Ako vybrať zdravý chlieb?

zdravý chliebPokiaľ chcete konzumovať zdravý chlieb, je potrebné vedieť aký si vybrať. Rozhodne odporúčame, aby ste dávali prednosť chlebu kváskovému. Lenže nie je až také jednoduché tradičný kváskový chlieb zohnať. 


Ponúkajú výrobcovia zdravý chlieb?

Výrobcovia predávajú chlieb, ktorý nazývajú kváskovým, ale nejde o tradičný kváskový chlieb, pretože obsahuje prímes kvasníc. V súčasnej dobe sa totiž na výrobu chleba väčšinou používa kvások zmiešaný s droždím.

domáci chlieb

Zatiaľ čo tradičný kváskový chlieb je len z prírodného kvásku, múky, vody, soli a rasce. Neobsahuje žiadne droždie.

V čom je problém

Problém je v kvalite droždia. Tradičné droždie bolo bez pridaných chemických látok založené na obilí. Takéto droždie dnes nie je bežne dostupné.

Droždie je v súčasnej dobe vo väčšine prípadov vyrábané za pomoci kyseliny sírovej, fosfátov, amoniaku, emulgátorov a rôznych iných látok.


Tradičný kvások

je len zmesou múky (väčšinou ražnej) a vody. Za priaznivých podmienok táto zmes prirodzene kvasí (fermentuje) a to vďaka baktériám a kvasinkám, ktoré sa nachádza vo vzduchu a v obilí.

Pri kvasení vzniká kyselina mliečna, kyselina octová, oxid uhličitý a aromatické látky.

Prečo je kváskový chlieb zdravý

kvásokDlhým kvasením sa odbúrava kyselina fytinová z obilia, ktorá inak môže v črevách spolu s inými látkami vytvárať zle rozpustné zlúčeniny. Kyselina fytinová na seba navyše viaže napríklad horčík a vápnik a tie potom nie sú využiteľné pre telo.

Týmto dlhým kvasením kváskového chleba sú teda minerálne látky lepšie využiteľné.

Taktiež sa dlhým kvasením rozkladajú bielkoviny a chlieb je lepšie stráviteľný, posilňuje črevnú mikroflóru a tým aj imunitu nášho tela, nespôsobuje nadúvanie a zápchy a má antibiotické účinky.

Po prečítaní tohto článku si už určite viete vybrať zdravý chlieb. Ak neveríte predajcom v obchodoch, radšej si ho upečte doma.

Tipy

  • Kde zoženiete kváskový chlieb? V menších súkromných pekárňach, v predajniach so zdravou výživou.
  • Pýtajte sa pekára, či je kváskový chlieb vyrábaný naozaj len z kvásku alebo je s prímesou kvasníc a teda aj s ďalšími pridanými látkami.
  • Upečte si chlieb doma (recept na domáci kváskový chlieb nájdete určite na internete)
  • Upiecť kváskový chlieb síce trvá dlho, ale stojí to za to.
  • Ak nechcete piecť s kváskom, zožeňte si aspoň bio droždie. Budete mať istotu, že ide o kvalitné droždie a váš chlieb bude zdravší.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.