Recepty

Ako urobiť pštrosie vajcia?

Ako urobiť pštrosie vajciaRecept na pštrosie vajcia. Urobiť pštrosie vajcia Vám dá trochu zabrať, ale na druhú stranu sú pštrosie vajcia jedlo, ktoré veľmi páči deťom. Tak prečo im neurobiť radosť, keď nás „nenaháňa“ čas? Ponúkame recept na prípravu pštrosích vajec (alebo snáď dračích očí?).

Na pštrosie vajcia budete potrebovať:

  • 300-350 gramov masového orezu
  • mleté čierne korenie, mletú rascu, majoránku, sladkú papripku(pálivú), soľ
  • cesnak
  • strúhanka a hladká múka na obaľovanie
  •  pol hlávky menšieho kelu (zelené listy z karfiolu)

Prečo pštrosie vajcia?

Pštrosie vajcia je označenie pre vypraženú guľu z mletého mäsa, uprostred ktorej je celé slepačie uvarené a olúpané vajce. Mleté mäso môže byť akokoľvek ochutené.

Pretože sú pštrosie vajcia pomerne suché, podávajú sa tradične so zemiakovou kašou. Keď dávame pštrosie vajcia len so zemiakmi, je k ním vhodná nejaká studená omáčka na majonézovej báze (tatárska, paradajková a podobne).

Naše pštrosie vajcia budú na pohľad ešte veselšie – pripravíme dve varianty receptu na pštrosie vajcia: červené klobásové a zelene zeleninové.

Moc práce navyše s tým nie je, a docielime dvojitého efektu.

Pštrosie vajcia jednak budú na reze výrazne farebne odlišné, ale tiež tým napríklad vyhovieme chutiam tých, ktorí majú radšej zeleninu ako mäso.

Aby naša práca nevyšla nazmar a výsledok bol dokonalý, obalíme pred vyprážaním pštrosie vajcia v trojobale, ktorý ich spevní a vytvorí dojem „škrupiny“.

Postup prípravy pštrosích vajec krok po kroku

Zo všetkého najskôr si uvaríme vajcia natvrdo. Na jednu porciu počítame jedno, pre zdatných jedákov dve vajcia.

Celková spotreba vajec u tohto pokrmu je trochu vyššia – ešte po jednom surovom budeme pridávať do mäsa a ďalšie celé surové vajce použijeme na obaľovanie. Avšak pri rozpočítaní na jednotlivé porcie, už množstvo nebude také desivé.

Na mäsovú – klobásovú variantu štyroch pštrosích vajec budeme potrebovať 300-350 gramov masového orezu (ktorý si pre podobné príležitosti môžeme zhromažďovať v mrazničke) alebo rovnaké množstvo mletého mäsa od mäsiara.

Nepoužívame mleté ​​mäso „na tácke„, pretože obsahuje vysoký podiel vody.

Masový orez namelieme (mäso od mäsiara dáme do misy), pridáme jedno surové vajce, soľ, polievkovú lyžicu sladkej papriky, na špičku čajové lyžičky pálivej papriky, dva tri strúčiky cesnaku alebo lyžičku sušeného, ​​trochu mletej rasce, soľ a dve menšie hrsti strúhanky. Nepridávame vodu.

Na zelené pštrosie vajcia potrebujeme pol hlávky menšieho kelu, prípadne zodpovedajúce množstvo kelu kučeravého.

Na zeleninovú hmotu však môžeme rovnako výhodne využiť pekné zelené čerstvé listy, ktoré obklopujú ružicu karfiolu – tie boli použité v našom recepte. Pretože sa jedná o chutnú a jedlú „zeleň“, ktorá bola ku karfiolu akosi naviac, výroba zelených pštrosích vajec sa tým pádom nijako zvlášť nepredraží.

Zeleninu dobre umyjeme, krátko povaríme, necháme odkvapkať, pomelieme, pridáme surové vajce, strúhanku podľa potreby, prelisovaný alebo sušený cesnak, majoránku, mleté ​​čierne korenie a soľ. Vypracujeme cesto, akoby sme robili zeleninové fašírky. Obe zmesi necháme chvíľu odpočinúť, aby strúhankou nasiakla vlhkosť a spojila zmesi. Olúpeme vajíčka.

Obaľovanie

Potom začneme pštrosie vajcia obaľovať. Mäsovú zmes rozdelíme na štyri rovnaké dieliky. Na dlani z každého vytvarujeme placku, doprostred vložíme varené vajcia a mäsovú zmes spojíme, aby bolo vajíčko celé obalené.

Dbáme, aby mäsová zmes pokrývala celé vajce a nikde neboli „puklinky“. Nakoniec v dlani ešte zaguľatíme. Pracujeme „ľahkou rukou“.

pštrosie vajciaPodobne zabalíme vajcia do zeleninovej hmoty. Bude trochu mäkšia. Snažíme sa, aby vrstva obalu bola približne rovnaká ako u masových gulí.

Najskôr všetku hmotu nespotrebujeme (u zeleniny sa množstvo surovín nedá tak presne zistiť), ale to nevadí, po vypražení pštrosích vajec môžeme zo zvyšku usmažiť zeleninové placky, ktoré prídu na chuť aj studené.

Na tanierik nasypeme hladkú múku, v hlbokom tanieri rozšľaháme surové vajcia, do tretej misky dáme strúhanky.

Na platňu dáme rozohriať olej v panvici. Uprednostníme takú, aby sa do nej vošli všetky pštrosie vajcia. Guľe obalíme v múke, vajci a nakoniec v strúhanke. Musíme pracovať rukami, aby sme ich nepoškodili, takže to nie je príliš estetická práca. Ale oplatí sa, pretože trojobal udrží vajcia celistvé. V strúhanke gule ešte dôkladne vytvarujeme (gúľaním).

Obalené vajcia vkladáme do vyššej vrstvy tuku a veľmi zvoľna ich smažíme (elektrický sporák na stupeň tri). Jedine veľmi pozvoľným vyprážaním docielime, aby obalené vajcia nepopraskala.

Panvicu niekoľkokrát prikryjeme pokrievkou – zrazí sa na ňu para, ktorá znovu spadne do pokrmu, takže sa gule nevysušia .

Pštrosie vajcia počas smaženia niekoľkokrát obrátime.

Používame len tupé nástroje, nepicháme do nich vidličkou.

Keď majú pštrosie vajcia zo všetkých strán farbu, akú poznáme u iných vyprážaných pokrmov v trojobale – sú hotové. Na tanier ich ukladáme rozpolené, aby dobre vynikla efektná skladba.

Slabším jedákom dáme pol vajíčka červeného a pol zeleného, ​​na väčšie porcie rozpolíme dve rôzne vajcia. Pštrosie vajcia najlepšie chutia so zemiakovou kašou a s čerstvým zeleninovým šalátom (paradajkový šalát, uhorkový šalát).

Keď sú prílohou zemiaky, môžeme namiesto studené omáčky pridať aj nakrájanú surovú cibuľu, horčicu alebo dobrý kečup.

Pravé pštrosie vajcia

Chceli by ste skutočné pštrosie vajce? Pre svoju takmer absolútnu využiteľnosť je pštros už aj nás pomerne hojne chovaný. Zohnať pravé vajcia teda nie je nič nemožné.

Do voľného predaja na konzumáciu idú len neoplodnené vajcia, a je samozrejme záujem chovateľov, aby tých neoplodnených bolo čo najmenej.

Pštrosie vajce váži 1200 až 1500 gramov. Ich obsah v porovnaní so slepačími je 25 až 30. Chuťovo sa nijako zvlášť nelíši od vajec slepačích. Markantný rozdiel je v cene – pštrosie vajce sa dá kúpiť od 9 do 20 eur.

Za tú cenu sa spotrebiteľ snaží uchovať celú škrupinu ako suvenír, preto sa pštrosie vajcia zvyčajne z oboch pólov navŕtavajú – ide to dosť ťažko, škrupina je silná – celá sa prepichne, aby sa porušil obal žĺtka a potom silným dychom vyfúknu.

Tým pádom sa z nich dá urobiť napríklad praženica (pre desať hostí) alebo omeleta. Predajca nakupujúcemu po pravde hovorí, že pštrosie vajcia chutia skoro rovnako ako slepačie. Ale medzi nami – pre svoju spotrebu i chovatelia pštrosov kupujú slepačie vajcia.

Prečo by nie: chutia predsa rovnako, lenže tridsať slepačích kúpi za cca 3 eurá, a jedno pštrosie predá zákazníkovi za 15 eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button