Recepty

Ako vyrobiť a využiť topené maslo?

topené masloRady a tipy ako vyrobiť a využiť topené maslo. Možno ho poznáte tiež pod indickým názvom ghí alebo prepustené maslo. Ide o maslo očistené od vody, mliečnej bielkoviny a ďalších látok prítomných v čerstvom masle. Takto pripravené maslo používali už naši predkovia, pretože vydržalo až niekoľko mesiacov. Ak sa chcete dozvedieť, ako topené maslo vyrobiť a ďalej využiť, prečítajte si nasledujúci článok.

Čo budete potrebovať ak si chcete vyrobiť topené maslo:

  • maslo
  • vhodná nádoba na prepustené maslo
  • uzatvárateľný pohárik

Čo je to topené maslo

Topené maslo čiže ghí má nielen dlhšiu trvanlivosť než klasické maslo. Je tiež využívané v ajurvédskej medicíne pre svoje liečivé účinky.

Zlepšuje totiž metabolizmus, čistí telo, zvyšuje imunitu a plodnosť, podporuje mozgovú činnosť, upokojuje nervy, a posilňuje životnú energiu.

Ako si topené maslo vyrobiť

príprava topeného maslaKvalitné čerstvé maslo nakrájajte na kúsky a vložte ho do hrnca so silným dnom alebo do vodného kúpeľa. Maslo rozpustite na strednom plameni, potom ho zahrievajte na najnižšiu plameni asi 15 – 20 minút (platí pre jednu kocku masla, s väčším množstvom sa bude predlžovať aj doba varenia).

Z rozpusteného masla zbierajte počas varenia pomocou kovového sitka penu. Následne ho nechajte chvíľu vychladnúť a ešte teplé preceďte cez plátno do uzatvárateľného pohára. Ghí môžeme skladovať aj pri izbovej teplote.

Ako topené maslo využiť v kuchyni

Ghí má vyšší bod zadymenia (až 250 ° C) ako klasické maslo aj väčšina bežne používaných rastlinných olejov. Je teda veľmi vhodné pre smaženie.

Vďaka jeho orieškovej chuti je potom možné pridať ho aj do múčnikov a ďalších sladkých pokrmov (napr. obilné kaše).

Ghí zjemňuje nátierky, polievky a ďalšie pokrmy. Používa sa tiež na dusenie zeleniny alebo pečenie. Samozrejme si ho však môžete namazať aj na chleba.

Využitie tepeného masla zvonku

topené maslo návodGhí sa dá podľa tradičnej ajurvédskej medicíny používať aj zvonka.

Potierajte s ním popáleniny, jazvy, suchú pokožku, pokožku postihnutú najrôznejšími kožnými ochoreniami alebo popraskané pery, ale pokojne aj zapareniny u bábätiek, topené maslo je hypoalergénne.

Poslúži aj ako účinná pleťová maska ​​proti vráskam.

Tipy

Penu a zvyšky mliečnej bielkoviny môžete použiť na omastenie zemiakov, do nátierok, polievok, kaší, a pod.

Ghí si môžete vziať so sebou na cesty, pretože sa len tak nepokazí.

Varovanie

Pozor, aby ste maslo nespálili, jeho farba by mala byť zlatisto žltá.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button