Recepty

Ako urobiť kysnuté ovocné knedle?

recept na kysnuté ovocné knedleV tomto článku vám predstavíme recept na kysnuté ovocné knedle, ktoré sú na prípravu pomerne lacné. Ich príprava je tiež veľmi efektívna , pretože kysnutím a varom ešte narastú. Variť kysnuté knedle sa oplatí, keď sa vás pri stole zíde viac. Urobiť kysnuté knedle, plnené ovocím, ale nie je úplne jednoduché, preto sa do nich niektorí kuchári neradi púšťajú. Ako urobiť kysnuté ovocné knedle? Prinášame recept a návod na ich prípravu.

Čo je potrebné na kysnuté ovocné knedle:

  • múka
  • mlieko
  • soľ
  • droždie
  • vajce
  • ovocie (rôzne druhy podľa vašej chuti)
  • vybavená kuchyňa

náročnosť receptu: mierny

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Aké vybrať ovocie na kysnuté knedle?

marhuleKysnuté knedle plníme zvyčajne veľmi aromatickým a šťavnatým ovocím. Volíme ovocie ostrejšej chuti – marhule, čučoriedky, jahody, višne.

Uvarené ovocné kysnuté knedle majú väčší podiel cesta, takže sa do nich príliš nehodí ovocie mdlé alebo menej šťavnaté, ako sú napríklad hrušky, či jablká.

Kysnuté ovocné knedle môžeme tiež plniť marmeládami výraznej chuti alebo slivkovým, či jablkovým lekvárom. Prípadne možno na kysnuté ovocné knedle využiť aj ovocie mrazené (jahody, čučoriedky, ríbezle) alebo zavarené vo vlastnej šťave (čučoriedky, slivky).

Príprava kysnutého cesta

Kysnuté cesto na tieto knedle pripravíme z pol kilogramu hrubej alebo polohrubej múky, štvrť litra mlieka, soli, jedného balíčka droždia a jedného vajíčka.

kysnuté cestoDo cesta na kysnuté knedle nepridávame tuk ani cukor, preto je cesto z výrobného hľadiska pomerne lacné.

Polovicu mlieka ohrejeme, aby bolo vlažné. Rozmiešame v ňom kvasnice a necháme narásť (zväčšia svoj objem a vytvoria sa bubliny).

Múku preosejeme do misky, aby sa prevzdušnila (niekto to nerobí). Rozmiešame v nej kávovú lyžičku soli.

Vo zvyšku mlieka rozmiešame vajíčko. Kvások a mlieko s vajíčkom nalejeme k múke vypracujeme tuhšie vláčne a kompaktné cesto. Prikryjeme utierkou a necháme asi hodinu kysnúť (pretože v ceste nie je cukor, kysne cesto pomalšie ako iné cesto).

Príprava knedlí

Z vykysnutého cesta vykrajujeme ostrou lyžicou alebo nožom rovnako veľké kúsky.

Zaguľatíme ich a potom roztiahneme na štvorce. Doprostred vložíme ovocie. Z cesta vytvoríme akýsi „batôžtek“, ktorý stlačením dobre uzavrieme.

Hotovú knedľu položíme spojom nadol na pomúčenú pracovnú plochu na miesto, ktoré na tejto pracovnej ploche nepoužívame. Knedle necháme ešte asi desať minút odpočívať a kysnúť.

Varenie knedlí vo vode

Dáme variť vodu. Volíme veľký kastról alebo hrniec, aby v ňom knedle mali dosť miesta. Vodu osolíme lyžičkou soli. Kysnuté ovocné knedle opatrne (aby sme ich nerozbalili) vkladáme do vriacej vody.

Prikryjeme pokrievkou. Varíme päť minút, potom knedle obrátime a varíme ďalších päť minút (záleží na veľkosti). To, či sú knedle uvarené, môžeme zistiť tak, že jednu vytiahneme z vody a niťou ju prerežeme.

Uvarené kysnuté ovocné knedle vyberáme z vody drôtenou naberačkou a hneď tromi rýchlymi vpichmi prepichneme. Môžete to spraviť pomocou špicatého noža alebo dvojzubou vidličkou. Keď knedle neprepichneme, zrazia sa, vytvoria sa na nich také, ako keby vrásky, čo je chyba.

Dokončenie receptu na kysnuté ovocné knedle

Uvarené kysnuté knedle posypeme podľa zvyku: cukrom, škoricou, makom, perníkovým korením, tvarohom, opraženou strúhankou a polievame rozpusteným maslom alebo osladenou smotanou.

Zvyšné knedle ohrievame na pare, alebo aj v mikrovlnnej rúre. Prajeme dobrú chuť!

Vyskúšajte a tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button