vás spotreba chladničky s energetickou spotrebou A + vyjde na 5 centov denne (čo je 18,25 eur za rok), zatiaľ čo rovnako veľká chladnička (175 litrov), ale s energetickou spotrebou A, vás vyjde už oveľa drahšie.

Chladnička s A spotrebou, má denné náklady 10 centov, čo za jeden rok predstavuje náklady 36,5 eur. Musíte uznať, že rozdiel je veľmi výrazný.

Doplnky chladničky

so zásobníkom ľaduĎalšie doplnky chladničky sú bonusom, avšak sú praktické a vedia spríjemniť život. Vyberajte si také doplnky do chladničky, ktoré oceníte.

Chladničky môžu napríklad mať špeciálny vákuový systém, ktorý predlžuje čerstvosť a životnosť potravín. Tiež môže mať režim dovolenka, kedy sa výkon a energetická spotreba zníži.

Ďalšou funkciou potom môže byť aj systém party, ktorý sa špecializuje na tvorbu ľadu a chladených drinkov. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť chladničku.

Cena chladničiek

Na trhu si môžete kúpiť chladničky už za necelých 100 eur (za objem 79 litrov a 9 litrov mraziaceho priestoru v energetickej hladine A +, so základnou výbavou), ale aj chladničky za 5 000 eur, ktoré majú objem chladničky okolo 490 litrov a mrazničku veľkú takmer 120 litrov.

Tento typ chladničiek je navyše zvyčajne vyšperkovaný do tých najmenších detailov, má celý rad špeciálnych funkcií (ako napr. optimálnu klímu a dlhodobá čerstvosť, profesionálna kvalita chladenia a roztápania, variabilný vnútorný priestor, tlmené uzatváranie, úprava proti odtlačkom prstov atď.).

Odporúčané články:

Tipy ako vybrať chladničku

Ak si kupujete kombinovanú chladničku s mraziacim boxom, zvážte, či bude mať jeden kompresor alebo dva. Dva kompresory dokážu veľmi rýchlo zmraziť a schladiť potraviny.

Ak máte prázdnu mrazničku, tak jeden môžete vypnúť. Faktom však je, že takáto chladnička má väčšiu energetickú spotrebu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button