Ako urobiť hruškový lekvár?
V tomto článku vám prinášame recept na možno trochu netradičný hruškový lekvár. Hruškový lekvár je polotovarom na pečenie buchiet a koláčov v čase, keď nie je sezónne ovocie, alebo je príliš drahé. Hruškovým lekvárom natierame lievance a palacinky, a tiež ním polievame sladké knedle. Hruškový lekvár môžeme pripraviť bez pridania cukru, čím sa stáva vhodným typom lekváru aj pre ľudí s diétami. Ako na to? Výrobu domáceho lekváru z hrušiek vám prinášame krok za krokom v našom recepte.
Čo je potrebné na hruškový lekvár:
- hrušky
- prípadne cukor
- kyselina citrónová
- sporák
náročnosť receptu: ľahké
čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac
Postup prípravy hruškového lekváru krok po kroku
Hruškový lekvár je koncentrovaná jednodruhová ovocná pasta, ktorá vzniká rozvarením hrušiek a pomalým odparovaním ich šťavy.
Pripravujeme ho vtedy, keď máme k dispozícii veľké množstvo hrušiek z vlastnej záhradky, alebo keď máme k hruškám prístup za nízku cenu.
Kupovať hrušky na lekvár v bežnej obchodnej sieti alebo aj na trhovisku sa neoplatí.
Príprava hrušiek na lekvár
Hrušky – môžu byť aj prezreté. Umyjeme ich a necháme odkvapkať, rozštvrtíme, zbavíme jadrovníkov, stopiek a okvetí a aj so šupkou rozomelieme na strojčeku.
Priebeh varu
Veľký prázdny široký hrniec si odvážime a jeho váhu si zapíšeme. Do hrnca nalejeme dva decilitre vody. Postavíme na sporák.
Ak máme plynový sporák, nasadíme na horák liatinovú platničku. Keď sa voda varí, nasypeme do hrnca rozomleté hrušky. Priklopíme pokrievkou, privedieme do varu, znížime teplotu a asi počas desiatich minút rozvaríme.
Občas zamiešame, a kontrolujeme, aby sa ovocie nepripálilo. Potom teplotu znížime ešte viac a už odkryté ovocie necháme odparovať.
Stále miešame. Keby sa stalo, že sa nám lekvár začne pripaľovať, nebudeme ho odškrabávať od dna. Rýchlo odvážime iný hrniec a rozvarený lekvár doň prelejeme, ale opatrne, aby sme do čistej nádoby nenaliali aj pripálené ovocie.
Na miernej teplote a za občasného miešania hruškový lekvár stále odparujte. Keby sme lekvár varili na chalupe, kde sú kachle na pevné palivo, postavíme lekvár na kraj platne, alebo ho pri miernom kúrení vložíme do pootvorenej rúry.
Keď je hruškový lekvár natoľko hustý, že sa dá nabrať na varešku a ryha za vareškou sa na dne hrnca neuzatvára, odstavíme ho.
Na váhu položíme nejakú izolačnú podložku (silikón), váhu kalibrujeme aj s ňou. Potom odvážime hrniec s lekvárom. Odpočítame váhu hrnca a tým dostaneme výslednú váhu lekváru.
Vrátime váhu do pôvodného stavu. Na jeden kilogram odparenej hruškovej hmoty odvážime 100 gramov cukru a odmeriame na špičku noža kyselinu citrónovú.
Lekvár vrátime na sporák a uvedieme do varu. Prisypeme cukor a kyselinu citrónovú, cukor necháme za stáleho miešania rozpustiť, stiahneme teplotu a hmotu s cukrom ešte asi päť minút varíme.
Plnenie pohárov hruškovým lekvárom
Horúci lekvár prelejeme do čistých pohárov na zaváranie. Na povrch nalejeme malú lyžičku rumu alebo nejakej liehoviny (vodka, pálenka). Poháre s lekvárom uzavrieme. Ak nemáme liehovinu, poháre s horúcim lekvárom prevrátime na viečko.
Tipy ako urobiť hruškový lekvár
Variant: Hruškový lekvár môžeme pripraviť aj bez pridania cukru a kyseliny, iba ako rýdzo prírodný produkt. V takom prípade ho radšej sterilizujte, aby vaša práca a energia nevyšla navnivoč.
Opatrné gazdinky sterilizujú pre istotu aj lekvár s cukrom. Naši predkovia nesterilizovali, nepridávali cukor, lekvár uskladňovali v hrncoch previazaných pergamenom – a lekvár vydržal.
Prečítajte si aj tieto články: