Ako urobiť hruškový džem?
V záplave chutí exotického ovocia niekedy poteší jednoduchá a nekomplikovaná chuť jemného ovocného produktu. Takým je aj hruškový džem. Hruška bývala po jablku druhým najdôležitejším domácim ovocím. Keďže bolo hrušiek všade dosť, zdali sa nám hrušky ako trochu „obyčajné“ ovocie.
Dnes sa toľko hrušiek nepestuje a hrušky sa pomaly stávajú vzácnosťou. Staré stromy hrušiek v mnohých prípadoch majitelia záhrad a sadov vyrúbali, nanešťastie aj preto, že s úrodou hrušiek bolo každoročne dosť práce. Čo by sme však dnes dali za hrušky starých pôvodných odrôd. Hruškový džem je trochu nezvyčajný spôsob spracovania hrušiek, ale stojí zato ho vyskúšať. Ponúkame vám návod, ako urobiť tento džem krok za krkom.
Čo je potrebné na hruškový džem:
- hrušky mäkké a hrušky tvrdé
- cukor, želírovací prípravok
- základné kuchynské vybavenie
náročnosť receptu: mierna
čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac
Čo obsahujú hrušky?
Hrušky sú sladšie ako jablká. Nie je to vyšším obsahom cukru, ale menším zastúpením kyselín. Hrušky majú údajne trikrát viac vlákniny ako jablká a vynikajú vysokým obsahom vitamínu B2, laktoflavín.
Ďalej v nich je pre ľudské zdravie dôležitá prevaha zásadotvorných látok v minerálnych soliach. Pretože majú vysoký obsah draslíka, bývajú hrušky uvádzané, ako dobrý pomocník na odbúravanie tuku.
Rozdiel medzi džemom a lekvárom
Hruškový džem má rôsolovitú konzistenciu s pevnými kúskami ovocia. Tým sa líši od hruškového lekváru.
Čo budete na hruškový džem potrebovať?
Na džem budeme potrebovať asi štyri kilogramy hrušiek, pričom kilogram z toho môžu byť hrušky tvrdšie, neodležané.
Ďalej budeme pridávať cukor (1,5 kg) a tri balíky želírovacieho prostriedku, pretože hrušky majú menej pektínu ako jablká a hruškový džem by mal byť tuhší.
Želírovacie prostriedky obsahujú aj kyselinu citrónovú, ktorá urobí džem pikantnejší pri zachovaní čerstvej chuti hrušiek. Iné korenie nebudeme pridávať.
Príprava hrušiek na džem
Tri kilogramy hrušiek dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou a vylisujeme ich v elektrickom odšťavovači alebo ich pomelieme na odšťavovacom mlynčeku, určenom na výrobu čistých ovocných drení. Preto nie je potrebné hrušky vopred lúpať ani vykrajovať jadrovníky. Odšťavovače si poradia a nejaké to vylisované jadierko pridá len na chuti.
Zvyšný kilogram tvrdších hrušiek olúpeme, vykrojíme jadrovníky a hrušky nakrájame na drobné kúsky (pol centimetrové).
Priebeh varu hruškového džemu
Vylisovanú šťavu dáme do hrnca, privedieme k varu a asi päť minút prudko varíme. Nebudeme variť dlhšie, aby sme zachovali čerstvú hruškovú chuť. Nie je potrebné veľké odparovanie, pretože použijeme želírovací prostriedok. Potom pridáme kúsky hrušiek, znovu uvedieme do varu a prisypeme cukor spolu so želírovacím prípravkom.
Opatrne miešame, aby sa cukor rozpustil a s potešením sledujeme, ako sa hruškový džem stáva priezračným. Za stáleho miešania necháme hmotu asi tri minúty variť. Je vhodné chrániť si ruku napríklad kuchynskou rukavicou, pretože horúci džem často odskočí, čím môže dôjsť k popáleniu na pokožke.
Dokončenie receptu na hruškový džem
Hruškový džem odstavíme a môžeme nechať trochu vychladnúť.
Pretože sme použili kúsky hrušiek a šťavu sme nevarili príliš dlho, bude potrebné džem sterilizovať, takže je celkom jedno, ako teplý ho budeme dávať do pohárov, hlavne, aby nám v hrnci nestuhol.
Džem sterilizujeme 20 minút. Keďže je hruškový džem vo svojej jednoduchej a rafinovanej chuti pomerne atraktívny, môžeme si vyrobiť ozdobné etikety a poháre s džemom potom venovať, ako drobnú pozornosť rodine, či priateľom.
Tipy ako vylepšiť džem z hrušiek
Tento džem výborne ladí s chuťou kakaa (čokolády). Lyžička hruškového džemu na čokoládovom pudingu, parížskej šľahačke alebo kakaovom pudingu urobí z dezertu delikatesu pre pravých labužníkov.
Vyskúšajte aj tieto recepty: