Recepty

Ako upiecť lekvárové hrebene z kysnutého cesta?

ako na lekvárové hrebenePotrebujete upiecť koláč pre rodinu a neviete sa rozhodnúť aký? Vyskúšajte si upiecť lekvárové hrebene! Nie je nad kysnuté cesto, je skrátka univerzálne a pokiaľ k nemu nechováte odpor kvôli jeho schopnosti nadúvať, tak určite uznáte aj vy to, že sa nič nemôže vyrovnať čerstvému kysnutému koláču. Receptov na kysnuté cesto je skutočne veľa,  od toho obyčajného s minimom tukov a vajec až po tie lepšie, sviatočnejšie, čiže tučnejšie a s viac vajcami. Nasledujúci recept na lekvárové hrebene patrí do tej druhej kategórie ale s trochou fantázie si ho môžete upraviť tak, aby bol o niečo zdravší. Upečte si kysnuté hrebene s náplňou či lekvárom. Avšak fantázii sa medze nekladú, výborne chutia aj s makom alebo s tvarohom a môžete do neho zabaliť aj sezónne ovocie.

Čo je potrebné na lekvárové hrebene z kysnutého cesta:

Na kvások si prichystajte:

 • 100ml vlažného mlieka
 • 1 lyžičku krupicového cukru
 • ½ kocky droždia

Na cesto si prichystajte:

 • 4 žĺtka + 1 vajce na potrenie
 • lekvárové hrebene200g tuku (najlepšie masla alebo Héry)
 • 500g múky (skombinujte si špaldovú múku s obyčajnou pšeničnou polohrubou múkou)
 • 100g cukru
 • 150g masla
 • 100ml mlieka
 • Štipku soli
 • Citrónovú kôru
 • Orechy na posypanie

Postup prípravy lekvárových hrebeňov z kysnutého cesta krok po kroku

V prvom kroku si samozrejme pripravíte kvások. Do hrnčeka nalejete mlieko, malo by mať aspoň izbovú teplotu, pridáte k nemu rozdrvené droždie, lyžičku cukru a všetko spolu premiešate. Hrnček potom prekryjete tanierom a necháte z neho vzísť kvások na nejakom teplom mieste.

výborné lekvárové hrebeneMedzitým si rozpustíte maslo. Na val nasypete požadované množstvo múky, najlepšie by bolo nakombinovať klasickú pšeničnú múku so špaldovou múkou a prisypete cukor.

Vajcia postupne rozklepnete do mliekarozmiešate ich, potom ich nalejete do jamiek v múke na vale, prilejete maslo, pridáte citrónovú kôru a vzniknutý kvások a postupne a trpezlivo si z toho všetkého vypracujete hladké cesto.

Ako náhle sa vám to podarí, poprášite ho múkou a prekryjete utierkou. Potom ho necháte na teplom mieste nakysnúť, cesto by takto malo zdvojnásobiť svoj objem.

Medzitým si pripravíte náplň. Do lekváru, pokiaľ je už stuhnutý, nalejete trochu rumu a rozmiešate ho. Poprípade prisypete trošku škorice. Ako náhle vám cesto nakysne, časť odrežete a na pomúčenom vale ho vyváľate do „hranatého“ tvaru.

Následne nakrájate cesto na štvorce. Každý si pomyselne rozdelíte na polovice a na jednu nanesiete náplň, tak aby ste ju tou druhou prázdnou časťou prekryli. Pomocou vidličky pritlačte okraje a na jednej strane urobte zárezy.

Pečenie

Hotové lekvárové hrebene naklaďte na plech premazaný tukom. Nakoniec rozklepnite zvyšné vajce a rozmiešajte ho.

Orechy nasekajte nadrobno. Hrebene potrite vajíčkom, posypte orechmi a vložte ich do rúry vyhriatej na 180°C. Hrebene pečte dovtedy, kým nechytia zlatistú farbu, malo by to trvať cca 20 minút.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button