Recepty

Ako urobiť kvasnicovú pomazánku s petržlenovou vňaťou?

ako urobiť kvasnicovú nátierku s petržlenovou vňaťouRecept na kvasnicovú pomazánku s petržlenovou vňaťou. Kvasnicová pomazánka s petržlenovou vňaťou je známa klasika, niekedy síce trochu zanedbávaná. Je nám všetkým asi povedomá z čias detstva, kedy sme si ju užili pri skupinových pobytoch, kedy sa vrámci zdravej výživy hojne podávala na raňajky. Je nutné priznať, že príprava kvasnicovej nátierky je trochu špecifická, najmä kvôli jej vôni (pre niekoho je táto vôňa neznesiteľná), ale kompenzácia výsledného pokrmu všetko vynahrádza. Kvasnicová nátierka je skvelá a hlavne zdravá.

Čo potrebujeme na kvasnicovú pomazánku s petržlenovou vňaťou:

  • 2 kocky droždia
  • 1 lyžičku masla
  • 3 vajcia
  • 1 cibuľu
  • mleté čierne korenie
  • soľ
  • zelenú petržlenovú vňať

Ako urobiť kvasnicovú pomazánku s petržlenovou vňaťou krok za krokom

Na kvasnicovú nátierku si pripravíme suroviny – 2 kocky droždia, jednu lyžičku masla, vajec toľko, aké veľké množstvo nátierky chcete mať. Pre menšiu rodinu stačia tri vajcia.

Ďalej korenie, čím chceme nátierku ochutiť a zvýrazniť. Nezabudneme na čerstvú petržlenovú vňať. Pokiaľ ju nemáme, musíme sa uspokojiť s mrazenou.

kvasnicová nátierkaOlúpeme cibuľu, umyjeme a nadrobno pokrájame. Cibuľku necháme na masle zosklovatieť, rozdrobíme droždie a potom pozvoľna pražíme.

Droždie sa začne v kastróliku alebo na panvičke rozpúšťať, trochu stmavne a začne voňať.

Rozklepneme si do hrnčeka tri vajcia (nedávame ich priamo do rozpracovaného pokrmu, aby sme mohli skontrolovať nezávadnosť vajec, môže sa stať, že pri rozklepnutí je vajce cítiť a rukou ho už nezadržíme a znehodnotíme tak celý pokrm). Vajcia z hrnčeka vlejeme na horúce a rozpustené kvasnice.

recept na výbornú kvasnicovú pomazánkuMiešame, kvasnice začnú hustnúť a vymiešame ich do požadovanej hustoty.

Ak sa nám zdá pomazánka hustá a chceli by sme ju skôr redšiu, aby sa dala dobre rozotierať, zriedime ju mliekom a ešte na platni chvíľu miešame.

Prepláchneme zelenú petržlenovú vňať, rozsekáme ju nadrobno na doske a vmiešame ju do hotovej nátierky. Petržlenom obohatíme pokrm aj o ďalšie vitamíny.

Niečo o kvasniciach

Z čoho vlastne sú kvasnice, ako sa vyrábajú? Používame ich v kuchyni často ako základ do kysnutého cesta. Kvasnice (droždie) sú živé organizmy, ktoré sa živia cukrom a sú to v podstate koncentrované kvasinky.

Predtým sa kvasnice vyrábali z pšeničného zrna, ale ako sa vyrábajú dnes, ťažko povedať. Niektorí výrobcovia to považujú za výrobné tajomstvo a môžeme sa len domnievať, že niekedy tam prevažuje viac chémie.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button