Recepty

Ako uvariť lekvár?

ako uvariť lekvárKeď začnú dozrievať slivky a úroda je veľká, je na čase sa rozhodnúť, čo s nimi. Môžete si nechať vypáliť slivovicu, ale rozhodne stojí za to uvariť si aj domáci slivkový lekvár. Ten využijete po celý rok na koláče, do buchiet alebo len tak natretý na chlieb. A verte, že bude lepší ako ten kupovaný. Ako uvariť lekvár?

Ako uvariť slivkový lekvár

Na slivkový lekvár sa najlepšie hodia dobre zrelé slivky, ktoré už skoro padajú zo stromu.

Máte na výber z niekoľkých postupov ako lekvár uvariť – klasický postup, pri ktorom je potrebné počas varenia dohliadať a veľa miešať, potom veľmi obľúbený postup bez miešania alebo prípravu lekváru v rúre na pečenie.

slivkyNa lekvár budete potrebovať slivky, cukor, ocot alebo citrónovú šťavu, korenie – badián, škoricu a klinčeky a trochu rumu, ktorý zaistí dlhšiu trvanlivosť.

Na 6kg sliviek sa obvykle používa 1kg cukru a 250ml octu a po štipke badiánu, škorice a klinčekov, a to bez ohľadu na použitý postup prípravy. Množstvo jednotlivých ingrediencií možno upravovať podľa zrelosti (sladkosti) sliviek a vašej chuti – niekto skoro nesladí, iný radšej použije namiesto octu citrónovú šťavu.

Lekvár varený za stáleho miešania

Tento postup patrí medzi tie najznámejšie, ale je náročný časovo aj fyzicky, pretože je nutné lekvár počas prípravy stále miešať.

Slivky umyte, osušte a vykôstkujte. Potom ich pomeľte v mlynčeku na mäso a vzniknutú hmotu vložte do hrnca. Za stáleho miešania priveďte do varu a varte ich asi hodinu.

Pridajte citrónovú šťavu alebo ocot a cukor. Osladený lekvár ďalej varte na miernom ohni 1-2 hodiny, kým nebudú mať požadovanú hustotu.

Stále pravidelne miešajte, aby sa nepripaľoval ku dnu hrnca. Nakoniec ho ochuťte korením a rumom. Hotový ho nalejte do pohárov a uzavrite viečkami.

Varenie lekváru bez miešania

Tento postup pre výrobu lekváru je síce tiež časovo náročný, ale odpadá zdĺhavé miešanie. Množstvo použitých ingrediencií je rovnaké ako u predchádzajúceho receptu – 6kg sliviek, 1 kg cukru, 250ml octu, korenia a 100-150ml rumu.

domáci slívkový lekvárSlivky umyte, osušte a vykôstkujte. Vložte ich do dostatočne veľkého hrnca, posypte ich cukrom a zalejte octom. Takto ich nechajte 24 hodín odležať, najlepšie na chladnom mieste.

Hrniec preneste na sporák, priklopte pokrievkou a začnite variť – prvú hodinu varte sprudka a potom ešte ďalších 5 hodín miernym varom. Po celú dobu prípravy sa nesmie slivky zamiešať.

Uvarenú zmes rozmixujte tyčovým mixérom do hladka, pridajte korenie a rum, zamiešajte. Takto hotový lekvár prelejte do čistých pohárov, tie zatvorte, otočte ich hore dnom a nechajte vychladnúť.

Prečítajte si aj články ako vyčistiť hrniec a ako sušiť slivky.

Lekvár pečený v rúre

Ďalšou možnosťou, ako lekvár pripraviť, je pečenie v rúre. Ani tu nie je treba slivky pri príprave miešať. Slivky umyte a vykôstkujte.

Dajte ich na pekáč a zalejte octom. Pečte na 250 ° C asi 30 minút. Potom ich zasypte polovicou cukru a pečte ďalej asi 15 minút.

Po 15 minútach prisypte zvyšok cukru a pečte ešte asi 15-30 minút. Nakoniec ich rozmixujte a dochuťte korením podľa chuti, dajte do pohárov a máte hotovo.

Ako využiť slivkový lekvár

Môžete ho použiť na prípravu buchiet, koláčov alebo ako prílohu k zverine a mäsu. Pri čerstvom lekváre určite neodoláte a budete ho tiež chodiť ujedať len tak samotný na lyžičku.

Ak sa vám zdá málo sladký, môžete ho pred použitím dosladiť. Ak vám časom stvrdne, stačí ho pred použitím rozvariť s trochou vody.

Tak dobrú chuť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button