Recepty

Ako urobiť jablkový lekvár?

Ako urobiť jablkový lekvárJablkový lekvár je tradičným produktom slovenských a moravských domácností. Niektoré múčniky – napríklad kysnuté záviny alebo skladané koláče – sú na jablkový lekvár priamo stavané. Jablkový lekvár sa pripravuje bez pridania cukru, preto si ho (v obmedzenej miere) môžu dopriať aj ľudia, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať cukor. Ako urobiť jablkový lekvár? Recept čítajte ďalej.

Čo je na jablkový lekvár potrebné:

  • miska jabĺk
  • nôž
  • strúhadlo
  • široký kastról
  • sporák

Stará tradícia jablkových lekvárov

Jablko je typickým ovocím pre našu krajinu. Už názvy niektorých obcí nasvedčujú, že sa tu jablone pestovali od pradávna. Staré listiny hovoria o rozsiahlych jabloňových sadoch už v 11. storočí.

Šetrní hospodári chceli spotrebovať aj menej kvalitné ovocie, ktoré by nešlo uskladniť. Osvedčeným spôsobom sa teda začal vyrábať domáci jablčný lekvár.

Minimum cukru

Jablkový lekvár je tvorený pomalým varom ošúpanými jablkami. Od marmelády, džemu alebo jablčného rôsolu sa líši jednak hustejšou konzistenciou, ale predovšetkým tým, že sa do nich nepridáva cukor (alebo len vo veľmi malom množstve – na jeden kilogram rozvarenej zmesi nanajvýš 100 gramov).

Pre univerzálnejšie použitie jablkového lekváru ho pripravujeme bez korenia. To dodáme až pri samotnom použití lekváru.

Jablká očistíme

Na výrobu jablkového lekváru použijeme plody horšej kvality. Jablká kyslejších odrôd sa lepšie rozvárajú, ale na lekvár môžeme použiť aj sladšie odrody.

Jablká preberieme, prípadne natlčené alebo červivé miesta vyrežeme, nahnité plody vyhodíme. Jablko rozkrojíme na štvrtku, odstránime jadrovník. Očistené štvrtky jabĺk dobre opláchneme.

Následne nastrúhame

rozvarenie jabĺk na jablkový lekvárNa hrubom strúhadle jablká nastrúhame. Finta: začneme strúhať dužinu, prsty pritláčame na časť so šupkou. Tak sa nám podarí všetku dužinu jablká ostrúhať a na vonkajšej strane strúhadla zostane iba šupka.

Na prvýkrát je dobré vyskúšať túto metódu na malej vzorke. Ak sa nám to nepodarí, musíme sa vrátiť o krok späť a jabĺčka pred odjadrením olúpať.

Nastrúhané jablká rozvaríme

Nastrúhané jablká dáme do širokého kastróla. Podlejeme asi decilitrom vody, privedieme k varu a pod pokrievkou rozvaríme. Potom stiahneme teplotu na minimum (dvojka elektrického sporáka) a za občasného premiešania necháme zvoľna odparovať.

Niektoré gazdinky odparovanie zveria rúre – teplota na 50 až 80 stupňov a stále pootvorené dvierka. Pri použití plynového sporáka treba podložiť kastról liatinovou platničkou a plameň znížiť na možné minimum.

Občas zamiešame a potom sterilizujeme

koláč s jablkovým lekváromLekvár občas zamiešame, aby sa nepripálil. Keď sa to stane, rýchlo vymeníme kastról za čistý.

Dostatočnú hustotu nám preukáže metóda našich babičiek – keď sa cestička pri miešaní neuzatvára a jablkový lekvár z varešky odpadáva v kúskoch, je dostatočne uvarený.

Aj keď sa to predtým nerobilo, hotový lekvár v pohároch radšej ešte sterilizujeme (aby sa náhodou nezačal kaziť, bola by to škoda práce, energie aj materiálu). Prečítajte si aj článok ako sušiť jablká.

Všestranné použitie jablkového lekváru

Jablkový lekvár používame najčastejšie na plnenie kysnutých múčnikov. Napríklad na východe, kde sa najčastejšie pečú kysnuté koláče, patrí jablkový lekvár k takmer povinnej náplni púťových koláčov. Jablkovým lekvárom sa plnia buchty, kysnuté záviny, kysnuté knedle a taštičky.

Veľmi dobre chutí aj na lievancoch so škoricou. Lekvár sa pred použitím riedi rumom (tuzemákom) a korením, napr. škoricou či badyánom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button